Cyprus

Ναυάγησε στα νερά της Μαγιόρκα η Ρεάλ!

Σε ελεύθερη πτώση η Ρεάλ Μαδρίτης που μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο μοιάζει με φάντασμα στο γήπεδο. Η «βασίλισσα» ηττήθηκε στην Μαγιόρκα και με 1-0 και πλέον η Μπαρτσελόνα σε περίπτωση που κερδίσει το βράδυ την Σεβίλλη έχει την ευκαιρία να ανοίξει την διαφορά στους 8 βαθμούς.

Οι νησιώτες… έδειραν από το πρώτο λεπτό την ομάδα της Μαδρίτης (29 φάουλ) και είχαν την τύχη να ανοίξουν το σκορ από το 13ο λεπτό όταν ο Νάτσο με αδέξια κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η απουσία του Καρίμ Μπενζεμά στέρησε από την βασίλισσα το βασικό της επιθετικό όπλο και χαρακτηριστικό είναι ότι μέχρι το 59ο λεπτό που ο Βινίσιους κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Ράικοβιτς, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν καν τελική προς την αντίπαλη εστία.

Ωστόσο, ο Σέρβος τερματοφύλακας «ψάρεψε» τον Μάρκο Ασένσιο, ο οποίος έγινε ο μοιραίος παίκτης στο γήπεδο που έκανε τα πρώτα του βήματα.

Η Μαγιόρκα γιγαντώθηκε ακόμα περισσότερο ψυχολογικά και μέχρι τις καθυστερήσεις, όπου ο Μαριάνο είχε δύο καλές ευκαιρίες για να γίνει ήρωας, δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν απέφυγε την ήττα και πλέον τα πράγματα γίνονται εξαιρετικά δύσκολα αναφορικά με την υπεράσπιση του τίτλου της, με τους «μερένγκες» να βουλιάζουν στον δεύτερο γύρο της La Liga.