Slovakia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Trest smrti pre Britov na Donbase Londýn hlboko znepokojil

Britská vláda vo štvrtok uviedla, že je „hlboko znepokojená" po tom, ako promoskovskí separatisti odsúdili na smrť dvoch britských občanov zajatých ruskými jednotkami počas bojov na Ukrajine. Informovala o tom agentúra AFP.

Ženevský dohovor

„Sme zjavne hlboko znepokojení. Podľa Ženevského dohovoru majú vojnoví zajatci nárok na imunitu a nemali by byť stíhaní za účasť na nepriateľských akciách," uviedol hovorca britského premiéra Borisa Johnsona.

Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová verdikt vynesený Najvyšším súdom samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) označila za „falošný" rozsudok.

„Ostro odsudzujem odsúdenie Aidena Aslina a Shauna Pinnera, ktorí boli zatknutí Rusmi na východnej Ukrajine," uviedla ministerka na sociálnej sieti Twitter. "Sú to vojnoví zajatci. Toto je falošný rozsudok, ktorý nemá absolútne žiadnu legitimitu," dodala Trussová.

Bojovali proti Rusom

Proruskí separatisti vo štvrtok odsúdili na trest smrti dvoch Britov a jedného Maročana, ktorí bojovali proti ruským inváznym silám na strane ukrajinskej armády. Podľa AP súd mužov uznal za vinných z podniknutia krokov smerujúcich k násilnému zvrhnutiu moci.

Trojicu tiež odsúdili za žoldnierske aktivity a údajný terorizmus. Podľa RIA Novosti budú muži na základe zákonov DĽR popravení zastrelením.

Hľadať pravdu môžeme aj vďaka vašej podpore

Roky odkrývame veľké kauzy, zaoberáme sa vplyvom oligarchov a organizovaným zločinom. Vytvárame priestor pre komplexné a nezávislé spravodajstvo, aby ste mali jednoduchší prístup k dôležitým informáciám. Vaša podpora, nech je akákoľvek veľká, nám pomáha naďalej sa rozvíjať a poskytovať bezplatný obsah pre ľudí, ktorí si ho nemôžu dovoliť. Pridajte sa k našej komunite, ktorá spoločne bojuje za spravodlivosť, a podporte nielen našu prácu, ale aj budúcnosť našej krajiny.

Podpora investigatívnej žurnalistiky

Podpora investigatívnej žurnalistiky

Aktuality takmer bez reklám

Aktuality.sk takmer bez reklám

Vylepšené funkcie diskusií

Vylepšené funkcie diskusií