Iš Mariupolio pasprukusio senjoro išpažintis: rusai pavertė jį mirusiųjų miestu, gatvės buvo pilnos lavonų

Lvivo srityje gimęs vyras nuo 1986 m. su šeima gyveno Mariupolyje. Vasario 24-ąją prasidėjo Ukrainos invazija. Kitą dieną rusų raketa pataikė į gretimą jo namo įėjimą.

„Pirmasis įėjimas buvo visiškai sugriautas. Mes gyvenome antrajame įėjime. Kodėl jie šaudė į gyvenamąjį namą? Aš kaip tik buvau savo miegamajame ir išgirdau skrendantį lėktuvą, kuris paleido raketą, ir smūgio banga viską iš buto išplėšė. Mane beveik išmetė lauk. Jei būčiau stovėjęs kur nors arčiau, būčiau iškritęs iš 8 aukšto. Būčiau skridęs greičiau, nei maniau. Mūsų pastate buvo apie 70 žmonių. Vien mano pastate buvo 44 butai. Kai tik prasidėjo karas, daugelis žmonių išvyko tą pačią dieną“, – atviravo Ihoris.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Mariupolis

Pasak jo, likti bute buvo pavojinga dėl nuolatinio rusų apšaudymo. Po kelių dienų jis su žmona ir kaimynais, apsikrovę įvairiausiais buities rakandais, nusileido į pastato rūsį.

„Butų langai ir durys buvo išdaužyti, o naktį buvo 8 laipsniai šalčio. Sniego nebuvo, bet spaudė šaltis. Rūsyje visi užėmė po nedidelį plotą, stengdamiesi įsitaisyti patogiai. Viename iš jų buvau aš, mano žmona ir dar keturi kaimynai. Mes ten gyvenome. Iš buto atsinešėme, ką galėjome: antklodes, pagalves. Pirmosiomis karo dienomis nebuvo duonos. Turėjau atsineštų grūdų, turėjau kepsninę, ant kurios gaminome maistą.“

Prie Mariupolio artėjo Rusijos kariuomenė ir apsišaukėliškos Donecko Liaudies Respublikos kovotojai. Tuo tarpu Ukrainos kariai traukėsi iš Charkivo srities.

Girdėdavome šūvius ir sprogimus. Ryte valgydavome ant vandens virtus grūdus, tai buvo sriuba, o vakare turėjome tik karštos arbatos. Mums taip pat trūko aliejaus. Daugiau nei mėnesį iš esmės badavome

„Viskas buvo blogai“, – pridūrė vyras.

Paskutinėmis praėjusių metų kovo dienomis rusai labai spaudė ukrainiečius. Iš jūros atplaukė desantinis laivas ir apšaudė pakrantę. Ukrainiečių kariai buvo nustumti atgal į miesto centrą, į „Azovstal“ gamyklą.

„Pirmosiomis balandžio dienomis mūsų rajonas nebuvo apšaudomas. Tačiau netoli „Azovstal" skraidė rusų lėktuvai. Išėjau ieškoti vandens. Duona ir vanduo rūsyje tapo problema. Vanduo buvo atjungtas, todėl turėjome jį siurbti iš akumuliatorių, kad galėtume gaminti maistą. Taigi, vyrai vis išeidavo iš rūsio ieškoti vandens. Girdėdavome šūvius ir sprogimus. Ryte valgydavome ant vandens virtus grūdus, tai buvo sriuba, o vakare turėjome tik karštos arbatos. Mums taip pat trūko aliejaus. Daugiau nei mėnesį iš esmės badavome“, – prisiminė Ihoris.

„Reuters“/„Scanpix“/„Azovstal“ gamykla Mariupolyje

Vyras rūsyje praleido 35 dienas. Jis griežtai atsisakė su žmona išvykti iš Mariupolio į Rusiją. Jis norėjo likti Ukrainoje, suremontuoti savo buto langus ir duris, kad nepūstų vėjas ir netekėtų vanduo. Negana to, jis vis dar negalėjo patikėti, kad jo miestą okupuoja Rusijos pajėgos. Kai rajonas, kuriame gyveno, pasitraukė iš ugnies taikiklio, jis persikėlė iš rūsio į savo butą.

„Mano bute buvo likęs tik vienas langas. Visus kitus uždengiau čiužiniais ir miegojau virtuvėje. Pro langą mačiau „Azovstal“, kuris buvo maždaug už 7 km. Kiekvieną naktį nuo 23 val. vakaro iki 4 val. ryto rusai apšaudydavo gamyklą. Jie mėtė bombas. Ten buvo toks švytėjimas... Viskas drebėjo. Pralėkdavo vienas lėktuvas, po to kitas, bombardavo, bombardavo. Ten buvo baisu, ten buvo ir kariškių, ir civilių. Baisu net prisiminti“, – kalbėjo Ihoris.

Mūsų kieme ne visi žmonės buvo draugiški, buvo daug prorusiškų žmonių, kurie palaikė Vladimirą Putiną. Rusijos saugumas paėmė ukrainiečius ir įsodino juos į automobilį. Nežinau, kur juos išvežė, ar nužudė, ar kankino. Ukrainiečių karius tiesiog perdavė 9-ojo namo gyventojai.

Pasak jo, vieną dieną iš dviejų mašinų jo kieme pasipylė rusų kareiviai. Tada jie įsiveržė į laiptines ir rėkė, kad žmonės atidarytų duris, jog kareiviai atliktų kratą. Ihoris atidarė jiems duris, vienas jų vyrui grasino ginklu, tuomet patikrino ir ant namų durų užrišo baltą juostelę. Po poros dienų pasirodė Donecko Liaudies Respublikos kovotojai.

Kalbėdamas apie tuo metu išgyventą siaubą Mariupolyje, Ihoris pasakojo, jog Ukrainos kariai gynėsi tol, kol jiems baigėsi amunicija. Niekas negalėjo jiems ateiti į pagalbą, o valdžia skelbė, jog rusai juos beveik apsupo. Pasak Ihorio, kareiviai bandė pabėgti persirengdami civiliais drabužiais ir slėpėsi rūsiuose.

„Du iš jų pasislėpė vieno namo rūsyje, o keturi – kito namo rūsyje“, – pridūrė jis.

Manto Kvedaravičiaus dokumentinis filmas „Mariupolis 2“

Ihoris atviravo, kad, vėl atvykus rusams, namų gyventojai išdavė ukrainiečių kareivius.

„Mūsų kieme ne visi žmonės buvo draugiški, buvo daug prorusiškų žmonių, kurie palaikė Vladimirą Putiną. Rusijos saugumas paėmė ukrainiečius ir įsodino juos į automobilį. Nežinau, kur juos išvežė, ar nužudė, ar kankino. Ukrainiečių karius tiesiog perdavė 9-ojo namo gyventojai. Supratau, kad turiu bėgti, kol neatėjo rusų gvardija. Tada jie tikrai būtų manimi pasirūpinę. Kaimynai žinojo, kad esu proukrainietiškos pozicijos, kad esu kilęs iš vakarinio Ukrainos regiono. Būčiau buvęs pirmas išduotas“, – sakė vyras.

Praėjusių metų balandžio 6-ąją jis susikrovė būtiniausius daiktus į lagaminą, pasiėmė katiną ir paliko savo namus. Jis nuėjo du kilometrus pėsčiomis iki Rusijos kontrolės punkto. Ten stovėjo autobusai, vežantys žmones į rusų okupuotą Nikolskės kaimą. Rusijos pajėgos evakavo ukrainiečius. Iš Mariupolio vyras buvo paleistas be jokių problemų.

Nikolskėje, prisiminė Ihoris, jis buvo aktyviai agituojamas vykti į Rusiją – žmonių laukė transporto priemonė, kuri turėjo juos nuvežti į kaimyninę šalį. Tačiau jis nesutiko. Jo tikslas buvo Zaporižia, tačiau į laisvą Ukrainos teritoriją niekas nebuvo vežamas.

Vyras teigė, jog jam pavyko surasti automobilį, kuris važiavo Berdiansko link. Tačiau jam reikėjo pravažiuoti per šešis Rusijos pajėgų kontrolės postus. Viename iš jų automobilis buvo apsuktas, ir vyras vėl atsidūrė Nikolskėje. Iš ten jis kaimo keliais nuvyko į Berdianską. Jo kelionė iš Mariupolio į Zaporižią truko vienuolika dienų.

„Nesitikėjau, kad V.Putinas užpuls Ukrainą. Reikalas tas, kad, kai tarnavau Murmanske, mačiau, kokios būklės yra jų technika, tie sovietiniai daiktai. Jie važiuodavo į poligoną ir kas 100-200 metrų sugesdavo tankai ir šarvuočiai. Aš noriu grįžti į Mariupolį. Tokių kaip aš yra daug. Ir mes ten grįšime. Pažįstu tuos Mariupolio gyventojus, kurie pasisako už Rusiją ir V.Putiną, ir aš jiems atvirai pasakysiu, kad jie patys pasiduotų Ukrainos valdžiai. Priešingu atveju pats nueisiu ir juos išduosiu“, – piktinosi Ihoris.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Mariupolis

Šiuo metu vyras laikinai gyvena sanatorijoje Lvivo srityje, kurios dalis skirta perkeltiems asmenims, bet netrukus jam teks keisti ir šią vietą.

Ihorio nuomone, prieš invaziją Mariupolis kasmet tapdavo vis geresniu ir patogesniu miestu gyventi. Ten jis jautėsi gerai ir ramiai.

„Jie pavertė Mariupolį mirusiųjų miestu, – pareiškė vyras. – Gatvės buvo pilnos lavonų, mačiau ant medžių kabančius žmonių kūnus.“


Football news:

<!DOCTYPE html>
Kane on Tuchel: A wonderful man, full of ideas. Thomas in person says what he thinks
Zarema about Kuziaev's 350,000 euros a year in Le Havre: Translate it into rubles - it's not that little. It is commendable that he left
Aleksandr Mostovoy on Wendel: Two months of walking around in the middle of nowhere and then coming back and dragging the team - that's top level
Sheffield United have bought Euro U21 champion Archer from Aston Villa for £18.5million
Alexander Medvedev on SKA: Without Gazprom, there would be no Zenit titles. There is a winning wave in the city. The next victory in the Gagarin Cup will be in the spring
Smolnikov ended his career at the age of 35. He became the Russian champion three times with Zenit

3:09 Kruvinos šaudynės JAV: nušauti 22 žmonės, dešimtys sužeista, šaulys vis dar ieškomas
2:50 Reforma su rinkimų išnaša
2:49 Paaiškėjo, kiek žmonių iš tiesų gali atvykti į mitingą prie Seimo
2:25 G. Nausėda su ES lyderiais aptars milijardinį paramos paketą Ukrainai, sankcijas Rusijai
2:08 Generalinė prokurorė kreipsis į Seimą dėl P. Gražulio neliečiamybės panaikinimo
21:39 ES rengia naują sankcijų Maskvai paketą
21:27 Merginų U19 futbolo rinktinė pralaimėjo Albanijos bendraamžėms
20:05 PSO ragina „Hamas“ paleisti įkaitus, motyvuodama susirūpinimu dėl sveikatos
20:04 E.Musko era: milijardierius turi ambicijų JAV politikoje
18:59 Melagienų kūrėjai griebiasi šiaudo: Izraelio valstybė registruota kaip korporacija
18:59 Iš Mariupolio pasprukusio senjoro išpažintis: rusai pavertė jį mirusiųjų miestu, gatvės buvo pilnos lavonų
18:20 Antikorupcijos komisija imsis tyrimo dėl mįslingo kreipimosi į KT
17:55 „TikTok“ praėjusį mėnesį Europos Sąjungoje pašalino 4 mln. vaizdo įrašų
17:50 Ketvirtadienį daug kur kris šlapdriba, o kai kur trumpam ateis žiema
17:41 Prasidėjo „Metų automobilio 2024“ rinkimai: vietoj vieno geriausio renkami trys
17:25 Sudano kariuomenė atnaujins derybas dėl paliaubų
17:04 Prof. C. P. Mayeris: tvarus pelnas ateina ne iš problemų kūrimo, bet iš jų sprendimo
16:59 Šurmulys dėl gyvenimo įgūdžių programos nerimsta: ar jau yra 50 tūkst. parašų prieš ją?
16:55 Indija po diplomatinio ginčo atnaujino vizų išdavimą Kanadoje 
16:45 Maskvos pareigūnai teigia, kad Rusijos pajėgos šiemet pritraukė 385 tūkst. naujų karių
16:40 Slovakijoje prisaikdinta nauja vyriausybė
16:25 Serbijos ir Kosovo lyderiai pakviesti į derybas ES viršūnių susitikimo kuluaruose
15:50 Valstybinė žiniasklaida: Xi Jinpingas susitiko su Kalifornijos gubernatoriumi
15:44 G. Skaistė ir M. Lingė pagrindiniam būstui siūlo taikyti 0,05–0,5 proc. NT mokesčio tarifą
15:42 „Heineken“ skelbia apie vartojimo lėtėjimą
15:27 Akmenės, Jonavos ir Mažeikių rajonams – 67 mln. eurų ES investicijų
15:17 ES vidaus reikalų komisarė įspėja dėl išpuolių Europoje
15:12 Premjerė, sveikindama Slovakijos vyriausybę: tikimės toliau vieningai padėti Ukrainai
15:11 Egipto prezidentas ragina imtis veiksmų siekiant išvengti Izraelio sausumos puolimo 
14:57 Izraelį supykdė turkų prezidento mėginimas pateisinti „Hamas“
14:56 Vilniuje nuo kitų metų bus pradedamos rūšiuoti ir maisto atliekos
14:50 G. Skaistė: tolesnė RRF parama Lietuvai priklausys ir nuo Seimo sprendimų
14:50 Tikimės toliau vieningai padėti Ukrainai, sveikindama Slovakijos vyriausybę sako premjerė
14:46 Vilniuje Ežerėlių gatvė bus pervadinta buvusio disidento A. Terlecko vardu
14:35 Iš Jordanijos karalienės lūpų – stiprūs žodžiai apie vaikus kare ir dvigubus standartus
14:12 Vilniuje padvigubintas „pagalvės“ mokestis, 30% pajamų ketinama skirti skrydžių skatinimo programai
14:03 S. Gentvilas sureagavo į Prezidentūros kritiką dėl priedangų: tai nepadaroma per metus
13:43 Vilniaus taryba pašalino A. Skaistį iš Švietimo reikalų komiteto
13:22 Klaipėdos jaunimo teatro spektaklis „Jūrinės šviesos“ atvyksta į Vilnių
12:04 Kuo ypatingas šiuolaikinis Lietuvos baletas?
11:47 Optimalus iPhone nustatymas: patarimai geresniam baterijos ilgaamžiškumui
9:32 Kinija reikalauja objektyvumo tiriant dujotiekio Baltijos jūroje pažeidimą
9:22 Mįslė ūkininkams: išankstinių sandėrių galimybės bei rizika
9:20 Per klaidą nugriauto namo šeimininkė – šoke: darbininkai net neatsiprašė
9:15 SAM: sveikatos centrų steigimas savivaldybėse viršijo lūkesčius
9:15 Į pagalbą Latvijos kolegoms saugoti sienos su Baltarusija vyksta nauja pasieniečių pamaina
9:06 Per riaušės nuo moters įkandimo nukentėjęs pareigūnas: ji keikėsi, elgėsi neadekvačiai
8:54 I. Šimonytė apie NT mokestį: ne visi matematiką mylėjo mokykloje
8:46 Santaros klinikose bus statomas naujas Infekcinių ligų diagnostikos ir gydymo centras
7:21 Raušių prie Seimo byloje iš posėdžių salės pašalinta A. G. Astrauskaitė: einu gerti vaistų
11:28 Seimas ėmėsi ratifikuoti ekstradicijos, teisinės pagalbos sutartis su JAE
11:00 Iš meilės augalams Pangesuose sukurtas sodas
10:55 Maldyvuose išrinktas naujas prezidentas 
10:30 Ukraina surengė dronų ataką ir apšaudė kelias Rusijos sritis
10:12 „Paysera“ bendraįkūrėjas ėmėsi tradicinių verslų vystymo veiklos
9:51 Ministras ir streikuojantys mokytojai sekmadienį nesusitiko
9:03 Azerbaidžanas: į Kalnų Karabachą pirmą kartą per 30 metų atvyko JT misija
8:52 TINDER DATES – spalio 13 d., 18.00 val. Anykščių kultūros centre
8:34 Kauno acetatinių siūlų gamintoja: tvari investicija gamybą padidins dešimtadaliu
8:06 Tariamo skiepų ir autizmo ryšio nebepakanka – ta pati medžiaga esą lemia COVID-19
8:02 Baku atmetė kaltinimus dėl etninio valymo Kalnų Karabache
7:52 Ankaros centre nugriaudėjo sprogimas
7:52 Ankaros centre Turkijoje nugriaudėjo sprogimas: įvykdytas teroro išpuolis
7:38 Vienas Lietuvos gyventojas per metus išmeta net 140 kg maisto
7:25 Profesorius pataria, koks maistas gali padėti išvengti onkologinių ligų
7:20 Žvalgybos kontrolierius: rinkimų metais prasminga atidžiau stebėti, kaip žvalgyba tikrina asmenis
7:06 Adolfas Grušas. Sekmadienio Evangelija. Kas blogiau už atvirą nuodėmę?
6:58 JT konferencijoje patvirtintas cheminių medžiagų daromos žalos mažinimo planas
6:37 Rusija naktį į Ukrainą paleido apie 30 dronų, pavyko numušti 16
6:35 Analitikai: Kremlius ėmė painiotis, kurias okupuotas teritorijas laikyti „savomis“
6:33 JAV išvengė vyriausybės uždarymo
6:26 Ž. Pavilionis siūlo įteisinti Ukrainos vėliavų kėlimą prie Lietuvos institucijų
6:26 TOP 5 podkastai: skirtingos kartos, verslai ir patirtys
6:12 Dar niekas niekada nebandė tokio triuko – vienas neapgalvotas žingsnis ir viskas baigiasi mirtimi
5:25 Slovakijos populistai, nepritariantys pagalbai Ukrainai, laimėjo rinkimus
5:23 Orai.lt: su antruoju kalendoriniu rudens mėnesiu bandys įsitvirtinti tikrasis ruduo
5:18 Viešojo valdymo agentūra tampa pavaldi Vyriausybei
5:17 Slovakijos rinkimai: laimi Kremliaus naratyvą palaikantis R. Fico
5:17 Slovakijos rinkimai: laimėjo Kremliaus naratyvą palaikantis R. Fico
4:56 „VEDYBOS“ – spalio 14 d., 18.00 val. Anykščių kultūros centre
4:40 JAV išvengė vyriausybės darbo sustabdymo
4:40 JAV per plauką išvengė vyriausybės darbo sustabdymo, bloga žinia Ukrainai
4:21 Rinkimų metais prasminga atidžiau stebėti, kaip žvalgyba tikrina asmenis – kontrolierius
4:10 Pasienyje su Baltarusija apgręžti 43 neteisėti migrantai – VSAT
3:54 G. Jakštas susitiks su į Vilnių pėsčiomis einančiais mokytojais
2:26 Vizitą Migracijos departamente reikės rezervuoti iš anksto
20:33 Antrajame kėlinyje atitrūkusi LCC pranoko „Aistes-LSMU“
19:56 Interviu su Ukrainos kariu: matėme, kaip rusų vadas sušaudė savo karius, nes šie atsitraukė
19:07 Pagrindinėje Birštono aikštėje kitąmet planuojama įrengti fontaną-upelį
18:28 Į sostinės gatves išriedės naujas vairuotojų siaubas: tikrins, ar susimokėjo už parkavimą
17:03 Kinija pavadino Jungtines Valstijas melo imperija
16:32 Brazilijos prezidento būklė po klubo sąnario keitimo operacijos yra stabili – gydytojai
16:07 Papasakojo apie į Klaipėdos ligoninę atvežtus girtus vaikus: kokia jų būklė?
15:53 Lyčių lygybės nauda vyrams
15:26 Lietuviška inovacija – spartesniam gijimui po odontologinių operacijų
14:54 JAV Kongresas dar bando susitarti dėl biudžeto, bet jau ruošiamasi blogiausiam scenarijui
14:33 Italija ir Libija po 10 metų pertraukos atnaujina komercinius skrydžius – pareigūnai
14:06 Škotai atidaro pirmąjį narkotinių medžiagų vartojimo kambarį
13:58 Norėjo parodyti, kad rusai meldžiasi prieš mūšį, bet suklydo: nuotrauka surežisuota
13:03 Europos šalyse fiksuoti rugsėjo temperatūros rekordai