Bosnia and Herzegovina
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Iz Federacije izvezeno gotovo osam tona opasnog otpada

Federalno ministarstvo okoliša i turizma upoznalo je Vladu FBiH s informacijom o izvozu opasnog otpada iz FBiH za 2021. U informaciji je, uz ostalo, navedeno da na osnovi zakonske regulative na području FBiH postoje ovlašteni subjekti za prikupljanje i izvoz opasnog otpada na ekološki prihvatljiv način, a to su C.I.A.K. d.o.o. Grude, KEMEKO-BH d.o.o. Lukavac, Kemokop d.o.o. Tuzla i Modernizacija d.o.o. Gradačac, piše Večernji list BiH.

Najviše u Sloveniju

Federalno ministarstvo okoliša i turizma je, u skladu s važećim propisima, uime gospodarskih subjekata, nadležnim institucijama podnijelo 23 zahtjeva (prethodne suglasnosti) za prekogranični promet otpada u državama uvoza i za prijevoz u državama tranzita. Nakon što su gospodarski subjekti dobili suglasnosti, Ministarstvo je izdalo konačne suglasnosti za izvoz opasnog otpada iz BiH/FBiH te su na osnovi toga gospodarski subjekti u 2021. prikupili i izvezli 7883,34 tone opasnog otpada. Ove količine su, i uz izazove s kojim su se gospodarski subjekti susretali u 2021., veće nego u 2020., kada je izvezeno 5710,75 tona. U Sloveniju je izvezena 2602,81 tona, u Srbiju 2528, Hrvatsku 1424,83, Austriju 808,57, Njemačku 454,42, Belgiju 40,78 i u Sjevernu Makedoniju 23,89 tona opasnog otpada. Ministarstvo je u 2021. odobrilo tranzit 670 tona opasnog otpada kroz FBiH, a koji je izvezen iz Republike Crne Gore u zemlje EU-a na konačno zbrinjavanje. Opasni otpad koji se izvozi uglavnom čine: muljevi od boja i lakova, halogenirana otapala, otpadna ambalaža i filterski materijali, miješani otpad, farmaceutski otpad i citostatici, muljevi od obrade komunalnih otpadnih voda, otpadni mulj, otpadni olovni akumulatori, miješani čvrsti otpad, miješani tekući otpad, boje i lakovi, lijekovi, cijanidni otpad, fluorescentne cijevi i žarulje, muljevi iz ostalih obrada otpadnih industrijskih voda koji sadrže opasne tvari.

Zabrana uvoza

Prema ranijim odredbama Baselske konvencije za prekogranični promet neopasnog otpada od plastike nisu bile propisane posebne procedure (tzv. notifikacijski postupak) te se sav prekogranični promet otpada od plastike mogao odvijati bez određenih administrativnih zahtjeva. Međutim, stupanjem na snagu amandmana za plastični otpad, za prekogranični promet otpadom od plastike primjenjuju se ista pravila kao i za opasni otpad te se mora tražiti suglasnost za uvoz. Na temelju navedenih izmjena Ministarstvo provodi posebne procedure kod uvoza i/ili izvoza otpada od plastike te je u 2021. zabranilo (odbilo zahtjeve) uvoz 63.500 tona neopasnog otpada sa sadržajem plastike zato što se nije mogao zbrinuti na okolišno prihvatIjiv i siguran način u FBiH.