Cyprus

Cumhuriyetçi Türk Partisi: "CTP Kıbrıs Türk halkının güvencesi olmaya devam edecek"

Cumhuriyetçi Türk Partisi, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve hemen ardından yaşanan sürece dair basın açıklaması yaptı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) bugüne kadar ülkede barış, demokrasi ve adaletin tesis edilmesi için mücadele ederken, halkın insanca bir yaşam sürmesini öncelikli sorumlulukları arasına aldığını bildirdi.

CTP’den yapılan yazılı açıklamada, 5. Cumhurbaşkanı’nın belirlendiği seçimin, devlet olanaklarının istismar edildiği, ülke demokrasisinin yaralandığı, seçimin sonucunu değiştirmeye yönelik iç ve dış müdahalelerin görünür biçimde yaşandığı bir ortamda gerçekleştiği savunuldu.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Cumhuriyetçi Türk Partisi olarak bugüne kadar ülkemizde barış, demokrasi ve adaletin tesis edilmesi için mücadele ederken, halkımızın insanca bir yaşam sürmesi öncelikli sorumluluklarımız arasında olmuştur.

"SEÇİM MÜDAHALELERİN YAŞANDIĞI BİR ORTAMDA GERÇEKLEŞTİ"

5.Cumhurbaşkanı’nın belirlendiği seçim, devlet olanaklarının istismar edildiği, ülkemiz demokrasisinin yaralandığı, seçimin sonucunu değiştirmeye yönelik iç ve dış müdahalelerin görünür biçimde yaşandığı bir ortamda gerçekleşti. Seçim sürecinde, Kıbrıs Türk Halkı kamplaştırılarak, toplumsal bütünlüğe ağır hasar verildi. Demokrasinin ve hukukun bu kadar hırpalandığı bir ortamda hem halkımızın özne olma kapasitesine sahip çıktığımızı göstermek, hem de bugüne dek yürüttüğümüz diyalog ve uzlaşı çağrısı ekseninde toplumsal kamplaşmanın önüne geçeceğimizi belirtmek amacıyla yemin törenine başkan ve meclis grup başkan vekilleri düzeyinde katılım gösterdik.

Seçimin tamamlanmasının ardından, Cumhurbaşkanı’nın başbakanlıktan istifa etmeyerek, Anayasayı ilk günden çiğnemesi, hukuk devletinin temellerini sarsmıştır. Hükümetin işgüder durumdaki bakanlarından bazıları, partilerinin genel başkanlığına aday olup, makamlarını propaganda amaçlı kullanırken, partizan işlemlere de devam ederek parti devlet bütünleşmesine yeni örnekler sergilemektedir.

"CTP TOPLUMA VERİLEN ZARARIN TELAFİSİ İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEK"

CTP, bugüne kadar olduğu gibi, bundan böyle de, doğduğu yer neresi, ya da kökeni ne olursa olsun, tüm yurttaşlarımızın ülkemizin olanaklarından eşit biçimde yararlanması ve 5. Cumhurbaşkanı’nın anayasal çerçevede görev yürütmesini sağlayacak çabalarını kesintisiz olarak sürdürecektir. Toplumumuza verilen zararın telafisi için, durmaksızın çalışmaya devam edeceğimiz bilinmelidir.

50 yıllık geçmişinde Kıbrıs Türk halkının varlığını ve çıkarlarını her şeyin üstünde gören CTP, bundan böyle de Kıbrıs Türk halkının birbirine kenetlenerek güvenli bir geleceğe kendi kimliği, kendi iradesi ve kendi ülkesinde söz sahibi olarak ilerlemesinin güvencesi olmaya devam edecektir.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Football news:

Atalanta Director: everything is fine with Miranchuk, there are no symptoms of coronavirus
Kovid mocks the Latvian championship: the team got only 8 people (but still did not finish the match)
Gerard Pique: We all hope that Messi will stay at Barca
Agent of coronavirus from the Beginning: I feel fine. A test is a test
Barcelona has reached an agreement in principle with the players to reduce salaries. The club will save 122 million euros
Barca presidential candidate farre: We need to get Neymar back. He also wants to move
Maradona's son said goodbye to his father: You will never die, because I will love you until my last breath