Slovakia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Mikulec podporil francúzsky návrh na reformu Kódexu schengenských hraníc

Slovensko podporilo návrh francúzskeho predsedníctva v Rade EÚ na reformu Kódexu schengenských hraníc. Podľa spravodajcu TASR to v piatok večer uviedol minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) po skončení zasadnutia Rady EÚ pre vnútorné záležitosti a spravodlivosť v Luxemburgu.

Mikulec pripomenul, že nosnou témou ministerských rokovaní bola aj situácia na Ukrajine a integrácia ukrajinských utečencov v rámci členských krajín eurobloku. Za Slovensko povedal, že Slováci chcú aj naďalej a čo najviac pomáhať Ukrajine a aj ľuďom, ktorí z tejto krajiny utekajú pred vojnou.

Minister upozornil, že ďalšími dôležitými témami debát boli návratová politika, Kódex schengenských hraníc či pakt o azyle a migrácií, ktoré sú dlhodobo diskutované na pôde EÚ.

"Podporili sme návrh francúzskeho predsedníctva o schengenskom kódexe. Povedal som, že v prípade potreby zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach krajín EÚ musí byť v rámci schengenského kódexu ako posledné opatrenie," vysvetlil Mikulec.

Rada ministrov prijala svoju pozíciu k reforme Kódexu schengenských hraníc, ktorú bude obhajovať počas vyjednávaní o tejto téme s Európskym parlamentom.

Reforma prinesie nové pravidlá a kontroly

Táto reforma poskytuje nové nástroje na boj proti zneužívaniu migračných tokov, čiže za situácie, keď tretia krajina alebo neštátny subjekt podnecuje alebo uľahčuje pohyb štátnych príslušníkov tretích krajín smerom k vonkajším hraniciam Únie alebo do členského štátu s cieľom destabilizovať EÚ alebo členský štát. Reforma stanovuje aj nový právny rámec pre zavádzanie pravidiel o dočasných cestovných obmedzeniach na vonkajších hraniciach v prípade zdravotnej krízy, pričom vychádza zo skúseností s pandémiou ochorenia COVID-19.

Návrh francúzskeho predsedníctva aktualizuje tiež právny rámec na opätovné zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach s cieľom zabezpečiť zásadu voľného pohybu a zároveň reagovať na pretrvávajúce hrozby a nakoniec zavádza alternatívne opatrenia k týmto kontrolám, čo sa týka najmä účinnejšieho rámca pre policajné kontroly v pohraničných regiónoch členských štátov eurobloku.

Mikulec v závere upozornil, že v oblasti návratovej politiky ministri vnútra EÚ vyzvali Európsku komisiu, aby bola aktívna v tejto oblasti, pretože návraty nelegálnych utečencov sú dôležité pre všetky členské krajiny Únie.

Rovnako ocenil, že ministri vnútra hovorili o policajnej spolupráci na úrovni policajných zborov, s čím sa spája aj policajná protiteroristická spolupráca.

Hľadať pravdu môžeme aj vďaka vašej podpore

Roky odkrývame veľké kauzy, zaoberáme sa vplyvom oligarchov a organizovaným zločinom. Vytvárame priestor pre komplexné a nezávislé spravodajstvo, aby ste mali jednoduchší prístup k dôležitým informáciám. Vaša podpora, nech je akákoľvek veľká, nám pomáha naďalej sa rozvíjať a poskytovať bezplatný obsah pre ľudí, ktorí si ho nemôžu dovoliť. Pridajte sa k našej komunite, ktorá spoločne bojuje za spravodlivosť, a podporte nielen našu prácu, ale aj budúcnosť našej krajiny.

Podpora investigatívnej žurnalistiky

Podpora investigatívnej žurnalistiky

Aktuality takmer bez reklám

Aktuality.sk takmer bez reklám

Vylepšené funkcie diskusií

Vylepšené funkcie diskusií