Greece

Επιστροφή στις νίκες για την Μπάγερν, διέλυσε 4-0 τη Λεβερκούζεν

Μετά από τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη η Μπάγερν Μονάχου επέστρεψε στις επιτυχίες και μάλιστα με εμφατικό τρόπο καθώς συνέτριψε με το ευρύ 4-0  τη Λεβερκούζεν στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι ποδοσφαιριστές του Γιούλιαν Νάγκελσμαν φρόντισαν να πάρουν  από πολύ νωρίς το πάνω χέρι στην αναμέτρηση του Alianz Arena. Έτσι μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξαν το σκορ όταν ο Μουσιάλα τροφοδότησε τον Σανέ μέσα στην περιοχή, εκείνος έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στα σώματα των αμυντικών και κατέληξε στα δίχτυα το Χραντέσκι για το 1-0.

Στο 17ο λεπτό οι Βαυαροί διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Μουσιάλα να χρίζεται σκόρερ με σουτ (2-0), ενώ στο 39ο λεπτό ο Μανέ ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ, σημειώνοντας με σουτ από τα όρια της περιοχής το 3-0.

Η Μπάγερν στη συνέχεια κατέβασε …ταχύτητα, ωστόσο έφθασε στο τελικό 4-0 στο 84ο λεπτό, όταν μετά από τραγικό λάθος του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων Χραντέτσκι που γλίστρησε στην προσπάθειά του να δώσει πάσα, ο αρχηγός των Βαυαρών Τόμας Μίλερ απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Ντέιβις, Ντε Λιχτ, Ουπαμεκανό (81' Μαζαουί), Παβάρ, Σαμπίτσερ (65' Γκορέτσκα), Κίμιχ, Μανέ (65' Γκνάμπρι), Μουσιάλα (81' Χράφενμπερχ), Σανέ (74' Τσούπο-Μότινγκ), Μίλερ

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Κοσουνού, Τα, Ταψόμπα, Μπάκερ (46' Ινκαπιέ), Άντριχ, Ντεμιρμπάι, Φριμπόνγκ (46' Αράνγκουιθ), Χάντσον-Οντόι (61' Αντλί), Ντιαμπί (74' Χλόζεκ), Σικ (60' Αζμούν).