Cyprus

Özdil Nami: Kıbrıs konusunda izlenen yanlış politikadan bir an evvel dönülmelidir

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Özdil Nami, Kıbrıs TV’de Erçin Şahmaran’ın sorularını yanıtladı.

"KIBRIS SORUNUNDA İZLENEN POLİTİKAYA DÜNYADAN DESTEK GELMESİ İMKANSIZDIR"

Kıbrıs sorununa değinen Nami, meselenin çözümüne ilişkin gidilmesi gereken yolun ters istikametine gidildiğini belirterek, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın politikasına dünyadan destek gelmesinin imkansız olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin de bu durumun farkında olduğunu dile getiren Nami, Kıbrıs konusunda izlenen politikayı doğru bulmadığını, Türkiye’nin de çıkarlarına hizmet etmediğini kaydetti. “Türkiye ne zaman yüzünü doğuya yüzünü çevirse ekonomisi tepetaklak oluyor” diyen Nami, sözlerine şöyle devam etti:

"ÇÖZÜMÜ ZORLAYAN TARAF OLMANIZ GEREKİR"

“Türkiye’yi bir gemi olarak düşünürsek, ülkenin rotasının daima batıya dönük olması gerekir. Ters esen rüzgar olan Kıbrıs sorununu çözmeniz veya çözümü zorlayan taraf olmanız lazımdır.”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, NATO Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesine değinen Nami, Türkiye’nin ABD ve AB ile olan sorunlarını, Kıbrıs meselesini çözmeden halledemeyeceğini ifade etti.

"KIBRIS SORUNU ÇÖZÜLMEDEN, TÜRKİYE'NİN İLİŞKİLERİ DÜZELMEZ"

Kıbrıs sorunu devam ettiği sürece sadece yüzeysel bazı adımların atılabileceğini söyleyen Nami, Kıbrıs sorunu çözüldüğü anda Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin önündeki engelin kalkacağını; İsrail ile enerji koridorlarını oluşturmanın mümkün olacağını savundu.

Böyle bir etkinin Türkiye’yi içinde bulunduğu sorunlardan farklı bir boyuta taşıyacağını söyleyen Nami, Kıbrıs meselesi çözülmeden Türkiye’nin AB ile müttefik olarak hareket etmesini ve Doğu Akdenizde’ki sorunları çözmenin imkansız olduğunu kaydetti.

"BASKININ RUMLARA YÖNETİLMESİ, ONLARI SEÇİM YAPMAYA ZORLAYACAK POLİTİKALARIN OLUŞTURULMASI LAZIM"

Kilit noktanın Kıbrıs sorununun çözümü olduğunun altını çizen Nami, “Konuya gereken önem verilmelidir. Takip edilen yanlış politikadan dönülmesi lazımdır. Baskının Rum tarafına yönetilmesi ve Rumları bir seçim yapmaya zorlayacak politikalar gereklidir” diye konuştu.

Football news:

The more the fly spins in the web, the more entangled it becomes. Here is how Belarusian officials and coaches persuaded the athlete to go home
Ronaldinho on Messi's victory at the Copa America: This is the only thing that he lacked. I am very happy for him
Mikel Arteta: Jaka stays. He is a key Arsenal player
Parti injured his ankle in a friendly game with Chelsea. Arsenal midfielder will be examined tomorrow
Umtiti agrees to leave Barca, but only to a club from the Champions League or claiming the title
Sassuolo is ready to give Locatelli to Juve on loan for 5 million euros with an obligation to buy out at least 30 million
Sofia Pozdnyakova: It's more fun with the audience, the excitement wakes up. But we do not have such a popular sport as football or figure skating. We are used to it