Cyprus

Sağlık Bakanı Üstel’den Toplumsal Direniş Bayramı mesajı

Sağlık Bakanı Dt. Ünal Üstel, ‘1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı’ dolayısıyla mesaj yayımladı.

Üstel, mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Kıbrıs Türk tarihinde Kıbrıs Türk halkı için her biri ayrı önem taşıyan üç yıl dönümünü aynı günde kutladığımız, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı'nı idrak etmenin heyecanını, coşkusunu yaşıyoruz.

1 Ağustos tarihi Kıbrıs Türkü'nün bu coğrafyada varlığını, mücadelesini ve güvencesini simgeleyen tarihtir.

1571 yılında Kıbrıs'ın fethiyle bugün Kıbrıs'ın o dönemde kaynayan kazan olan Ortadoğu'da Haçlı Seferleri sonlandırılmış, Osmanlı İmparatorluğu ve İslam dünyası yüzyıllar sonra rahat bir döneme geçmiştir.

1958 yılında bugün Yunanistan'ın kışkırtmasıyla Rumların 1955'te kurduğu Eoka terör örgütüne karşı Kıbrıs Türkleri direniş için Türk Mukavemet Teşkilatı'nı kurarak savunma hakkını kullanmıştır.

Anavatan Türkiye ile birlikte verilen mücadelenin sonucu Kıbrıs Türk Halkı 1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti Devleti'nin siyasi eşitliğe sahip kurucu ortağı olmuştur.

1976 yılında bugün Türk Mukavemet Teşkilatı' nın görevini başarıyla tamamlamasından sonra yasayla, barışı sürdürmek halkının özgürlük ve güvenliğini sağlamak için Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı kurulmuştur.

Bu topraklara 450 yıl önce köksalmış Kıbrıs Türkleri varlığını her koşulda büyük direniş göstererek korumuş, atalarından miras vatan topraklarını bu adadaki hak ve çıkarlarını canları pahasına savunarak bugünlere ulaşmıştır.

Bu vesileyle halkımızın bayramını kutlar, canlarını feda eden, bizleri bu günlere ulaştıranları rahmet, gazilerimizi minnet ve saygıyla anar, Anavatan Türkiye'ye ,Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Güvenlik Kuvvetleri mensuplarına sonsuz teşekkürlerimi sunarım. "

Football news:

FIFA will hold an online summit. On September 30, FIFA addressed its member associations and representatives of players, clubs, leagues and confederations to discuss changes in the calendar of International matches. Many football experts have agreed that the calendar of International matches should be reformed and improved. It is reported that the online summit, which will discuss related issues, will be held on September 30. The technical advisory groups that will present their ideas at the summit were created under the leadership of former Arsenal coach Arsene Wenger and former US women's national team coach Jill Ellis. It is noted that fans from all over the world will also take part in the discussion
Ferdinand on Rüdiger: He became the best central defender of the Premier League under Tuchel. Lampard did not appreciate him
The police could not find fans who racially insulted ex - Southampton player Yankevits
I am not a victim of racism. I'm black and proud. Menyan responded to the insults of Juventus fans
Phil Jones will be in the Manchester United squad for the game against West Ham. He has not played since January 2020
Falcao scored the winning goal in the 96th minute for Athletic, coming on as a substitute in the 76th. He has 2 goals in 2 games for Rayo Vallecano
Coach Wycombe about 1:6 with City: A special 22 minutes! An incredible event for our fans