Cyprus

«Έσβησε» τον Άρη και συνεχίζει ακάθεκτος ο Απόλλωνας

O Aπόλλωνας ήταν ο νικητής στο μεγάλο ντέρμπι της Λεμεσού, απέναντι στον Άρη, για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος, κερδίζοντας με 1-0.

Οι γαλάζιοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα, στο 10', με το παρθενικό τέρμα του Κοστάκε με τη φανέλα της ομάδας της Λεμεσού και κράτησε το υπέρ του προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Ο Άρης, πριν από τον δεύτερο αγώνα των ομίλων του Europa League με τη Ρέιντζερς την ερχόμενη Πέμπτη, προσπάθησε να πιέσει στο δεύτερο ημίχρονο, όμως δεν βρήκε τις λύσεις επιθετικά για να αλλάξει την κατάσταση. Περισσότερο ο Απόλλωνας θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα γκολ.

O Απόλλωνας που παραμένει αήττητος (3 νίκες, 3 ισοπαλίες) έφθασε τους 12 βαθμούς και - τουλάχιστον προσωρινά - ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, έναν βαθμό πιο πάνω από τον Άρη (11β.) που δέχθηκε την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Σάβο, μετά από υπόδειξη του VΑR, στο 80’ για αγκωνιά πάνω στον Πεϊμπέρνς, εννέα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τέλος του παιχνιδιού

- Επτά λεπτά οι καθυστερήσεις

88' - Εκτέλεση φάουλ από τον Ουρόσεβιτς, ήταν άστοχη

86'- Mακρινό σουτ από τον Βαλμπουενά, στα χέρια του Βανά Άλβες η μπάλα

80' - ΚΟΚΚΙΝΗ. Ο Σάβο, μετά από παρέμβαση του VAR, δέχεται κόκκινη κάρτα για αγκωνιά στον Πεϊμπέρνς

68' - Καλή συνεργασία από τους παίκτες του Απόλλωνα, με τη μπάλα να φθάνει στον Κολ, το σουτ του οποίου έφυγε πάνω από τα δοκάρια

65' - Φοβερή πάσα από τον Βαλμπουενά που βρήκε τον Κοστάκε, ο οποίος έκανε το σουτ με τον Βανά Άλβες να αποκρούει σε κόρνερ

64' - Καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα, μετά από σέντρα του Γιούρσεβιτς ο Μάρκες έκανε το τελείωμα όμως ήταν άστοχο

59' - Μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Μαρκές έκανε την κεφαλιά που πήγε ελάχιστα έξω

57' - Σέντρα σουτ από τον Κοστάκε, με υπερένταση διώχνει σε κόρνερ ο Βανά Άλβες

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

44' - ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Κεφαλιά από τον Μπένγκτσον, ο Μπαμπίκα από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο βοηθός έδειξε ότι η μπάλα βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου, κάτι που επιβεβαιώνεται

42'- O Xάμπος επιχειρεί το σουτ, έξω από την περιοχή, δεν ανησυχεί ο Βανά Άλβες

38' - Το πλασέ, από κοντά, από τον Μάρκες, με τη μπάλα να χτυπάει πρώτα στο δεξί και μετά στο αριστερό χέρι του Βανά

31' - Κεφαλιά από τον Στεπίνσκι, ελάχιστα έξω η μπάλα

26'- Mεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, ο Μπαμπίκα με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Κακόριν που από καλή θέση, κατέβασε και έκανε το σουτ, όμως εύκολα μάζεψε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων

11'- ΓΚΟΛ. 0-1. Ωραία εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες του Απόλλωνα, με τον Αμπντουραχίμι να δίνει στον Μάρκες κι αυτός στον Κοστάκε που με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα

9' - O Mπένγκτσον είχε καθαρό τοπίο, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, εύκολα στα χέρια του Λέουβενμπεργκ

1' - Έναρξη του αγώνα

ΑΡΗΣ: Βανά, Μουσούντα, Μποακί, Μπένγκτσον (46' Μόντνορ), Μπράουν (46' Σόκε), Κακόριν (62' Γκομίς), Στεπίνσκι (71' Σαβό), Στρούσκι, Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Μπαμπίκα (62' Μαγιαμπέλα)

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πέρετζ (60' Βαλμπουενά), Αμπντουραχίμι (60' Βάργκα), Γιούρσεβιτς, Χάμπος (89' Σπόλιαριτς), Νταρίκουα, Κολ, Κοστάκε (74' Φιλιώτης), Μάρκες (74' Κρμέντσικ).

ΣΚΟΡΕΡ: -/11' Κοστάκε

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 17' Μπαμπίκα, 69' Γκομίς /35' Νταρίκουα, 50' Αμπντουραχίμι, 90+7' Κρμέντσικ

ΚΟΚΚΙΝΗ: 80' Σαβό (απευθ.)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λούκα Σάκι (Ιταλία)

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος