Cyprus
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

«Καθάρισε» τον Παναθηναϊκό και σήκωσε το Σούπερ Καπ ο Ολυμπιακός

Σούπερ εκκίνηση μόνο για τον Ολυμπιακό!

Απέναντι σε έναν ασύνδετο Παναθηναϊκό οι πιο έτοιμοι «ερυθρόλευκοι» έστησαν «πάρτι» στον τελικό Σούπερ Καπ της Ρόδου και επικρατώντας με το εμφατικό 75-51, πανηγύρισαν την κατάκτηση του πρώτου τίτλου της σεζόν!

Το ματς

Με τους Μιλουτίνοφ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, ενώ από την άλλη ο Παναθηναϊκός με τους Λεσόρ, Ερνανγκόμεθ, Γκραντ, Γκάι και Σλούκα. Μετά το νευρικό πρώτο τρίλεπτο (5-4), οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τον πλήρη έλεγχο του ντέρμπι. Μέσα από την εξαιρετική τους άμυνα οι παίκτες του Μπαρτζώκα υποχρέωναν σε σερί λάθη τους «πράσινους» και κακές επιλογές στην επίθεση, ενώ από την άλλη με τους ορεξάτους Μιλουτίνοφ και Παπανικολάου στην εκτέλεση και τον Γουόκαπ στη δημιουργία έκαναν σερί 9-0 στα εναπομείναντα λεπτά, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +12 (16-4).

Η εικόνα του ματς παρέμεινε ίδια και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με την άμυνά του ο Ολυμπιακός δεν επέτρεπε τη δημιουργία στον Παναθηναϊκό, ο οποίος έκανε συνεχώς λάθη και εξακολουθούσε να εκτελεί υπό κακές προϋποθέσεις στην επίθεση, ενώ παράλληλα οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν τον πλήρη έλεγχο και των ριμπάουντ. Από την άλλη, αρχικά με τον Σίκμα και στη συνέχεια με τον «ζεστό» έξω από τα 6,75μ. Λαρεντζάκη οι Πειραιώτες έτρεξαν σερί 16-0 (και συνολικά 27-0 από την πρώτη περίοδο!), για το +28 (32-4), μέχρι το 17’. Το «τριφύλλι» έσπασε το… ρόδι στο δεύτερο δεκάλεπτο με 3/3 βολές από τον Σλούκα και ένα καλάθι του Αντετοκούνμπο για ένα μικρό 5-0 (32-9). Στα τελευταία λεπτά, οι Πειραιώτες απάντησαν με ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκη και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +26 (37-11).

Με το καλάθι του Μιλουτίνοφ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε το μέγιστο +28 (39-11) στην πρώτη επίθεση του δεύτερου μέρους. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός μπήκε λίγο καλύτερα με σωστή κυκλοφορία στην επίθεση και μείωσε κάπως την απόσταση (43-22), μέχρι το 23’. Εκεί, οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με Πίτερς και Κάναν για το νέο +26 (48-22), στο 25’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς έγινε λίγο πιο ελεύθερο με τον Ερνανγκόμεθ να είχε ρυθμό, κρατώντας επιθετικά τους «πράσινους», αλλά οι Πειραιώτες διατηρούσαν τον έλεγχο και με τον Κάναν έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +22 (56-34).

Με τον Λαρεντζάκη να συνεχίζει το ίδιο «καυτός» και στο τέταρτο δεκάλεπτο από την περιφέρεια, ο Ολυμπιακός είχε στήσει… πάρτι παρκέ, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +30 (64-34), στο 33’. Έκτοτε, το ντέρμπι έγινε λίγο επιπόλαιο και έπεσε κατακόρυφα ο ρυθμός, ενώ υπήρξε και ένα «θερμό επεισόδιο» ανάμεσα σε Κάναν και Αντετοκούνμπο. Η εξέλιξη αυτή «φρέναρε» τους Πειραιώτες, με τον Παναθηναϊκό να ρίχνει τη διαφορά (67-48), μέχρι το 37’. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 75-51.

Τα δεκάλεπτα: 16-4, 37-11, 56-34, 75-51

Πηγή: sport-fm.gr

Αυτούς «έκοψαν» Αταμάν και Μπαρτζώκας ενόψει της πρώτης φετινής μάχης ΠΑΟ - Ολυμπιακού

Αντετοκούνμπο: Προπονείται με τη νέα γενιά των Μπακς

«Καθάρισε» τον ΠΑΟΚ σε ένα δεκάλεπτο και έκλεισε ραντεβού με Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός!

Σλούκας: «Να αμφισβητήσουμε την κυριαρχία του Ολυμπιακού»