Slovakia

Belgicko chce prevychovávať radikálov podobne ako sexuálnych delikventov

Minister sa po minulotýždňovom útoku v meste Liege, ktorý spáchal zradikalizovaný recidivista a ktorý si vyžiadal smrť troch ľudí, v pondelok už po druhý krát postavil pred poslancov federálneho parlamentu.

Mal za úlohu vysvetliť, aké systémové kroky chce prijať v záujme toho, aby k podobným udalostiam už nedochádzalo. Za väčšinou teroristických útokov v Belgicku totiž stáli páchatelia, ktorí sa zradikalizovali počas pobytu vo väzení.

Účasť na procese deradikalizácie by mal byť podľa Geensa podmienkou pre poskytnutie dočasnej priepustky z väzenia alebo pre menej prísny väzenský režim. Benjamin Herman, útočník z Liege, ktorý konvertoval na islam, sa dopustil viacnásobnej vraždy práve počas platnosti väzenskej priepustky.

RTBF upozornila, že v súčasnosti nie je možné nanútiť väzňom stretnutia s psychológmi a ďalšími odborníkmi, ktorí by im pomohli zbaviť sa extrémistických názorov. Radikálni väzni označení ako „nákazliví“ (napríklad náborári, náboženskí vodcovia, ideológovia) sú v súčasnosti zadržiavaní v izolovaných krídlach väzníc v Ittre a Hasselte. Minister však upozornil na problém „nenákazlivých“ extrémistov, s ktorými sa podľa neho dá pracovať, avšak treba zaistiť, aby celý systém efektívne fungoval.

Herman mal podľa ministra až do svojej radikalizácie „klasický profil bežného delikventa“, s akým je možné sa často stretnúť v belgických väzniciach: drogové problémy už v mladosti, drobné zločiny a ľahko ovplyvniteľná osobnosť.

Koens v tejto súvislosti navrhol, aby rozhodnutia o dočasných priepustkách z väzenia boli ponechané skôr na súdy ako na administratívu väzníc, v ktorej kompetencii je ich vydávanie v súčasnosti.

Football news:

Pep Guardiola: Manchester City have won a place in the Champions League on the pitch. I hope that UEFA will allow us to play
Atalanta extended their unbeaten streak to 14 games and is ranked 3rd in Serie A
Ronaldo scored his 27th goal in Serie A, converting a penalty in the game against Atalanta. Immobile has 29 balls
Sterling scored 27 goals for the season and broke his record. He scored a hat-trick against Brighton
Three Atalanta players have scored 15+ goals in the Serie A season. This is the best result since 1952
Setien on the title fight: Barcelona does everything possible, but Real Madrid wins all the matches
Lampard after 0:3 with Sheffield: Chelsea must fight for the top 4. I've learned a lot