Italy
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Чому Ердоґан блокує вступ Швеції та Фінляндії до НАТО

Швеція і Фінляндія через вето Туреччини поки що не зможуть увійти до НАТО. У зв’язку з парламентськими і президентськими виборами, призначеними на 18 червня 2023 року, Режеп Таїп Ердоґан збирається використати цей аргумент як один із пунктів політичної пропаганди проти Стокгольму апелюючи до помсти вірогідним авторам спроби державного перевороту у 2016 році. 

Конфлікт зі шведським урядом, який фактично блокує вступ до атлантичного союзу, полягає в тому що шведський Верховний Суд відмовляється екстрадувати в Туреччину політичного втікача Бюлента Кенеса, після того як той же Суд дозволив екстрадицію в Туреччину Мамута Тата, активіста Пкк, якого затребувала Анкара, і якому спочатку було відмовлено в політичному притулку.

Причина такого нерівнозначного рішення від найвищої шведської судової влади дуже проста — Європейський союз і США вважають Пкк терористичною організацією, а Туреччина звинувачує Бюлента Кенеса в інакомисленні. Він був головним редактором газети “Левент Кенес”, яку закрили за рішенням підпорядкованого Ердоґану турецького суду. Газету звинувачували у змові та співпраці з релігійним лідером  Фетула Гюленом, яка привела до перевороту у 2016 році.  

Бзжальне політичне і юридичне переслідування послідовників Фетула Гюлена стало фактично інструментом за допомогою якого Ердоґан знищив турецьку демократію, кинув за ґрати сотні політичних в’язнів, звільнив тисячі державних діячів, сотні судів і викладачів університетів, арештував тисячі офіцерів і закрив численні газети.

Отже на час виборчої кампанії, яка вже проходить досить проблемно для Ердоґана через катастрофічний стан економіки, інфляцію у 83,45%, центральними аргументами стануть заклики прийти на вибори, щоб продовжити боротьбу проти“гюленістів” та проти курдських демократичних організацій (таких як Демократична партія народів або Халькларін демократік партізі). 

Конфлікт зі Швецію щодо вступу до НАТО також стане частиною цієї кампанії. Лінія Стокгольма була послідовною, оскільки виконавча влада не тисне на судову гілку за принципами правової держави, якими так нехтує Ердоґан. Прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерсон, консерватор і правоцентрист, підкреслив вкотре позицію Швеції: “Туреччина хоче того, що ми не можемо і не хочемо їй дати”.

Туреччина продовжує ветувати вступ Швеції до НАТО, а Фінляндія має намір увійти до Північного Альянсу лише спільно зі Швецією, ставлячи на павзу важливий процес, який може розблокуватися лише бажаною, але не стовідсотковою поразкою Таїпа Ердоґана влітку на виборах. Результат, який може стати справді хорошою новиною для всього Середземномор’я, Європи і для НАТО. 

Переклад Катерини Коваленко