Hajóztunk a gyilkos tavon, melynek mélyéről ősi veszedelmet emelnek ki

Rejtélyes halál a robbanó tavaknál

A Kivu-tó a Nagy-hasadékvölgy nyugati ágában fekszik, mintegy 2700 négyzetkilométeres felületén két ország, Ruanda és a Kongói Demokratikus Köztársaság osztozik. A legnagyobb hosszúsága kb. 100 kilométer, kifolyása pedig a Tanganyika-tó irányába a Ruzizi-folyó. Elég csak a térképre pillantani, az elhelyezkedéséből azonnal látni, hogy a tó gazdasági és turisztikai jelentősége felbecsülhetetlen. Mégis, folyamatos fenyegetést jelent a partjain élők számára a gyakran "gyilkos" vagy "robbanó tóként" is emlegetett képződmény.

A Kivu mellett két másik "robbanó tóról" tudni. Mindkettő Kamerunban van, vulkanikus környezetben, az egyik a Nyos, a másik a Monoun. Bár gázkémiai összetételük némileg más, mint a Kivué, de a veszély forrása ezeknél is ugyanaz: a limnikus kitörések, melyek a tudományos vizsgálatok szerint néhány ezer éve bekövetkeznek, a felszínre lökhetik a vízben mélyen csapdába záródott gázokat.

Ilyen jellegű vizes "gázcsapdákra", mint e három afrikai tóban vannak, máshol a világon nemigen van példa.

Ha például egy erős földrengés fejtené ki hatását a tavak térségében, a folyamatban metán illetve szén-dioxid szabadulhat ki a víz mélyéről, előbbi robbanással, utóbbi fulladással fenyegetve az ott tartózkodókat. Két példa is volt ilyenre a közelmúltban. 1984-ben 37-en haltak meg a Monounnál, majd 1986-ban 1700-an (és több ezer háziállat) a Nyos kitörésében. Mindkét esetben szén-dioxid szabadult fel a tóból, amibe belefulladtak az áldozatok, de azt, hogy a Mononunál is ez történt, csak a két évvel későbbi eset alapján tudták megállapítani, utólag.

Komoly veszélyt jelent a három robbanó tó közül a legnagyobb, a KivuForrás: Origo

A gond az, hogy ezek a katasztrófák mindkét kameruni tónál megismétlődhetnek, a Kivunál pedig növeli a veszélyt, hogy a természeti csapás jóval nagyobb mértékű lenne, hiszen a tó jóval nagyobb, mint a másik kettő a három ismert robbanó tó közül. A tudományos feltételezések szerint egy vulkanikus behatás következtében - a Kivu közelében több aktív vulkán is van - akár nagy mennyiségű metán is a felszínre juthat, akit pedig a robbanása nem ölne meg, azt a nyomában mindent beterítő szén-dioxid halálfelhője fullasztaná meg.

Százezrek, de akár milliók élete is odaveszhet egy ilyen katasztrófában.

A tó partvidéke sűrűn lakott, a gázkitörés lehetősége viszont veszélyt jelent az ott élőkreForrás: Origo

Ezért is voltak különösen feszültek a tudósok 2021 tavaszán, amikor a Kivutól északra terpeszkedő Virunga hegység legnagyobb tűzhányója (a ruandai-kongói határ kongói oldalán), a Nyiragongo kitört, és május végén az egyik lávafolyama elérte Goma határvárost Kongóban, illetve Ruanda irányába, a Kivu felé haladt. Mindezt pedig egy 5,1-es erősségű földrengés kísérte. Egy ilyen, összetett geológiai jelenségnél ugyanis megtörténhet a tó mélyén található gázkoncentráció felszabadulása.

Mindhárom tó esetében zajlottak törekvések a 2000-es évek elején a veszély csökkentésére, de igazán átütő illetve átfogó megoldás eddig nem született. A Kivu-tó esetében viszont fordulni látszik a kocka: a több száz métetes mélységben megbúvó gázkoncentrációt energiatermelésre fogták az elmúlt években. 

Halálos gázzal az áramért

 A Kivu bantu nyelven "tavat" jelent, de amennyire egyszerű ennek a hatalmas tónak az elnevezése, a benne található metánkoncentráció annyira veszélyes: nagyjából 1000-szer sűrűbb, mint a kameruni tavakban. Soha, semmilyen más tóban nem mértek még ilyen mértékű metánfelhalmozódást. A metán részben a tóban található szerves anyagok (élőlények) lebomlásából termelődik, részben a vízbe a Nyiragongo és a Nyamuragira vulkánokból a mélyben átjutó, ásványi anyagokban dús, szén-dioxidot tartalmazó vízből. A kutatások szerint a mostani készletek nagyjából 800-1000 év alatt halmozódtak fel a tóban. A gázokat a tó mélyén csapdába ejti a meleg, sós, szén-dioxidban gazdag víz beáramlása az úgynevezett nehézvíz alatt, ennek köszönhető a veszélyes és egyedülálló metánkoncentráció.

De éppúgy egyedülálló az is, ahogy a csapádba zárt gázokat az utóbbi években hasznosítani kezdték az energiatermelésben.

A Fenntarthatóság Múzeuma Kibuye városában a Kivu-tó partján, az intézményben külön blokkban mutatják be az energiatermelés kérdéseit, köztük a tó nyújtotta lehetőségeketForrás: Origo

Ennek jelentőségét úgy lehet látni, ha felidézzük, hogy Ruandában - a 2020-as adatok szerint - csupán a lakosság 30 százalékának volt az állami szolgáltatás keretében hozzáférése az elektromos áramhoz, az ország akkori termelőkapacitása 218 megawatt (MW) volt. A kutatási adatok szerint a Kivuban viszont annyi metán van, ami 55 éven át, évi 700 MW termelésére elegendő, ezen nagyjából fele-fele arányban osztozhat Ruanda és Kongó. Ráadásul a szakemberek szerint ebből nagyjából 500 MW energiához elegendő gáz kifejezetten gazdaságosan termelhető ki, olyan technológiával, melyet a világon sehol máshol nem alkalmaznak. Kísérleti megoldásokról ugyan már az 1950-es évek végéről tudni, de a tó gázkészletének érdemi hasznosítása nagyon friss kezdeményezésnek számít.

A Kivu-tó felületén osztozó Ruanda és Kongó vízi határához közeli állomás a tavon, melyet már csak a gáztermeléshez kapcsolódóan használnakForrás: Origo

Ruanda kormányzati elképzelése szerint, öles léptekkel haladva, 2024-re az ország lakosságát 100 százalékban ellátnák az elektromos energiához való hozzáféréssel. Ennek pedig fontos része, hogy a tavon az elmúlt években-évtizedben megjelentek az olyan gázkiemelő platformok, mint az alábbi képen is látható, melyhez bérelt hajónkon kilátogattunk:

Metángáz kitermelő platform a tavon (Sherma Power Lake Kivu)Forrás: Origo

Az olyan cégek, mint a Shema Power Lake Kivu vagy a Gasmeth, a ruandai kormánnyal közösen létrehozott vegyesvállalatokban, illetve koncessziós szerződés keretében emelik ki és hasznosítják a metánt. A Shema 2016-ban 3,6 MW-os pilotprojektjét 2021-re 25 MW-ra bővítette. A Gasmeth 25 éves, 400 millió dolláros koncessziót kapott arra, hogy a tóból kiemelt gázt kiskereskedelmi forgalomba hozza, illetve bioüzemanyagként hasznosítsa 56 MW-os termeléssel.

Az állomány mögött fegyveres naszád állomásozik, amellyel a személyzetet szállítják a platformra; a jobb oldalon látható vezetéken a szétválasztást követően jut ki a gáz a szárazföldreForrás: Origo

A képeken is látható vízi platform a kitermelés leglátványosabb elemét jelenti. A metánkitermelésben 260-480 méter mély mélységből, az úgynevezett "forrászónából" emelik ki a metánt, pontosabban az azt oldottan tartalmazó, úgynevezett mélyvizet. A víznyomás fokozatos csökkenésével a gázok kiválnak a vízből, és a víz és gáz keverékének elegyét már elegendő egy szeparátorba pumpálni a szétválasztáshoz. Ezt követően a jelentős mennyiségű szén-dioxidtól további eljárással megtisztított metánt elektromos áramot termelő generátorokhoz vezetik.

A Kivu-tónál jelenleg alkalmazott megoldások ilyenformán egyediek, sehol máshol nem találkozni azokkal.

Nemzetközi érdeklődés

A különleges metánlelőhelyek hasznosítása persze nem kockázat nélküli. Ugyan a gáz kiemelésével csökken a gázkitörés esélye, de megmarad annak kockázata, hogy a mélyvíz megbolygatásával óriási, veszélyes gázbuborékok lökődnek a felszínre. További kockázatot jelent az, hogy jelenleg nem ismert pontosan, milyen hatása van a tó élővilágára a mélyben végzett kitermelési tevékenység.

Egyelőre azonban úgy tűnik, a metánkitermelés előnyei háttérbe szorítják a kapcsolatos aggodalmakat.

A gyilkos tóban rejlő gázok hasznosításában újabban a legtöbbet emlegetett megoldás a KivuWatt projekt, melyet egy nemzetközi vállalattal együttműködésben valósítottak meg. A ContourGlobal projektje mind méreteit, mind ambícióját tekintve a legnagyobb metángáz-projekt a tavon, hiszen nem csak a gázkitermelő vízi egységet, hanem a haszonosító szárazföldi erőművi állomást is magában foglalja. A bemutató videó: 

A KivuWatt keretében néhány éve kezdte meg működését egy hatalmas, a parttól kilométerekre telepített, a tó fenekéhez rögzített platform Kibuye városánál. Ennek a platformnak a segítségével mintegy 350 méteres mélységből emelik ki a potenciálisan halálos metánt tartalmazó mélyvizet, és 2 Ba nyomáson tiszta metánt állítanak elő abból az úgynevezett mosótoronyban. A metángáz aztán egy vezetéken az elektromos áramot termelő generátorokhoz kerül. A vízi platform egy hatalmas szárazföldi telephellyel áll összeköttetésben, ahol az erőművi feladatokat is - azaz a gáz energiatermelésre fogását - elvégzik.

E módon a KivuWatt 26 MW kapacitással, jelenleg is több ezer háztartást lát el a tó környékén, de a termelés hamarosan 100 MW fölé nő.

A telephelyre rendszeresen szerveznek látogatásokat újságíróknak, diákoknak, energetikai szakembereknek. Nekünk sajnos nem sikerült egyeztetnünk a telephely megtekintését, illetve a vízi platformra való kijutást, csak a szárazföldi állomás bejáratáig jutottunk.

A KivuWatt állomás szárazföldi termnináljaForrás: Origo

Jöhet a lakossági és az ipari célú gáz?

Bárhogy is, a Kivu-tó mélyén rejlő gázkészletek haszonosításának vélhetően még csak az elejét jelentik a már elindított, illetve tervezés alatt álló projektek.

Ruanda egyik fontos, nyugati céges kötődésű sörgyára a Kivu-tó partján, néhány kilométerre Gisenyitól (északkeleti partszakasz)Forrás: Origo

A legfrissebb hírek szerint ugyanis az energiatermelésben való felhasználás mellett már közel lehet az az időszak is, amikor a tóban rejlő metánt illetve szén-dioxidot a háztartásokban hasznosítják, vagy épp ipari tevékenységeknél. A tervek alapján ez sincs már messze, 2023 év végére valósággá válhat a gyilkos tó veszélyes kincsének újabb hasznosítási formája.


Football news:

<!DOCTYPE html>
Kane on Tuchel: A wonderful man, full of ideas. Thomas in person says what he thinks
Zarema about Kuziaev's 350,000 euros a year in Le Havre: Translate it into rubles - it's not that little. It is commendable that he left
Aleksandr Mostovoy on Wendel: Two months of walking around in the middle of nowhere and then coming back and dragging the team - that's top level
Sheffield United have bought Euro U21 champion Archer from Aston Villa for £18.5million
Alexander Medvedev on SKA: Without Gazprom, there would be no Zenit titles. There is a winning wave in the city. The next victory in the Gagarin Cup will be in the spring
Smolnikov ended his career at the age of 35. He became the Russian champion three times with Zenit

3:18 Egy férfi lövöldözni kezdett az amerikai Maine állambeli Lewistonban, legalább 22-en meghaltak
2:53 Joe Biden az izraeli helyzetről: nincs visszaút
0:29 Ursula von der Leyen határozott cselekvést sürget a bevándorlók ellen
22:01 Tartsam meg vagy dobjam ki?
21:02 A Milan nem volt egy súlycsoportban a PSG-vel, 20 éves tehetség segítette a Barcát
20:47 Így menekült Karácsony Gergely a kérdések és az Origo elől - videó
20:08 Megnyílt a Mathias Corvinus Collegium felvidéki központja Dunaszerdahelyen
20:03 Ha most nem kapcsolunk 7-szer gyorsabb sebességbe, abból baj lesz: úgy kegyetlenül berobban a klímaváltozás
20:01 Az örmény kormányfő már nem látja értelmét az orosz katonai bázisoknak az országában
19:52 Nagy bajban van Kína egykor leggazdagabb üzletembere
19:50 Nagy dobásra készül Japán és a Fülöp-szigetek
19:48 Az Egyesült Államokban tovább emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata
19:47 Trump-párti politikust választották a képviselőház élére
19:46 Bajnokok Ligája: Hibátlan maradt a Barcelona, kikapott a Lazio
19:36 Féktelenül száguld előre a Porsche
19:29 Hangos légvédelmi gyakorlat lesz Győr térségében
19:26 Szijjártó Péter hozta, Donald Trump küldte, Orbán pedig rapper lett benne - videó a "Viktor, you are great" sapka átadásáról
19:26 Meghalt Halmai József
19:09 Gulyás elismerte, hogy a Déli Körvasút nem katonai célokat szolgál
18:54 Szlovákiában is van már egysége a fideszes janicsárképzőnek
18:53 Megválasztották az amerikai képviselőház elnökét, Mike Johson, Trump egyik híve kapta a pozíciót
18:51 Már nem sokáig titkolhatja pontos korát a Hold
18:49 Kevesebb pénzt kap a német honvédelem, borúsak a kilátások
18:46 Schobert Lara betört a zeneiparba, megjelent első dala és videóklipje
18:44 Húsz év fegyházra ítélték a porcsalmai gyilkosság vádlottjait
18:32 Itt a CSOK Plusz: akár 50 millió forintot is kaphatnak a gyermeket vállaló családok
18:32 Szuverén külpolitikát és életszínvonal-emelést ígér az új kormányfő
18:32 Még fel sem kérték kormányalakításra, már Brüsszelben tárgyal a leendő kormányfő
18:31 Pusztítóan rossz lett a Netflix új vígjátéka
18:27 Év végi vásárlási utalványt oszt a gyermeket egyedül nevelőknek egy budai kerület
18:23 Nem lesznek korlátozások a Covid-megbetegedések miatt
18:19 Felforgathatja a hitelpiacot a kormány új bejelentése, jön a csok plusz
18:15 Hatalmas öngólt lőtt Debrecen fideszes polgármestere, mélypontra zuhant a támogatottsága
18:14 Netanjahu tévés bejelentése: Izrael szárazföldi műveletre készül a Gázai övezetben
18:06 Gulyás Gergely: 445 magyar állampolgárt hoztak haza Izraelből
18:03 Gulyás Gergely: A magyar kormány nem támogatja az uniós költségvetés-módosítási javaslatot
18:03 Gulyás Gergely szerint ez sokat elmond az Európai Unióról
18:03 Szivárog a Föld magja
18:00 „Unatkoztunk, úgyhogy megittunk negyvennyolc sört, és ez lett belőle” – Az Őrség söre igazi sikertörténet
17:59 Idén biztosan megmaradnak a jelenlegi rezsiárak
17:59 Lázár: 16 milliárdos fejlesztés jöhet, ami a vasút reneszánszát hozhatja el
17:54 Botka László: Nem lesz kínai akkugyár és vegyipari üzem Szegeden
17:52 A kormány hajlana az óraátállítás eltörlésére
17:49 Új jogszabálynak kell megfelelniük az 50 főnél többet foglalkoztató cégeknek
17:44 Nem talált magára forint a kamatdöntés óta
17:42 Gulyás Gergely: Amennyire lehet, akadályozni kell a kórházi fertőzéseket
17:42 Marsi Anikó remek kapcsolatot ápol férje exével, együtt jelentek meg a Sztárban sztár leszek stúdiójában
17:33 Egymilliárd forint kártérítést kapott egy nő, miután megégette a forró kávé
17:32 Miért találkozott Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin?
17:30 Jól jár az Európai Unió Magyarországgal
17:26 Vezéráldozat után megy Belgiumba a Fradi, ez pedig sokba kerülhet
17:25 Itt a megoldás: tovább csökkenhet az áremelkedés
17:24 Kikkel tárgyalt Orbán Viktor Pekingben?
17:22 Junior Prima díjas lett az Index újságírója, Holló Bettina
17:12 Gulyás Gergely szerint elfogadhatatlan Bulgária döntése
17:12 Három héten át nem közlekednek a vonatok Tatabánya és Budaörs között
17:12 CSOK: erre érdemes figyelni, új hitelkonstrukciót dobott be a kormány
17:11 Gulyás Gergely: Gyurcsány Ferencékkel sosem volt közös ünnep
17:07 Friss bejelentések a Kormányinfón: már 50 milliós hitelt is felvehetnek a csokosok
17:03 Megtalálhatták az autizmus és az ADHD egyik kiváltó okát: a mindennapos műanyagok környékén kell keresgélni
17:02 A balett fővárosa lesz Budapest, nálunk versenyeznek a legjobbak
16:59 Tarjányi Péter: A Hamász időhúzásra használja a túszokat, valójában nem érdekük elengedni őket
16:57 Csák János: Magyarországon minden megszülető gyereket örömmel fogadunk
16:56 Bejelentették a csok pluszt: akár 50 millió forintos kedvezményes kamatozású hitelt is lehet kapni
16:54 Akciós sajtért tört ki ádáz küzdelem egy szupermarketben
16:50 Junior Prima díjat kapott Lengyel Emese
16:50 Mercedesszel ütközött és kisiklott egy villamos a Fehérvári úton – fotók
16:45 Bejelentette a kormány: Itt van a városi CSOK, a CSOK+!
16:43 Itt az új családtámogatási rendszer
16:40 Bagdy Emőke fiának ikertestvére szerint ezért ölték meg fivérét
16:38 Drámai hatásai vannak a melegedésnek, az egyik minden magyart érinti
16:37 Váratlan, esti kormányinfó Csák Jánossal - élőben a hvg.hu-n
16:37 Akár 50 milliós kedvezményes hitelt is kaphatnak a családok a CSOK Plusszal - élőben a hvg.hu-n
16:37 Bejelentették a csok plusz feltételeit, Krausz Ferenc projektje 75 milliárdot kap - élőben a hvg.hu-n
16:37 Bejelentették a csok plusz feltételeit, Krausz Ferenc projektje 75 milliárdot kap - ez volt a kormányinfó
16:36 Előkerült egy régi felvétel Britney Spearsről, ezzel a jelenettel jelentkezett a Szerelmünk lapjai főszerepére
16:36 Itt vannak a legújabb kormányzati bejelentések - élőben a Kormányinfó
16:36 A válogatott Eb-selejtezőit is kihagyja Varga Barnabás
16:34 Egyre több nyugdíjas büszkélkedhet legalább félmilliós havi járandósággal
16:30 Tisza Kata: Önmagunktól távolíthat el az önismeretcsapda
16:27 Mikor érkezhetnek az uniós források?
16:27 Megváltoztatják a családtámogatási rendszert?
16:27 Orbán Viktor a Karmelita kolostorban fogadta Krausz Ferencet
16:27 Holtan találták Christian Pilnaceket, Sebastian Kurz egykori bizalmasát, aki előtte ittasan vezetett haza a magyar nagykövetségről
16:15 Magyarul beszélnek a gonoszok az ősz legsikeresebb videójátékában
16:12 Szárnyalt az OTP, hitelezési fordulatot vár a piac
16:11 Baleset történt a Fehérvári úton, kisiklott a fonódó villamos
16:07 Ne vigye haza az urnát, üzenik a temetkezési szolgáltatók
16:07 Már az LMBTQ-t is belekeverte Hoppál Péter Bagdy Emőke fiának ügyébe
16:05 Bár Szöllősi György nem a külügy megbízásából járja a világot, a tárca majd 12 millió forintot költött az útjaira
16:04 Növelni kívánják a vízibivaly-állományt a kápolnapusztai rezervátumban
16:03 Itt az ideje fegyvert szerelni a robotkutyákra, mondja az USA, és bele is vág
16:02 Csökkent a kiadott építési engedélyek száma az Egyesült Államokban szeptemberben
16:01 Mintegy egymilliárd forintot is érhet a vietnámi herceg műgyűjteménye
15:57 Ezúttal Tatabánya és Biatorbágy között nem közlekednek a vonatok
15:56 Szinte egyhangúlag ítélte el az Országgyűlés a Hamász Izrael elleni terrortámadását
15:53 Jelentősen csökkenthető a kinézett autó ára, ezekre érdemes figyelni!
15:52 Itt van Joe Biden emberének kínos magyarázkodása: David Pressman a dollármédiával íratott cikket
15:42 Megszavazta a parlament a beruházási törvényt, az önkormányzati fejlesztések is Lázár Jánoshoz kerülnek ezentúl
15:34 Hatalmas jóvátételt fizet Kanada az őslakos gyerekek rasszista megkülönböztetéséért