Cyprus

Κύπρος - Ελλάδα 1-0: Νίκη στο ντεμπούτο του Τιμούρ... για την παραμονή!

Νίκη "ελπίδας" για την Εθνική μας απέναντι στην Εθνική Ελλάδος με 1-0 στην ΑΕΚ Αρένα με γκολ του Μαρίνου Τζιωνή (18΄), στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Β΄ ομίλου της Γ’  Κατηγορίας του Nations League.

Πρώτη νική στο ντεμπούτο του Τιμούρ Κετσμπάγια στον πάγκο της Εθνικής μας ομάδας.

Με αυτή τη νίκη το εθνικό μας συγκρότημα έφτασε τους 5 βαθμούς και μένει στο κόλπο για αποφυγή του υποβιβασμού στην Δ' κατηγορία του Πρωταθλήματος Εθνών.

Από την άλλη, η Εθνική Ελλάδος έχει ήδη εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρώτη θέση στον όμιλο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά όμως στο 17ο λεπτό ήταν σειρά της Κύπρου να γίνει απειλητική, όμως, το πλασέ του Λοϊζου από πολύ καλή θέση εντός περιοχής πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Βλαχοδήμου.

Στο επόμενο αμέσως λεπτό ο Κάστανος έκανε ωραία κάθετη μπαλιά στον Τζιωνή ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα της Ελλάδας για το 1-0 της Κύπρου.

Στο 24ο λεπτό η εθνική μας παρολίγο να διπλασιάσει το σκορ αλλά ο Βλαχοδήμος απόκρουσε το πλασέ του Πιέρου εντός περιοχής.

Στην επανάληψη η Ελλάδα γινόταν πιο απειλητική με δύο κλασσικές φάσεις όταν ο ο Ρομπέρζ έβγαλε σπουδαία άμυνα στο 63ο λεπτό πριν ο Φούντας γίνει απειλητικός από πολύ κοντά. Στην επόμενη φάση, ο Φούντας έγινε τελικά κάτοχος έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι μετά και από απόκρουση του Παναγή.

Στο 72ο λεπτό η Ελλάδα πλησίασε ξανά στην ισοφάριση μετά από λάθος του Κάστανου, ο Ιωαννίδης έγινε κάτοχος της μπάλας και με δυνατό σουτ εντός περιοχής, ανάγκασε τον Παναγή σε άλλη μια σωτήρια απόκρουση.

Κύπρος (Τ. Κετσπάγια): Παναγή, Ιωάννου (76΄ Αντωνιάδης), Κατελάρης, Χάμπος, Πιέρος (76΄ Κακουλλής), Ρομπέρζ, Λοϊζου (58΄ Χαραλάμπους), Αρτυματάς, Ανδρέου, Τζιωνής (64΄ Καρώ), Κάστανος (76΄ Γκόγκιτς)

Στον πάγκο: Δημητρίου, Τούμπας, Εφραίμ, Χριστοφή,  Παναγιώτου, Παπουλής, Κορρέα

Ελλάδα (Γ. Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Τσιμίκας, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Σιώπης (46΄ Μπουχαλάκης), Κουρμπέλης (77΄ Χατζηγιοβάνης), Μασούρας, Μπακασέτας (58΄ Ιωαννίδης), Πέλκας (77΄Αλεξανδρόπουλος), Δουβίκας (46΄ Φούντας)

Στον πάγκο: Πασχαλάκης, Μπάρκας, Κυριακόπουλος, Ρότα, Παπανικολάου, Γούτας, Κουλιεράκης

Κίτρινες: -/Σιώπης, Φούντας

Διατητής: Aleksei Kulbakov BLR

Boηθοί: Dmitri Zhuk - Oleg Maslyanko BLR

Τέταρτος: Dzmitry Dzmitryieu BLR