Cyprus

Ahmet Tokatlıoğlu: “Özersay, aktif diplomasiyle, İngiltere’yle ticari ilişkileri yeniden kurabilir”

Kıbrıs Postası - BURCU ECE YILMAZ

HP Girne İlçe Başkanı Ahmet Tokatlıoğlu, BRT’de katıldığı bir TV programında, mevcut şartlar altında federasyona ulaşmanın mümkün gözükmediğini belirterek, iş birliği modelinin uygulanmasıyla belki 10 yıl sonra federasyonun ulaşılabilecek bir model olabileceğini ifade etti.

Tokatlıoğlu, müzakere sürecinin başından beri ‘toplumlararası’ bir müzakerenin benimsendiğini belirterek, “Müzakelerin iki toplum arasında götürülmesi, Kıbrıs Türk toplumunun bu ülkede azınlık olmadığını ve eşit haklara sahip olduğunun kanıtıdır. Kıbrıs Türk varlığının gücü ve yönetimdeki eşit hakkının savunulması için müzakelerin iki toplum arasında götürülmesi önemlidir” dedi.

Brexit sürecine değinen Tokatlıoğlu, İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla, KKTC-İngiltere arasında ticari ilişkilerin başlayabileceğini dile getirerek şunları kaydetti:

“AKTİF DİPLOMASİYLE İNGİLTERE’YLE TİCARİ İLİŞKİLER YENİDEN KURULACAK”

“1974-1994 yılları arasında Kıbrıslı Türkler İngiltere’ye ihracat yapar noktadaydı. AB Adalet Divanının kısıtlayıcı kararları sonrası ticaret kapıları kapanmış oldu. Brexit süreciyle önümüze fırsat penceresi açılıyor. İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla AB Adalet Divanı kararları geçerli olmayacak. Aktif bir diplomasiyle tekrardan ticari ilişkilerin kurulması söz konusudur. Bu noktada Özersay, Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda özel temsilci atayacak.”

Kudret Özersay’ın hükümette yer almasının Özersay’ı yıpratmadığını aksine tecrübe kazandırdığını söyleyen Tokatlıoğlu, “Özersay ve HP sorumluluk almayı biliyor. HP, ne kadar zor bir süreç yaşarsak yaşayalım idareyi bilen bir partidir. 2 yıllık hükümetler süreci zorlu geçti. Sel felaketi, döviz krizi, füze, cephanelik patlaması ve pandemi, bundan sonra yaşanacak olan ekonomik kriz süreci gibi...  HP zor dönemlerde icraattan kaçmadığını bu topluma göstermiştir” diye konuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Football news:

Lampard on Cech in the Premier League bid: it will be good for Our goalkeepers to train with one of the best goalkeepers. He is relatively young
Coach Salzburg had a problem with being an American. And I came up with a game style while watching the Princeton rowers
Ozil on not being included in Arsenal's Premier League bid: Very disappointed. Loyalty is rare today
Ronaldo has a bald haircut: Success is measured by the obstacles you overcome 😉 💪 🏽
UEFA on the European Premier League: She's bound to get bored. The Champions League is the best tournament in the world
Salzburg sold Holand and Minamino - and has already gathered new potential stars. The season started with 35 goals in 8 games
Sulscher twice outplayed Tuchel: first he mirrored the scheme (helped to contain), and then released Pogba in time (helped to add to the attack)