Bosnia and Herzegovina
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

KIJEVU IZ SAD-A STIŽE NOVO BRUTALNO ORUŽJE, TU JE I PONUDA KOJA SE NE ODBIJA: 'Jedan dolar i vaši su'

Ukrajina će dobiti projektile-bombe dvostruko većeg dometa od svega što su dosad imali.

  • Evropa

  • Prije 14 min  Prije 11 min

  • 0

Američka kompanija General Atomics spremna je prodati Ukrajini dronove Reaper MQ-9 za jedan dolar. Kako saznaje The Wall Street Journal, dogovor bi uključivao dva drona starije verzije Reaper, a Kijev bi trebao platiti 10 miliona dolara za prijenos bespilotnih letjelica u zemlju i još osam miliona dolara na njihovo održavanje. Sporazum bi uključivao i zemaljsku kontrolnu stanicu koja bi upravljala dronovima gotovo bilo gdje na području Ukrajine, prenosi Jutarnji list.

Prijedlog je iznio Linden Blue, glavni izvršni direktor tvrtke General Atomics, ukrajinskom vojnom atašeu u Washingtonu prošle sedmice. Glasnogovornik General Atomicsa, kompanije koja proizvodi Reaperse, rekao je da kompanija ne može komentirati taj prijedlog, dodavši ipak kako "vjeruju da Ukrajina treba sposobnost poput Reaperove, i to što prije".

"General Atomics već mjesecima raspravlja o zahtjevima ukrajinskih oružanih snaga s njihovom vladom i ostaje predan podršci na bilo koji mogući način", rekao je Mark Brinkley, glasnogovornik General Atomicsa.

Dosad samo manji dronovi iz SAD-a

SAD je Ukrajini dostavio više od 700 manjih dronova tokom prošle godine, uključujući taktičke dronove Switchblade. Ti dronovi mogu se nositi u ruksacima i koriste se za uništavanje meta. Uveliko su korišteni za odbranu ukrajinskih položaja.

Reaper je, međutim, mnogo sofisticiraniji dron sa znatno većim dometom, brzinom i mogućnostima. Reaper, kojim se može upravljati na daljinu ili letjeti samostalno, ima maksimalnu izdržljivost od 27 sati i može doseći visinu od 15.240 metara. Raspon krila Reapera je 20 metara i može se naoružati.

General Atomics nudi stariju verziju drona Reaper, tip MQ-9A Block 1, koji inače stoji nekoliko miliona dolara po komadu. Dronovi bi se mogli koristiti za prikupljanje obavještajnih podataka, kao i za nadzor i izviđanje, a pomogli bi Ukrajini da se obrani dok se priprema za očekivanu rusku ofanzivu.

Bespilotna letjelica Reaper s Grey Eagleom, koju također proizvodi General Atomics, omogućila bi ukrajinskim snagama provođenje napada i nadzora nad ruskim trupama sa sigurnije udaljenosti. Bijela kuća opirala se nastojanjima da osigura Grey Eaglese, kojima trenutačno upravlja američka vojska, zbog straha da bi osjetljiva tehnologija u avionu, uključujući kameru, mogla pasti u ruske ruke ako se obori letjelica. Reaperima, koji su veći i imaju veću nosivost, upravljaju američke zračne snage.

Bijela kuća trebala bi odobriti prodaju Reapera, odnosno prijenos tehnologije u Ukrajinu. General Atomics navodno predlaže prodaju Reapera izravno ukrajinskoj vladi, koja ne bi išla kroz američku vladu.

Reaperi u Afganistanu

SAD je krajem 2022. rasporedio osam bespilotnih letjelica MQ-9 Reaper u Grčkoj na godinu dana. Dronovi su raspoređeni u stratešku zračnu bazu Larisa u blizini Egejskog mora, koja omogućuje bespilotnim letjelicama da lako podupiru istočni i južni bok NATO-a. Bespilotne letjelice MQ-9 Reaper imale su istaknutu ulogu i u ratu u Afganistanu.

Zanimljivo je da su zračne snage SAD-a (USAF), otprilike mjesec nakon što je Rusija izvršila invaziju krajem febaruara, predložile slanje Ukrajini svojih starijih bespilotnih letjelica Reaper. Međutim, Pentagon se nije složio, što je izazvalo frustracije ukrajinskog vodstva, navodi Politico.

Iako Pentagon odbija poslati dronove Reaper, u novom paketu vojne pomoći Ukrajini u vrijednosti više od dvije milijarde dolara, pripremili su prvi put rakete većeg dometa, piše Reuters. Riječ je o Ground Launched Small Diameter Bomb (GLSDB), koji ima domet od 150 kilometara, što je dvostruko veći domet od raketa koje Ukrajina koristi trenutačno.

Washington je odbio zahtjev Ukrajine za projektilima ATACMS dometa od 297 kilometara.

Krstareći projektili GLSDB bi se ispaljivali iz raketnog bacača HIMARS-a i omogućili bi Ukrajini da pogodi ciljeve koji su joj dosad bili izvan dosega. GLSDB zajednički izrađuju SAAB AB i Boeing. Kombinira GBU-39 bombu malog promjera s raketnim motorom M26.

GLSDB je vođen GPS-om, može spriječiti određena elektronička ometanja, upotrebljiv je u svim vremenskim uslovima i može se koristiti protiv borbenih oklopnih vozila, navodi se na stranicama SAAB-a. GBU-39, koji bi funkcionirao kao bojna glava GLSDB-a, ima mala, sklopiva krila koja mu omogućuju da klizi više od 100 km ako se ispusti iz letjelice i pogodi mete promjera samo jedan metar.

Vezane vijesti