Cyprus

Ersin Tatar: “Erdoğan’ın, 'Doğu Akdeniz'de bölgesel konferans' önerisi olumlu bir çağrıdır, katılmaya hazırız”

Başbakan Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel arasında bugün video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen görüşme sonrası Erdoğan’ın yaptığı açıklamaları memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Erdoğan’ın, Avrupa Birliğine Doğu Akdeniz konusunun Kıbrıs Türkleri dahil, tüm tarafların katılımıyla düzenlenecek bölgesel bir konferansta ele alınmasını önermesini son derece olumlu bir çağrı olduğunu söyleyen Tatar, “Kanaatimizce böylesi bir toplantıda, gerçekler görülür ve işbirliği anlayışının önemi anlaşılarak konulara yaklaşılırsa tarihsel dönüm noktası olabilir. Dolayısı ile bizler katılmaya hazırız” dedi.

Erdoğan’ın Yunanistan’la istikşafi görüşmelere başlamaya hazır olduklarını açıklamasını da yerinde ve barışçı bir çağrı olarak değerlendiren Tatar, “Mutlaka iyi değerlendirilmelidir" dedi.

Tatar, “Biz her zaman ifade ettik: Kıbrıs konusunda öncelikle gerçekler kabul edilmelidir. Kıbrıs’taki en somut gerçek ise adada iki ayrı Devlet ve iki ayrı halkın varlığıdır.Eğer bu gerçek çerçevesinde Kıbrıs Türk Halkı’nın hakkı ve hukuku görmezden gelinmez, Türkiye bölgeden dışlanmaya çalışılmazsa yaşanan sorunların aşılması mümkündür” diye konuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Football news:

Hans-Dieter flick: I Hope Alaba will sign a contract with Bayern. Our club is one of the best in the world
Diego Maradona: Messi gave Barca everything, brought them to the top. He was not treated the way he deserved
Federico Chiesa: I hope to leave my mark in Juve. We will achieve great results
The Coach Of Benfica: I don't want us to look like the current Barcelona, it has nothing
Guardiola on returning to Barca: I'm happy at Manchester City. I hope to stay here
Fabinho will not play with West ham due to injury
Ronald Koeman: Maradona was the best in his time. Now the best Messi