Slovakia

Apokalyptická správa o Bejrúte: 300-tisíc ľudí je bez domova, škody dosahujú päť miliárd dolárov

Utorkový výbuch v libanonskej metropole Bejrút spôsobil škody v hodnote troch až piatich miliárd dolárov. Povedal to dnes bejrútsky guvernér Marván Abbúd.

Podľa neho prišlo o domov až 300-tisíc ľudí. Úrady sa im snažia zabezpečiť jedlo, vodu a provizórne prístrešie. Výbuch nastal v prístavnom skladisku, kde bolo 2750 ton dusičnanu amónneho. Neprežilo podľa doterajšej bilancie na sto ľudí a vyše štyritisíc je zranených.

Abbúd povedal, že oficiálne údaje o škodách vydajú technické tímy. Výbuch podľa neho bol taký rozsiahly, že je poškodená polovica mesta.

"Myslím si, že bez domova je teraz 250 až 300-tisíc ľudí," povedal guvernér. "Prišli sme o desať členov bejrútskej hasičskej brigády a máme škodu až päť miliárd dolárov, možno viac," dodal.

Povedal ďalej, že bezpečnostná správa vypracovaná v prístave v roku 2014 varovala pred možnosťou explózie, pretože výbušný materiál nebol uskladnený tak, aby to zodpovedalo bezpečnostným normám.

Veľkú kritiku vzbudzuje skladovanie takého množstva nebezpečného materiálu v blízkosti mestského centra. Riaditeľ prístavu Hasan Kurajta povedal miestnej televízii, že materiál bol uskladnený v prístave pred šiestimi rokmi na základe súdneho príkazu.

Colné aj bezpečnostné orgány podľa neho žiadali o odvoz, ale "nič sa nestalo". Vláda dnes nariadila umiestniť do domáceho väzenia predstaviteľov prístavu zodpovedných za bezpečnosť skladu. O koľko ide presne ľudí, zatiaľ nie je jasné.

Podľa upresňujúcich sa správ sa v utorok o 17:00 SELČ v prístave ozval prvý veľký výbuch, ktorý vyvolal požiar. Nasledovalo niekoľko menších a nakoniec kolosálny explózia, ktorá vyrazila okná budov až na medzinárodnom letisku vzdialenom deväť kilometrov.

Football news:

Zinedine Zidane: Real Madrid will have a chance to win trophies if we play as we did after the quarantine
Solskjaer on penalty: Tough decision. De Gea made an incredible save, but the rules are the rules
It's time to learn the names of new Borussia heroes. Now there are 17-year-old boys making goals
Paulo Fonseca: it's Important to bring Smalling back to Roma. We have only 3 Central defenders
Arteta about 2:1 with West ham: Arsenal made life difficult for themselves with losses, but they fought and believed in victory
Palace midfielder Townsend: Could have beaten Manchester United with a bigger difference. We had moments
Philippe Coutinho: I am motivated and I want to work hard to make everything work out well on the pitch