Na našu otázku, prečo rúško nenosia, reagovali rôzne. Jedni ju ignorovali, druhí boli agresívni a ďalší vulgárni.

Valér (36) tvrdil, že si neuvedomil, že je potrebné opäť nosiť rúško. Počas odpovede, si však nasadil respirátor.

Božena argumentovala tým, že je zaočkovaná. Bola presvedčená, že vonku rúško nemusí mať.

Muž, ktorý okolo nás prebehol bez rúška povedal: "Bol som u doktora. Viem, že aj vonku sa majú nosiť rúška!"Na otázku prečo ho teda nemá, dodal: "Je v taške, ale veľa ľudí ho vôbec nemá!"

Vierka (57), ktorú sme zastihli s cigaretkou na hlavnom bardejovskom námestí zdôraznila, že bolo by potrebné riešiť aj niečo iné, nie len rúška. „Od februára som nezamestnaná. Pracovala som v gastrosektore. Majiteľ, ktorý mal priestory prenajaté od mesta, ich radnici vrátil a ja som zostala bez práce. Žijeme z manželovho platu, čo nie je vôbec ľahké. Hľadám si robotu, ale v mojom odbore je situácia zúfalá, okrem toho mám už svoj vek,“ krčila ramenami.

Anna, ktorú sme stretli v priestore pred vstupom do baziliky, bez nejakých okolkov povedala, že sa jej opatrenia nepáčia: „Bordel, čo sa v našej republike robí. Nepáči sa mi to,“ tvrdila rezolútne. Viac to rozvádzať nechcela.

Hovorca mesta Štefan Hij potvrdil, že v pondelok zasadal krízový štáb. „Rozoberali sme podrobne fungovanie úradu, keďže sme medzi dvoma mlynskými kameňmi. Jedným je covidový automat a druhým sú údaje, ktoré máme k dispozícii. Zatiaľ bolo prijaté odporúčanie, že režim úradu ešte nebudeme meniť. Akonáhle sa však situácia zhorší sme pripravení ísť do sprísneného, ba možno až drastického režimu fungovania, kedy budú občania komunikovať s úradníkmi len cez videovrátnika,“ prizvukoval Štefan Hij.