Hungary

Csődöt mondott a horvátok ellen Lukaku, Belgium búcsúzott a világbajnokságtól

Gólnélküli döntetlent játszott Belgium a horvátok ellen. Az előző vébé ezüstérmesének ez arra volt elég, hogy Marokkó mögött, csoportmásodikként jusson be a nyolcaddöntőbe.

Különös a helyszín, különös az időpont, különös a hangulat, végképp különös az, hogy miként került ide, és milyen társadalmi, politikai abszurditások fogadják, de itt van: a futball világbajnokság megérkezett Katarba. És mindezektől nem függetlenül, hanem ezek mellett is ez az év fő sporteseménye. Kövesse a meccseket és a mellettük zajló vitákat is a hvg.hu-val.

Belgium Horvátország ellen úgy lépett pályára, hogy a belgák tudták: mindenképpen győzniük kell a továbbjutásért. Bár az első félidő egy villámgyors horvát helyzettel indult és nem sokon múlt, hogy Modric beadásából Perisic megszerezze a vb leggyorsabb gólját, ezután kevés izgulnivaló akadt. A horvátoknak az első negyedórában megítéltek egy tizenegyest, mert Carrasco rátartott Kramaricra, aki jó ütemérzékkel össze is esett, de némi videóbírózás után Anthony Taylor egy belógó váll miatt lest ítélt, így végül mégsem adott büntetőt.

Összességében olyan volt a hangulat, mintha két továbbjutó csapat biztonsági játékát nézhettük volna 45+4 percig. Sokat elárul, hogy sem a horvát, sem a belga kapusnak nem kellett védenie egyszer sem a szünetig.

A második félidőre már lényegesen feltüzeltebb állapotban lépett pályára mindkét csapat, ehhez az is hozzájárulhatott, hogy a horvátok és a belgák is tudták: Marokkó Kanada ellen 2-1-es vezetéssel fordult, így úton volt a csoportelsőség felé.

A meccs első kaput érő próbálkozására a 49. percig kellett várni, ekkor a Dries Mertens helyére csereként beküldött Romelu Lukaku 3 méteres fejesét kellett védenie Livakovicnak. Erre szinte azonnal érkezett válasz a horvátoktól, Kovacic lövése után Courtois-nak is be kell mutatnia egy védést.

Lukakunak hiába volt kifejezetten sok helyzete, gólt egyikből sem tudott beszenvedni a horvát kapuba. A 60. percben hatalmas helyzetet hagyott ki: a ziccerben kilépő Carrasco lövésébe még beleléptek a horvát védők, de a kipattanó Lukaku előtt landolt, aki azonban csak a kapufát találta el. A 90. percben szintén megvolt a lehetősége a Lukakunak, hogy a legjobb 16 közé segítse a csapatát, de Thorgan Hazard beadását nem tudta jól levenni, így a horvát védőkél kötött ki a labda. Mivel a hosszabbításban se sikerült változtatnia egyik csapatnak sem az eredményen, a meccs 0-0-ás döntetlennel zárult.

A csoport másik mérkőzésén Marokkó simán verte az első két csoportkör után már búcsúzó Kanadát. A meccs végeredménye 2-1 lett Marokkó javára. Ziyech már a negyedik percben betalált Kanadának: a kanadai kapus elvétett egy kirúgást, En-Nesyri pedig lecsapott a labdára és nagyjából harminc méterről a kapuba lőtt. A 23. percben Youssef En-Nesyri növelte az afrikaiak előnyét, kanadaiaknak pedig már csak a szépítés jött össze, de az is csak Aguerd öngóljával, aki rosszul tette bele a lábát egy kanadai ívelésbe.

Ez azt jelenti, hogy az F-csoport győztese Marokkó lett, Horvátország a második helyen jutott tovább, Belgium pedig búcsúzik a katari vb-től.