Slovakia

Bieloruská športovkyňa volá z olympiády o POMOC: Česko sa chce Cimanovskej UJAŤ!

Ilustračný obrázok k článku Bieloruská športovkyňa volá z olympiády o POMOC: Česko sa chce Cimanovskej UJAŤ!
Zdroj: TASR/AP

Česko ponúka bieloruskej bežkyni Kryscine Cimanovskej vízum, aby sa vyhla nútenému návratu do svojej vlasti. Tá po kritike národného tímu dostala "vyhadzov" z olympiády.

1. august 2021 han Šport
1. august 2021 han Šport

Česko ponúka bieloruskej bežkyni Kryscine Cimanovskej vízum, aby sa vyhla nútenému návratu do svojej vlasti. Tá po kritike národného tímu dostala "vyhadzov" z olympiády.

Ilustračný obrázok k článku Bieloruská športovkyňa volá z olympiády o POMOC: Česko sa chce Cimanovskej UJAŤ!
Zdroj: TASR/AP

Oznámil to český minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek. Ako informoval portál Novinky.cz, 24-ročnú športovkyňu a kritičku režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka podľa jej slov nútia predčasne sa vrátiť z olympijských hier v Tokiu do vlasti.

Cimanovská mala pretekať v pondelok v behu na 200 metrov, ale bieloruský tím ju v nedeľu odviezol na letisko. Zavolala políciu, ktorá ju po niekoľkých hodinách strávených na letisku odviezla na bezpečné miesto.

Reakcia z Česka

„Situáciu okolo bieloruskej šprintérky Krysciny Cimanovskej považujem za škandalóznu. ČR je pripravená pomôcť. Po dohode s premiérom a ministrom vnútra jej ponúkame vízum na vstup na územie, aby sa u nás mohla uchádzať o medzinárodnú ochranu. Naša ambasáda v Tokiu je tiež pripravená pomôcť,“ informoval Kulhánek na Twitteri.

V otvorenom liste vyzval vládu na pomoc predseda Národnej športovej agentúry Filip Neusser. Podľa neho by v prípade udelenia azylu mohla Cimanovská pricestovať do ČR vládnym špeciálom, ktorým sa budú do vlasti vracať českí reprezentanti.

Čo urobila?

Ako predtým informovali spravodajská televízia BBC a portál Meduza.io, bieloruská atlétka mala v pondelok štartovať v ženskej disciplíne beh na 200 metrov. Pred niekoľkými dňami však uverejnila na sociálnej sieti Instagram video, v ktorom kritizovala vedenie bieloruského olympijského tímu za to, že bez jej vedomia rozhodlo o tom, že sa zúčastní aj na štafete 4×400 metrov.

V nedeľu mali následne podľa jej slov za ňou prísť jej tréneri a oznámiť jej, aby sa zbalila, pretože letí späť domov do Bieloruska.

„Mala som pohovor so psychológom, ktorý mi hovoril nejaké nezmysly, ale ja som sa ho snažila nepočúvať. Potom prišiel Artur Šumak, zástupca bieloruskej výpravy a povedal mi, že mám 40 minút na to, aby som sa zbalila,“ povedala bežkyňa.

Ďalšie aktuálne témy

Prosba o pomoc

„Žiadam Medzinárodný olympijský výbor (MOV) o pomoc. Bol na mňa vyvinutý tlak a snažia sa ma vyviesť z krajiny bez môjho súhlasu, preto žiadam MOV, aby zasiahol,“ napísala bežkyňa na sociálnej sieti Telegram. Cimanovskú mali na letisko odprevadiť dvaja členovia bieloruskej delegácie v Tokiu – psychológ a jeden predstaviteľ Národného olympijský výboru Bieloruska. Na letisku sa však atlétka obrátila na políciu.

Pre agentúru Reuters atlétka uviedla, že do Bieloruska sa nevráti. Podľa bieloruského novinára z portálu Nexta sa Cimanovská plánuje obrátiť na rakúske veľvyslanectvo v Tokiu a požiadať o azyl.

Video z letiska nájdete „TU“: .

Vyjadrenie kompetentných

MOV v krátkom vyhlásení uviedol, že si je vedomý správ o bieloruskej atlétke a že požiadal Národný olympijský výbor Bieloruska o vysvetlenie. Bieloruský olympijský tím neskôr uviedol, že Cimanovskú z olympiády stiahli pre jej „emocionálny a psychický stav“ a že sa nezúčastni na behu na 200 metrov a ani na štafete 4×400.

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie zo Slovenska

Football news:

Klopp on the debut of young Bradley and Gordon for Liverpool: The surprise is that they can play the full 90 minutes. I am happy for them
Inzaghi on 3:1 with Fiorentina: I am happy with the reaction to the conceded goal. Inter had to suffer for the first half hour
FIFA will hold an online summit. On September 30, FIFA addressed its member associations and representatives of players, clubs, leagues and confederations to discuss changes in the calendar of International matches. Many football experts have agreed that the calendar of International matches should be reformed and improved. It is reported that the online summit, which will discuss related issues, will be held on September 30. The technical advisory groups that will present their ideas at the summit were created under the leadership of former Arsenal coach Arsene Wenger and former US women's national team coach Jill Ellis. It is noted that fans from all over the world will also take part in the discussion
Ferdinand on Rüdiger: He became the best central defender of the Premier League under Tuchel. Lampard did not appreciate him
The police could not find fans who racially insulted ex - Southampton player Yankevits
I am not a victim of racism. I'm black and proud. Menyan responded to the insults of Juventus fans
Phil Jones will be in the Manchester United squad for the game against West Ham. He has not played since January 2020