Cyprus

Kıbrıs doğumlu Alparslan Türkeş, bugün 103 yaşında…

Kıbrıs Postası - ÖYKÜ KENDIR

Türkiye'deki Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) kurucusu ve ilk Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in bugün doğum günü olması nedeniyle Kıbrıs Postası, Suriçi’nde yer alan ve müzeye dönüştürülen Türkeş’in doğduğu evi ziyaret etti.

25 Kasım 1917 tarihinde hayata Lefkoşa’da gözlerini açan Türkeş, hayatta olsaydı bugün 103 yaşında olacaktı.

Türkeş’in Lefkoşa Suriçi’nde, 1917'de doğduğu ev geçtiğimiz yıl Temmuz ayının 20’sinde müzeye dönüştürülmüştü.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından restore edilen Alparslan Türkeş'in evi, müze olarak bugün düzenlenen törenle ziyarete açılmıştı.

Kıbrıs Postası, Türkeş’in evini ziyaret ederek, ziyaretçileri karşılayan görevliler ile konuştu. Görevli Mehmet Emin Aydoğdu, yaptığı açıklamada Türkeş’in doğum gününü kutlayarak ziyaretçileri beklediklerini belirtti.

Detaylı bilgiler veren Naim Aydoğdu ise 1917 yılında Türkeş’in bahsi geçen evde doğduğunu, 16 yaşında bu evden göçerek ailesi ile birlikte İstanbul’a yerleştiklerini dile getirdi.

Aydoğdu, Türkeş’in şu anda müze olarak kullanılan evin göçün ardından birkaç defa el değiştirdiğini, en son 1992 yılında evin yeniden satın alınarak kendisine tapusunun teslim edildiğini ifade etti. 1992 yılından vefatına kadar olan sürede bir kere bu evi ziyaret ettiğini aktaran Aydoğdu, Başbuğ Türkeş’in çocukluk anılarını yâd ettiğini de kaydetti.

O dönemde binanın oldukça harap bir halde olduğunu ifade eden Aydoğdu, 2018 yılında Turizm ve Çevre Bakanı’na götürülen proje ile eski Kıbrıs evi şeklinde yeniden projelendirildiğini aktardı.

Müze olarak sergilenen evde, yer alan eşyaların Alparslan Türkeş’in eşi ve çocukları ile görüşülerek getirildiğini ve burada sergilenmeye başlanıldığını belirten Aydoğdu, açıldığı günden itibaren çok ciddi bir ziyaretçi sayısına ulaştığını ifade etti.

Aydoğdu, açıklamalarını sürdürürken duygusal anlar yaşayarak “Bugün 103 yaşında… Bugün akşam 19.00’da dua okutacağız… Ardından Çamlıbel ormanına fidan dikeceğiz… İyi ki doğdun diyoruz” dedi.

ALPARSLAN TÜRKEŞ KİMDİR?

Alparslan Türkeş (doğum adı Ali Arslan veya Hüseyin Feyzullah) (25 Kasım 1917, Lefkoşa - 4 Nisan 1997, Ankara), Türk asker ve siyasetçi. Muvazzaf askerken 27 Mayıs Darbesi'nde aktif rol alan Türkeş, askerlik görevi sonrası başbakan yardımcısı, Milliyetçi Hareket Partisi'nin kurucusu ve ilk genel başkanı olarak görev yapmıştır. MHP Genel Başkanlığı görevini 1969-1997 yılları arasında sürdürmüştür. Mart 1975-Haziran 1977 ve Temmuz 1977-Ocak 1978 tarihleri arasında Süleyman Demirel tarafından kurulan hükûmetlerde Başbakan Yardımcısı olarak yer almıştır. 1965, 1969, 1973, 1977 ve 1991 Türkiye genel seçimlerinde milletvekili olarak meclise girmiştir.

Türkeş, milliyetçi çevreleri bir araya getirmek için 1963 yılında Türkiye Huzur ve Yükselme Derneği'ni kurmuştur. 1965'te Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'ne (CKMP) girerek fiilen siyasi hayata atılmış ve aynı yıl partinin genel başkanı olmuştur. İlk defa 1965 Türkiye genel seçimlerinde CKMP'nin Ankara milletvekili olarak meclise girmiştir. 1966 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı adayı olmuştur fakat seçilememiştir. 1975'ten sonra Milliyetçi Cephe adı verilen koalisyon hükûmetlerinde başbakan yardımcılığı görevinde bulunmuştur.

12 Eylül Darbesi'nden sonra 1985 yılına kadar 4,5 yıl tutuklu kalmıştır. 1987 Türkiye anayasa değişikliği referandumunda siyasal yasağı kalkmıştır. Aynı yıl Milliyetçi Çalışma Partisi'ne girmiştir ve yapılan kongrede gene başkan seçilmiştir ve partisi 1991 Türkiye genel seçimlerinde Refah Partisi ve Islahatçı Demokrasi Partisi ile seçim ittifakı yapmıştır. 1992 yılında 12 Eylül darbesi ile kapatılmış olan partilerin eski adlarını alması hakkında Siyasi Partiler Kanunu'nda yapılan değişiklikle MÇP'nin ismi de 1993 yılında MHP olarak değiştirilmiştir. 1995 Türkiye genel seçimlerinde parlamento dışı kalan Türkeş, 4 Nisan 1997 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Football news:

Real Madrid coach Bettoni about 4-1 with Alaves: A well-deserved win. Zidane is very happy with the game
Benzema is about 4:1 with alavesa: a Good game is important for confidence. After a tough week, Real Madrid are on the right track
Cheltenham scored against Man City after an out - in the best tradition of Rory Delap. Throw the ball to 30 meters helped the towel
Benzema has scored 15+ goals in 10 of his 12 seasons at Real Madrid
Ibrahimovic-Zapate: I've scored more goals than you've played in your career
Pep Guardiola: Foden should be a Photon, not de Bruyne. There is only one de Bruyne
Bruno on Liverpool's form: Big clubs and players can prove themselves at any time