Koronavírus, test

Foto: ilustračné, SITA/AP.

Okres Bardejov bude na základe štvrtkového rozhodnutia vlády od pondelka 18. októbra zaradený ako jeden z piatich okresov na Slovensku do tretieho, teda najvyššieho stupňa ohrozenia v rámci COVID automatu. V COVID mape Slovenska sa na tak presúva do čiernej farby.

Primátor zvolal krízový štáb

Podľa mesta Bardejov sa tak deje napriek tomu, že v zariadeniach vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti neevidujú nárast pozitívnych prípadov. Nariadenia ale budú rešpektovať a vyzývajú na ich dodržiavanie.

Ako informoval hovorca mesta Bardejov Štefan Hij, v súvislosti s aktuálnou epidemickou situáciou v piatok zvolal primátor mesta Bardejov Boris Hanuščák zasadnutie mestského krízového štábu, ktoré sa konalo formou videokonferencie.

Krízový štáb podľa hovorcu skonštatoval, že preradenie okresu do čiernej farby samosprávu neteší, ale neostáva nič iné, len rozhodnutie kompetentných orgánov rešpektovať.

„Znamená to, že budú rešpektované všetky nariadenia a odporúčania štátnych orgánov, ktoré prislúchajú najvyššiemu stupňu rizikovosti, nevylučuje sa ani ich sprísnenie. Aj napriek tomu, že v zariadeniach, kde je samospráva zriaďovateľom, ako sú školy, predškolské zariadenia, zariadenia pre seniorov a mestské podniky a organizácie neevidujeme nárast pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19, mestský krízový štáb odporúča prísne dodržiavanie predpísaných obmedzení a apeluje na všetkých obyvateľov mesta, aby ich striktne dodržiavali,“ informoval Hij.

Oslavy sú zakázané

V treťom stupni COVID automatu je povinné nosenie respirátorov v interiéri a rúška v exteriéri.

Reštaurácie sú obmedzené na okienkový predaj a rozvoz, zakázaný je pobyt v ubytovacích zariadeniach, s výnimkou karanténnych zariadení, ubytovania v súvislosti s výkonom povolania a ubytovania dlhodobého charakteru.

Zatvorené sú aj fitness, wellness, akvaparky a kúpele mimo zdravotných indikácií. Hromadné podujatia sú len pre kompletne zaočkovaných do maximálne 100 osôb. Zakázané sú aj oslavy, vrátane svadieb a karov.