Cyprus

«Κέρασε» τριάρα κι έγινε... καπνός η Νάπολι!

Ακόμη ένα βήμα προς τη… μαθηματική κατάκτηση του Scudetto έκανε η Νάπολι, η οποία με δύο γκολ του Οσιμέν πέρασε με 0-3 από την Σπέτσια και με ματς περισσότερο έφυγε στο +16 από τη 2η θέση.

Απλά δεν γίνεται η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι να μην πάρει αυτό το πρωτάθλημα. Οι Partenopei είναι κλάσεις πάνω από κάθε αντίπαλο και αυτό το κατάλαβε και η Σπέτσια, που μετά βίας περνούσε τη σέντρα και ήταν εντυπωσιακό ότι έβγαλε το πρώτο μέρος με 0-0. Η Νάπολι «καθάρισε» όμως στην επανάληψη με με 0-3 με το γνωστό δίδυμο Κβαρατσκέλια-Οσιμέν και έχοντας ματς περισσότερο από την Ιντερ (παίζει το βράδυ με την Μίλαν) έφυγε στο +16 έπειτα από το Νο2 της Serie A.

Η Νάπολι πήρε το προβάδισμα με το «καλημέρα» στο δεύτερο μέρος αφού στο 46′ ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι για χέρι του Ρέτσα, με τον Κβαρατσκέλια να εκτελεί ένα λεπτό αργότερα στο παραθυράκι για το 0-1. Τότε ουσιαστικά η σεμνή τελετή ολοκληρώθηκε και η επιβεβαίωση ήρθε στη συνέχεια από τον Βίκτορ Οσιμέν, ο οποίος στο 68′ με κεφαλιά μετά από γκάφα τεσσάρων αμυντικών και στο 70′ με πλασέ σε κενό από ασίστ του «Κβάρα» διαμόρφωσε το τελικό 0-3.