Hungary

Véget ért a Fradi-verő kiscsapat tündérmeséje

Emlékezetes, mindamellett rendkívül sportszerű gesztus volt az FTC részéről, hogy a rekrodbajnok felett győzedelmeskedő iváncsaiak játékosait és szakmai stábját megvendégelte a Groupama Arénában az utolsó, Monaco elleni Európa-liga csoportmeccsen. Így a Fejér megyeiek testközelből láthatták, ahogy a zöld-fehérek megnyerik a kvartettet és bejutnak a második számú európai kupasorozat legjobb 16 csapata közé.

„Talán viszonozhattuk volna a kedvességet és mi is megvendégelhettük volna a ferencvárosiakat a mai összecsapáson” – mondta egy félmosoly kíséretében egy iváncsai szurkoló, nagyjából másfél órával a kezdősípszót megelőzően.

A Ferencváros Magyarország toronymagasan legerősebb csapata, azok után, hogy őket kiejtettük, kitől kellene tartanunk? Csak azt nem tudom, hogy ha megnyerjük a Magyar Kupát, hol fogjuk játszani a nemzetközi meccseinket

– folytatta rögtönzött beszélgetőpartnerünk, aki a realitás talaján maradva végül azzal zárta gondolatait, természetesen a mai meccsnek a BMTE az esélye, ám reméli, a kedvencek megnehezítik majd Mátyus János alakulatának dolgát.

Amely az őszi szezonnak még Csizmadia Csabával vágott neki, ám a gyenge rajtot követően a klub vezetése a korábbi 34-szeres válogatott hátvédre bízta a szakmai munkát. A váltás a jelek szerint bevált, hiszen az együttes már 11. az NB II-ben, a tavaszt pedig két sikerrel kezdte, többek között a második Pécs ellen aratott, idegenbeli bravúrgyőzelemmel.

A déli harangszó mintha egyfajta jelzéssel ért volna fel az embereknek, egyre nagyobb létszámban érkeztek meg a Károly István Sporttelepre. A vendégeket is szép számmal kísérték el a szurkolók, akik közül többen szabadságot vettek ki, hogy láthassák a kedvenceket. „Minden mérkőzésen ott vagyunk és szurkolunk a Budafoknak.

Az ősz sajnos nem volt egyszerű, most viszont eddig nagyszerűen szerepelnek a srácok, két győzelemmel kezdtük a bajnokságot, nem kaptunk még gólt, így bizakodunk a tavaszt illetően.

És hogy mit várok a Magyar Kupától? Egyértelmű: végső győzelmet, irány Európa!”

Aki egyébként Iváncsára látogat, igazi autentikus környezetet talál, amelynek ékszerdoboza a rendezett focipálya, amelyet jobbról lovarda, benne gyönyörű lovakkal, balról pedig óvoda határol. Utóbbi előtt már gyülekezett a helyi „keménymag”, kislányok és kisfiúk tömege buzdította a hazaiakat Iváncsa!, Iváncsa! felkiáltással.

Szerencsére akkora azért még nem volt a hangzavar, hogy ne tudjunk néhány szót váltani a klub első emberével, Baki Imrével. „Hiába búcsúztattuk a Fradit, egyértelműen a Budafok a mérkőzés esélyese. Mátyus János nagyszerű munkát végez a csapattal, ez mind az eredményeken, mind a rivális játékán meglátszik. Számunkra már így is történelmi siker, hogy a legjobb 16 közé jutottunk, innentől bármi történik, büszkék leszünk a szezonunkra.”

Lehetnek is, hiszen az Iváncsa vezeti az NB III, Közép-csoportját, így harcban van a feljutásért, igaz, az egyesület első embere elárulta, február végén derül majd ki, beadják-e a licenckérelmet az MLSZ-sznek a másodosztályra.

A kezdésre nagyjából 4-500 szurkoló gyűlt össze, nagy részükben pedig megállhatott az ütő, hiszen már a 2. percben gólt szerzett a Budafok – szerencséjükre érvénytelent, mert bár Beke Péter fejese utat talált a hazai kapuba, a játékvezető lökés miatt szabadrúgást ítélt kifelé. Az első negyedóra a vendégeké volt, utána viszont kezdte átvenni az irányítást a Ferencvárost 3–2-es összesítéssel búcsúztató Iváncsa, a lelkesedés pedig a félidő hajrájában vezetést eredményezett:

egy szép akció végén Bányai Péter révén került előnybe a házigazda.

„Na, akkor ezt itt most le is lehet fújni” – hangzott el szünetben az egyöntetű vélemény a hazai szektorban, ám a futballnak van egy olyan sajátossága, hogy két félidőből áll.

Márpedig a második játékrész első pillanatától magukhoz ragadták a kezdeményezést a vendégek, amelynek viszonylag korán, már az 55. percben meg is lett az eredménye: egy szögletet követően Jagodics Márk csúsztatott tökéletesen a hazai kapuba. Hősiesen küzdött az alacsonyabb osztályú alakulat, amely több ízben is veszélyt teremtett Gundel-Takács Bence kapuja előtt, újabb találatra azonban nem futotta az erejéből. Aki a név hallatán egyébként felkapta a fejét, joggal tette, a kétméteres, 24 éves kapus ugyanis az ismert műsorvezető, sportriporter és kommentátor, Gundel-Takács Gábor gyermeke.

De vissza a mérkőzéshez, amely bár úgy tűnt, akár hosszabbításba is torkollhat, végül eldőlt a rendes játékidőben: a legutóbbi, Kazincbarcika elleni bajnokin mesterhármast szerző Beke Péter kapott remek labdát az előrehúzódó Jagodicstól a 81. percben, a 11-espont magasságában lefordult védőjéről, majd védhetetlenül lőtte ki a bal alsó sarkot. A BMTE a hátralévő időben már rutinosan tartotta a labdát és az eredményt, így végül fordított és bejutott a legjobb nyolc közé.

„Örülök a gólomnak, de a továbbjutásnak még inkább” – értékelt a lefújás után lapunknak a mindent eldöntő találatot szerző támadó, majd így folytatta. „Korábban Hamburgban futballoztam, amióta pedig visszatértem Magyarországra és beléptem a felnőtt futball világába, voltak nehézségeim az elmúlt két évben. Most viszont úgy érzem, nagyon jó úton járok, remek csapatban futballozom, nagyszerű a stáb körülöttem, érzem a bizalmat, amit igyekszem jó játékkal meghálálni” – mondta Beke Péter.

Akinek a helyszínen drukkolt szerelme, Illés Viktória is, vagy ahogyan talán hazánkban mindenki ismeri, Yamina. Akit számtalan elismeréssel, többek között az Év Dj-je díjjal jutalmaztak 2018-ban, 2021-ben, valamint 2022-ben is. „Korábban nem annyira követtem a focit, de amióta együtt vagyunk Petivel, minden meccsén ott vagyok, akkor is, ha reggel hatkor érek haza a munkám miatt. Hóban, fagyban szurkolunk neki a családdal, így van egyfajta közösség összetartó ereje is.

Ráadásul szerencsére úgy tűnik, jó hatással vagyok rá, mert nagyszerű formában futballozik az utóbbi időben, ha ehhez az is hozzájárul, hogy én is drukkolok neki a lelátón, az nekem mindennél többet ér

– mondta az Indexnek a lemezlovas.

A győztes szakvezető, Mátyus János így értékelte a látottakat. „Közhely talán, de egy tipikus kupacsatát láthattunk. Nem kezdtünk rosszul, de a félidő második felétől a hazaiak teljesen ránk erőltették az akaratukat. Ez nem volt túl hízelgő ránk nézve, főleg azok után, hogy a vezetést is megszerezték, ráadásul megérdemelten, igazolva, hogy nem véletlenül ejtették ki a Ferencvárost. Szünetben aztán volt egy kis taktikai változtatás, pár lelkesítő szó és három csere, amelyeknek köszönhetően talán nem túlzás azt mondanom, megérdemelten fordítottunk és jutottunk tovább.”

A BMTE várhatja tehát a csütörtök esti sorsolást, ahol vélhetően már élvonalbeli alakulat testén keresztül vezethet a budafokiak útja a legjobb négy közé. És ha már út:

riportunkat zárjuk egy lelkes nyíregyházi fanatikus megemlítésével, aki Szabolcsból szelte át a fél országot, hogy találkozhasson a Spartacus korábbi mesterével, Mátyus Jánossal.

Megérte, hiszen összejött a „randevú”, sőt, még egy közös kép is sikerült. Aki természetesen Mátyus miatt a Budafoknak szurkolt, így dupla lehetett az öröme – talán még a nagyjából ötórás hazautat is könnyebben viselte.

(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)