Slovakia

Americký súd rozhodol o odklade prvej federálnej popravy od roku 2003

Trestanca Daniela Lewisa Leeho usvedčeného z vraždy trojčlennej rodiny z roku 1996 mali popraviť smrtiacou injekciou v americkom štáte Indiana.

Washington 13. júla (TASR) - Americký súd rozhodol o odklade prvej popravy od roku 2003, ktorú mali v pondelok vykonať federálne úrady. Informovala o tom agentúra AP.

Trestanca Daniela Lewisa Leeho usvedčeného z vraždy trojčlennej rodiny z roku 1996 mali popraviť smrtiacou injekciou v americkom štáte Indiana.

Sudkyňa Tanya Chutkanová vo Federálnom dištrikte Kolumbia však v pondelok popravu na poslednú chvíľu odložila. Zdôvodnila to pokračujúcimi súdnymi konaniami, v ktorých sa riešia sťažnosti týkajúce sa nových procedúr podávania smrtiacej injekcie.

Chutkanová ministerstvu spravodlivosti USA nariadila, aby odložilo štyri popravy naplánované na júl a august, spresňuje na svojej webovej stránke agentúra Reuters.

Vedecké dôkazy podľa Chutkanovej potvrdili, že nový spôsob popravy smrtiacou injekciou schválený v roku 2019 by odsúdeným mohol spôsobiť bolesť a "zbytočné utrpenie".


Ministerstvo spravodlivosti voči rozhodnutiu súdu okamžite podalo odvolanie. Najvyšší súd USA by o celej záležitosti mohol rozhodnúť už v najbližších hodinách.

Leeho odsúdili v roku 1999 v štáte Arkansas za vraždu obchodníka so zbraňami Williama Muellera, jeho manželky Nancy a ich osemročnej dcéry. Má byť prvým federálnym väzňom popraveným v USA od roku 2003.

Trest smrti na federálnej úrovni bol opätovne zavedený v roku 1988. Odvtedy sa však uskutočnili len tri popravy "federálnych" väzňov, pripomína AFP.

Earlene Petersonová, ktorej dcéru a vnučku Lee zabil, amerického prezidenta Donalda Trumpa požiadala, aby usvedčenému páchateľovi udelil milosť. Prezident však jej žiadosť ignoroval.

Petersonová a príbuzní ďalších obetí sa takisto snažili popravu oddialiť súdnou cestou z dôvodu pandémie koronavírusu SARS-CoV-2. Odvolací súd to však v nedeľu zamietol.

Trump podľa AFP podporuje uplatňovanie trestu smrti najmä v prípade vrahov policajtov a v prípade pašerákov drog.

Football news:

In Romania, a special champion: everything was decided in the match, the format of which was chosen 3 hours before the whistle
Danny rose: I was stopped by the police last week: is This a stolen car? Where did you get it?. And this happens regularly
Barcelona refused to sell for 60 million euros Trinca u, bought from Braga for 31 million. The club count on him
Chelsea will compete with Everton for Regilon. Real Madrid is ready to sell him
Espanyol asked La Liga to cancel the flight. The Catalans have been in the relegation zone since the fifth round
Inter have not yet decided on Conte's future. Everything will be decided after the Europa League
Haji resigned as Viitorul's coach