Bosnia and Herzegovina
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Iz RH u BiH dopušteno i do 200, a iz BiH u RH 40 cigareta

Niže cijene i mogućnost povrata poreza razlozi su zbog kojih sve veći broj stanovnika BiH, posebice posljednjih mjeseci kada cijene vrtoglavo rastu, u kupnju odlazi u Hrvatsku.

Što kažu pravila

Jedna od prednosti je i ta što, za razliku od stanovnika Hrvatske koji šopingiraju u BiH, mogu bez problema unijeti razne prehrambene artikle poput mesa, mlijeka i sličnih namirnica. Kada su u pitanju duhan i duhanski proizvodi, tu su sljedeća ograničenja: do 200 cigareta ili do 100 cigarilosa (cigare težine do 3 grama po komadu) ili do 50 cigara, do 250 grama duhana za pušenje ili odgovarajuća proporcionalna kombinacija količine navedenih duhanskih proizvoda.

Uvoz alkohola također je ograničen, i to pića s udjelom alkohola većim od 22 posto volumena ili nedenaturirani etilni alkohol s udjelom alkohola od 80 posto volumena i više: jedna litra, ili s udjelom alkohola 22 posto volumena i manje: dvije litre odnosno odgovarajuća proporcionala kombinacija količine navedenog alkohola i pića. Kako su objasnili iz Uprave za neizravno oporezivanje BiH, ako se uvozi mirno vino, količina je 4 litre, dok je za pivo određeno 16 litara. Oslobađanje od plaćanja uvoznih davanja na ostalu robu nekomercijalnog karaktera u osobnoj prtljazi putnika ograničava se na predmete u vrijednosti do 600 KM po putniku i danu, neovisno o vrsti prijevoznog sredstva kojim putnik putuje. Kako navode iz UNO-a BiH, u navedenu vrijednost ne uračunava se naprijed nabrojana roba (duhan i duhanski proizvodi, alkohol i alkoholna pića, mirno vino i pivo). Vrijednost osobne prtljage putnika, koja se uvozi privremeno ili se uvozi ponovno nakon privremenog izvoza, i vrijednost lijekova potrebnih za osobne potrebe putnika ne uzimaju se u obzir za potrebe primjene navedenog oslobađanja. Za robu koja se nalazi u osobnoj prtljazi putnika postupajući carinski službenik oslobađanje od plaćanja uvoznih davanja odobrava usmeno. Roba koja se nalazi u osobnoj prtljazi putnika, a koja ispunjava uvjete za oslobađanje od plaćanja uvoznih davanja, oslobođena je i od plaćanja poreza na dodanu vrijednost i trošarine, a sve u skladu sa zakonima.

Količine i razlike

Podsjetimo, ulaskom u Europsku uniju Republika Hrvatska pooštrila je mjere na graničnim prijelazima glede unosa određenih prehrambenih i inih proizvoda, sukladno napucima EU smjernice. Tako je danas u odnosu na nekoliko godina prije dopušten unos znatno manje količine alkohola i cigareta, dok su neki proizvodi u potpunosti zabranjeni. Iz BiH u RH nije dopušten unos mesa i mesnih proizvoda te mlijeka i mliječnih proizvoda. Proizvodi životinjskog podrijetla kao što su med, jaja, proizvodi od jaja, meso puževa, žablji kraci dopušteni su u količini do 2 kg. Uvoz bilja, biljnih proizvoda i drugih predmeta iz trećih zemalja podliježe zabranama i ograničenjima uvoza sukladno posebnim propisima EU-a o uvozu biljaka i biljnih proizvoda koji su doneseni kako bi zaštitili biljke u EU i održali ih zdravima. Limitirana je količina duhanskih proizvoda i alkohola. Tako se, primjerice, u cestovnom i željezničkom prometu može uvesti maksimalno 40 cigareta, litra alkoholnog pića i četiri litre vina. Putnici u zračnom prometu u Hrvatsku mogu unijeti nešto više duhanskih prerađevina od onih koji putuju drugim oblicima prometa. Unošenje gotovih lijekova za osobne potrebe putnika moguće je u količinama potrebnim za liječenje do mjesec dana (uz uvjet da su odobreni od nadležnih tijela zemlje proizvođača), i to uz posjedovanje odgovarajuće medicinske dokumentacije (prijepisa povijesti bolesti i potvrde liječnika). Unošenje lijekova koji sadrže drogu, također za osobne potrebe putnika, moguće je u količini potrebnoj za liječenje do najviše pet dana, i to uz posjedovanje medicinske dokumentacije iz koje proizlazi nužnost uzimanja odnosnoga lijeka (preslike recepta za lijek, prijepisa povijesti bolesti ili ovjerene liječničke potvrde). •