Cyprus

LIVE: ΑΕΚ-Ανόρθωση 2-0

Την επιστροφή στις νίκες επιδιώκουν ΑΕΚ και Ανόρθωση που αναμετρώνται για την 5η αγωνιστική στο στάδιο "ΑΕΚ Αρένα".

Οι γηπεδούχοι προέρχονται από την ήττα με την Πάφο, ενώ η ομάδα της Αμμοχώστου από την εντός έδρας ισοπαλία με τον Ακρίτα.

Στους επτά βαθμούς βρίσκεται η Ανόρθωση, στους 4 η ΑΕΚ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

45' ΓΚΟΛ, 2-0 η ΑΕΚ με εκτέλεση πέναλτι του Τρισκόφσκι!

43' Πέναλτι για την ΑΕΚ! Για ανατροπή του Φαράζ από τον Σάμπο.

37' Ακυρώνεται γκολ της Ανόρθωσης με σωστή υπόδειξη οφσάιντ. Ο Γουαρίς σκόραρε, ο Νινγκά που του είχε δώσει την πάσα ήταν εκτεθειμένος όταν πήρε την μπάλα από τον Πάντσεον.

33' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Πίριτς έσωσε στο πλασέ του Νινγκά!

33' Καλή φάση για την ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι, αποκρούει ο Λόρια το πλασέ του.

25' Μακρινό σουτ του σκόρερ Γκιούρτσο, λίγο έξω αυτή τη φορά.

23' Σουτ του Ιωάννου, έξω.

21' Κεφαλιά του Σανχούρχο μετά από εκτέλεση κόρνερ, πήγε παράλληλα με την εστία.

17' Σουτ του Γουαρίς, άστοχο.

14' ΓΚΟΛ, 1-0 η ΑΕΚ με τρομερό γκολ του Γκιούρτσο! Με βολίδα λίγο έξω από την περιοχή ο Ούγγρος κάρφωσε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Λόρια!

11' Σουτ του Γουαρίς, κόντραρε, κόρνερ.

9' Ευκαιρία για την ΑΕΚ με εκτέλεση φάουλ του Λέδες, στο δοκάρι κι έξω.

5' Νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση, με τον Νιγνκά αυτή τη φορά που σούταρε από το ύψος της περιοχής, ξανά σε ετοιμότητα ο Πίριτς.

1' Για την Ανόρθωση η πρώτη φάση με σουτ του Γουαρίς, έπεσε και μάζεψε ο Πίριτς.

-Ξεκίνησε ο αγώνας.

ΑΕΚ: Πίριτς, Κάσας, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Σανχούρχο, Λέδες, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Εγγλέζου, Γκιούρτσο, Άλτμαν

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Παϊσίνιο, Χαρογιάν, Κορέια, Σάμπο, Πάντσεον, Ιωάννου, Γουαρίς, Ουάρντα, Νινγκά

ΣΚΟΡΕΡ: 14' Γκιούρτσο / -

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: - / -

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος

4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης