Bosnia and Herzegovina
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Virtuelni obilazak austrougarskih utvrđenja

​TREBINJE - U Muzeju Hercegovine u Trebinju je svečano otvorena nova stalna postavka: virtuelni obilazak austrougarskih utvrđenja, koja je realizovana u okviru projekta "Interreg ADRION Emoundergrounds", a pomoću koje će putem moderne tehnologije "Virtual reality" posjetiocima biti omogućeno da saznaju nešto više o austrougarskim utvrđenjima oko Trebinja i u samom gradu.

Ranko Biberdžić, koordinator za planiranje i razvoj u Razvojnoj agenciji grada Trebinja "Tredea", koja je partner u ovom projektu, rekao je da se projekat, koji je trajao skoro tri godine, bavi kulturnim nasljeđem, odnosno austrougarskim utvrđenjima u gradu koja se nastoje valorizovati.

"U pitanju je multimedijalna interaktivna instalacija koja uključuje postavljanje tri interaktivna totema, opremu za korištenje prezentacija i sadržaja, a sve to vezano za prezentovanje tradicija austrougarskih utvrđenja, posebno onih koja imaju podzemne prostorije", istakao je Biberdžić, napominjući da je riječ o kreiranju novog turističkog proizvoda u Trebinju.

Napominjući da su trebinjske tvrđave prilično zapuštene i nedostupne, on kaže da su na ovaj način iznašli mogućnost da se one približe posjetiocima, građanima i turistima uz korištenje modernih tehnologija.

I direktorica Muzeja Hercegovine Ivana Grujić je potvrdila da su utvrđenja oko Trebinja u lošem stanju, a zahvaljujući trebinjskom Planinarskom društvu i Speleološkom društvu putevi do njih se održavaju.

"Utvrđenja bi trebalo staviti pod zaštitu i to u prvu kategoriju zaštite, odnosno da ne postoji mogućnost da bilo ko izvodi radove ukoliko ne dolazi do revitalizacije pojedinog utvrđenja, jer, pored njihove lepote, horizont i vizura Trebinja koja se dobija pri pogledu sa nekog od utvrđenja čini grad još jedinstvenijim u Republici Srpskoj", istakla je Grujićeva, objašnjavajući da projekat podrazumijeva i virtuelnu posjetu u pojedina utvrđenja koja imaju podzemne prostorije, što može biti putokaz turistima koji žele i lično, sa vodičem, da obiđu objekat, a neki od njih bi, kako kaže, mogao dobiti i ugostiteljsko-turističku namjenu.

O novim turističkim sadržajima u ovim objektima govorio je i zamjenik gradonačelnika Trebinja Dražen Bošković, dodajući da bi se na ovaj način mogao privući i veći broj turista, ali sa ovim znamenitostima da se upozna i lokalno stanovništvo.

"Upravo smo kroz jednu od mjera planirali digitalizaciju kulturno-istorijskog nasljeđa, austrougarskih utvrđenja i samim tim nekako ispunjavamo sve što smo definisali kroz našu Strategiju razvoja turizma u kojoj Trebinje treba da bude najpoželjniji mali grad na zapadnom Balkanu do 2030. godine", kazao je Bošković.

Sve se radilo u okviru šireg projekta koji finansira Evropska unija, a koji je vrijedan više od 2,6 miliona evra, od čega gradu Trebinju pripada 150.000 evra, pri čemu je dužan da obezbijedi 15 odsto od pripadajućih sredstava.