Cyprus

Eczacılar süre verdi: “Yarına kadar Bakanlar Kurulu gündemine gelmezse, süresiz grev kapıda”

Kıbrıs Postası - ERTUĞRUL SENOVA

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği, meslek yasalarının tadiliyle ilgili tasarının verilen sözler doğrultusunda Meclis’e iletilmediği gerekçesiyle saat 12.30 sıralarında Cumhuriyet Meclisi önünde toplandı.

“İmzayı at, yetkimi ver”, “sağlığın ‘pili’ bitti” ve “sözünü tutmadığın yeter” yazılı pankartlar ve beyaz önlükleriyle Meclis kapısı önüne yürüyen eczacılar, “hükümet dışarı” şeklinde sloganlar attı.

Eylemde konuşan Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, dertlerini birçok kez anlatmak için girişim yaptıklarını ancak bir türlü sonuç alamadıklarını söyledi.

Eczacıların yerinin sokak değil, eczanelerinde hastaların yanı olduğunu vurgulayan Öksüz, mesleğin geleceği ve toplumsal hizmet kalitesinin artırılması için meslek yasasının önemli olduğunu kaydetti.

Yasanın değişikliği için yapılan girişim ve görüşmeleri anlatan Öksüz, görmezden gelinen eczacıların eylem yapmak zorunda bırakıldığını, bugün de bir sonuç alamazlarsa ikinci eylemi yapacaklarını söyledi.

Hükümeti ve sağlık bakanlığını suçlayan Öksüz, yasa değişikliğiyle ilgili eylemin dikkate alınmaması ve gerekli girişimlerin yapılmaması durumunda ikinci ve süresiz eylem planı yapacaklarını kaydetti.

Pandemi sürecinde de eczacıların yalnız bırakıldığını savunan Öksüz, bugün hükümetin ve sağlık bakanlığının kendilerine yasa ile ilgili olumlu bir dönüş yapana kadar Meclis önünde olacaklarını söyledi.

DP VE YDP ECZACILARIN YANINA İNDİ

KTEB Başkanı Öksüz’ün açıklamasının ardından “hükümet dışarı” “Pilli dışarı” gibi sloganlar atmaya devam eden eczacıların yanına ilk olarak DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, DP Milletvekili Serdar Denktaş ve YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı geldi, talep edilenleri dinleyerek destek belirtti.

PİLLİ: "YASA DEĞİŞİKLİĞİ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR. TAMAMLANINCA BAKANLAR KURULUNA GÖTÜRECEĞİM"

Daha sonra Başbakan Ersin Tatar, Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli ve UBP Milletvekili Menteş Gündüz eczacıların yanına gitti.

Başbakan Tatar, taleplerin Sağlık Bakanlığı tarafından değerlendirileceğini ve en erken zamanda gerekli adımların atılacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Ali Pilli de, yasa değişikliği ile ilgili çalışmaların sürdüğünü ve tamamlanmasının ardından yasa tasarısını Bakanlar Kuruluna götüreceğini kaydetti.

Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz ise, Başbakan ve Sağlık Bakanına, hazırladıkları Yasa’yı ve taleplerini içeren bir dosya verdi.

Daha sonra ise sırasıyla; TDP ve CTP’li Milletvekilleri eczacıların yanına gitti, eczacılar, muhalefetten, Meclis’te iktidar üzerinde baskı kurmalarını talep etti.

ÖZYİĞİT: “HÜKÜMET 6 AY ÖNCE SÖZ VERDİ, 6 AYDA 6 ADIM İLERLEYEMEDİ”

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, destek sözü verdi ve Aralık ayında KTEB’in gerçekleştirdiği yılbaşı resepsiyonunda Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin söz konusu yasanın geçirileceği yönünde söz verdiğini anımsatarak, “hükümet, aradan geçen 6 aylık süreçte, 6 adım yol ilerlemedi” dedi, destek sağlayacakları sözünü yineledi.

ERHÜRMAN: "ECZANELERİNİZDE DEĞİL DE MECLİS ÖNÜNDE OLDUĞUNUZ İÇİN ÜZGÜNÜM"

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da, KTEB Başkanı Öksüz’ün konuyla ilgili açıklamasını dinledikten sonra, “şu an eczanelerinizde değil de Meclis önünde olduğunuz için üzgünüm” dedi, bu konuda iktidara baskı yapacaklarının sözünü verdi.

BAKANLAR KURULU’NA TAŞINMAZSA, SÜRESİZ GREV KAPIDA

Hükümet yetkililerinin yanlarına gelmesiyle bugün için eylemi sonlandıracaklarını duyuran KTEB Başkanı Umut Öksüz, söz konusu yasanın yarın Bakanlar Kurulu gündemine getirilmemesi halinde, süresiz grev de dahil olmak üzere eylemin dozajını arttırarak, bu kez de Sağlık Bakanlığı önünde toplanacaklarını söyledi.

Öksüz, söz konuşu Yasa ile ilgili belgelerin İlaç Eczacılık Dairesi Müdürü’nün önünde bekletildiğini iddia ederek, bürokrasinin hantallığına dem vurdu.

KTEB Başkanı, önümüzdeki günlerde Meclis’in tatile gireceğini, daha sonra ise Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle seçim yasaklarının devreye gireceğini ifade etti.

Daha sonra eczacılar, olaysız bir şekilde dağılarak eczanelerine geri döndü…

Fotoğraflar: Erol Uysal/TAK

Football news:

Toby Alderweireld: People don't see how hard Tottenham work
Arteta is about 1:2 Tottenham Hotspur: a Huge impact. I am disappointed and dissatisfied
Vardy scored his 23rd goal in the Premier League and leads the list of scorers. He has 4 goals in 3 matches
Mourinho on the victory over Arsenal: We are happy. Even in the last minutes, everything was under control
Zinedine Zidane: People always talk about Real Madrid, because This is the most important club in history
Lukas Podolski: Sane hasn't reached the top level yet. He needs to play for the national team, win the Euro or the world Cup
Police arrested a 12-year-old boy in the case of threats against Zaa