Bosnia and Herzegovina
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Nesavjesni Banjalučani uništavaju znakove kraj puta

BANJALUKA - Pored štete na saobraćajnoj signalizaciji, koja nastaje kao posljedice saobraćajnih nezgoda, za Banjaluku dodatni problem predstavlja i sve češće uništavanje saobraćajne signalizacije od strane nesavjesnih pojedinaca ili grupa.

Potvrdili su ovo za "Nezavisne novine" iz Odjeljenja za saobraćaj i puteve te dodali da je saobraćajna signalizacija postala predmet konstantnog uništavanja na razne načine, od ispisivanja grafita, lijepljenja naljepnica, rušenja, do lomljenja i totalnog uništavanja.

"U nekoliko slučajeva dolazilo je i do otuđivanja pojedinih saobraćajnih znakova, o čemu je obaviještena i nadležna policijska stanica", kazali su iz nadležnog odjeljenja.

Dodaju da negativne pojave vandalskog uništavanja saobraćajnih znakova i ostale signalizacija i pored upozorenja i apela nadležnih institucija, nemaju tendenciju opadanja.

"U posljednje vrijeme sve češća je pojava ispisivanja različitih poruka na saobraćajnim znakovima, pri čemu se koriste permanentni markeri, te nije moguće očistiti znakove bez oštećenja, što dovodi do potrebe za zamjenom istih, a samim tim povećavaju se i troškovi održavanja", istakli su oni.

U prethodnoj godini, kako kažu, za postavljanje i održavanje vertikalne saobraćajne signalizacije utrošeno je oko 240.000 KM.

"Godine 2022. uništeno je ili oštećeno više od 300 saobraćajnih znakova, 30 saobraćajnih ogledala, 10 svjetlećih saobraćajnih znakova sa LED rasvjetom", naveli su iz Odjeljenja.

Prema njihovim riječima porušeno je više od 600 znakova.

"Prošle godine je, u skladu sa odgovarajućim projektima, izvršeno i postavljanje novih 250 saobraćajnih znakova, 25 saobraćajnih ogledala, osam svjetlećih saobraćajnih znakova sa LED rasvjetom te brojne druge saobraćajne signalizacije i opreme", rekli su oni.

Ovom prilikom Odjeljenje za saobraćaj i puteve grada Banjaluka još jednom apeluje na sve sugrađane da ne uništavaju zajedničku imovinu.

Prema riječima Nikole Ćopića, inženjera za bezbjednost saobraćaja, kvalitetno projektovana i izvedena saobraćajna signalizacija je jedan od osnovnih faktora za bezbjedno odvijanje saobraćaja, tako da njihovo uništavanje ili otuđenje usljed vandalizma predstavlja problem, kako učesnicima u saobraćaju tako i upravljačima puteva, čija obaveza je, između ostalog, i redovno održavanje ove opreme, s obzirom na to da je njihova cijena u konstantnom rastu.

"Treba napomenuti da saobraćajna signalizacija ima svoj rok trajanja te da nakon određenog perioda dolazi do habanja i opadanja njenih performansi, što se može negativno odraziti na bezbjednost saobraćaja", kazao je on za "Nezavisne novine".

Dodaje da jedno od rješenja može biti i katastar saobraćajne signalizacije kako bi nadležni mogli da planiraju pravovremenu zamjenu dotrajale saobraćajne signalizacije.

"Kada je riječ o sprečavanju vandalizma, mišljenja sam da treba djelovati i preventivno po uzoru na Srbiju, koja je sprovela edukativnu kampanju 'Znak znači život', koja je imala za cilj da ukaže na uticaj oštećene i pokradene saobraćajne signalizacije na nastanak i posljedice saobraćajnih nezgoda, ali na način da se počinioci ovih prekršaja pravovremeno otkrivaju i sankcionišu", zaključio je Ćopić.