Slovakia

Boli sme sa pozrieť: Ako v praxi vyzerá vyzerá zrušenie Dinoparku v zoo?

Zdroj: ms

Od konca mája (presne od 29.5.) je Dinopark v bratislavskej zoologickej záhrade zatvorený a s najväčšou pravdepodobnosťou na tomto mieste definitívne skončil. Ide o výsledok nedohody medzi novým vedením zoo a prevádzkovateľom Dinoparku. Zoo totiž pokladá zmluvu s prevádzkovateľom atrakcie za nevýhodnú a po 17 rokoch sa ju rozhodla ukončiť. My sme sa boli pozrieť, ako to vyzerá v praxi.

Obľúbená atrakcia v zoo je zatvorená, neznamená to však, že by ju oplotili vysokým plotom či nebodaj desiatky modelov prehistorických jašterov rozobrali a odviezli.  Vstup do Dinoparku je zapáskovaný a rovnako je obalený páskou dokonca aj dinosaurus nachádzajúci sa pred vstupom do zoo či atrakcie stojace pred vstupom do parku. Páska je i nad strmou skratkou, ktorá viedla cez les z lesného chodníčka  (od nosorožcov k plameniakom) priamo k Dinoparku. Modely, ktoré sa hýbali a vydávali zvuky, sú vypnuté. Nefunguje Dinokino, uzavreté sú aj tamojšie wc, Dinoshop či bufet.

Ako sme sa presvedčili, v praxi tieto opatrenia návštevníci zoo úplne rešpektujú a do Dinoparku nevstupuje nikto, hoci by to zrejme nebol problém.

Zdroj: ms

Vstup do Dinoparku.

Vedenie záhrady tvrdí, že muselo ukončiť spoluprácu s prevádzkovateľom parku - firmou West Media - pretože kontrakt vykazoval vážne právne nedostatky, bol dlhodobo nevýhodný pre zoo a spoločnosť porušila svoju povinnosť byť zapísaná v registri konečných užívateľov výhod. Zoo avizuje, že  čoskoro vyhlási výber novej atrakcie. Nová atrakcia má mať ucelenú koncepciu s výchovno-vzdelávacím charakterom, zameranú na historický vývoj organizmov, evolúciu ekosystémov, biodiverzitu, a má zahŕňať aj dinosaurov. "Budeme hľadať originálne koncepty a moderné interaktívne spracovanie, aby sme našim návštevníkom ponúkli výstavu európskej kvality, ktorá zvýši atraktivitu nielen zoologickej záhrady, ale aj mesta, a bude finančným prínosom pre zoo a jej ďalší rozvoj," informovala za Zoo Bratislava Monika Ďurkovičová.

Zdroj: ms

Opáskovaný jašter pred vstupom do zoo.

K zatvoreniu Dinoparku došlo v sobotu (29. 5.). Vedenie zoo však odstúpilo od zmluvy s West Media ešte v marci a zároveň ju vyzvalo na pozastavenie prevádzkovania výstavy a jej zatvorenie pre verejnosť. "Spoločnosť to nerešpektovala a Dinopark zostal naďalej otvorený až do soboty. Spoločnosť West Media ho prevádzkovala bez právneho titulu," uviedla Ďurkovičová. Zoo poukazuje na nevýhodnú zmluvu s prevádzkovateľom atrakcie, na základe nej platila súkromníkovi 30-percentný podiel z celkového vstupného, a to aj v zimných mesiacoch, v ktorých bol park zatvorený. "Na druhej strane West Media od roku 2014 neplatila Zoo Bratislava žiadne nájomné, ani za pozemky užívané na umiestnenie výstavy dinosaurov v areáli zoo, ani za budovy, v ktorých West Media prevádzkovala Dinogril, Dinoshop či Dinokino," spresnila Ďurkovičová s tým, že zoo sa navyše starala aj o údržbu areálu, pretože nebol oplotený a oddelený od zvyšných častí záhrady.

Zdroj: ms

Opáskovaná helikoptéra pred Dinoparkom.

Od roku 2003, keď vznikol Dinopark, Zoo Bratislava vyplatila podľa nej West Medii 5.151.254 eur ako podiel zo vstupného. Spoločnosť síce zaplatila zoo za prvých desať rokov celkovo 132.776 eur za nájom pozemkov, v novej zmluve z roku 2013 sa nájom pozemkov už ale nespomína. "Od roku 2014 tak zoo vyplatila spoločnosti viac ako dva milióny eur, teda približne 300.000 eur ročne, pričom spoločnosť West Media neplatila zoo ani za užívanie pozemkov, ani za užívanie stavieb a ani za služby, ktoré záhrada v zmysle zmluvy poskytuje," uviedla Ďurkovičová. Od roku 2014 boli, ako tvrdí, odvádzané neprimerane vysoké finančné prostriedky v prospech súkromníka, čo brzdilo rozvoj zoo a starostlivosti o živé zvieratá.

Zdroj: ms

Zatvorený Dinobufet.

Firma West Media, ktorá v bratislavskej zoologickej záhrade doteraz prevádzkovala Dinopark, považuje tvrdenia, že táto atrakcia odčerpávala zoo peniaze, za "nehorázne klamstvo".

Zdroj: ms

Zatvorený Dinoshop.

 "Vyčítajú nám, že sme neplatili nájom za využívanie pozemku, na ktorom stál Dinopark. Naša spolupráca však bola postavená inak," uviedol za West Media Jiří Machálek. Zoo mala poskytnúť zdevastované územie, ktoré mal súkromník vyčistiť a na vlastné náklady postaviť a udržiavať Dinopark a ďalšie veci v záhrade. "To sa stalo. Takisto ako nám zoo neplatila nájom za modely dinosaurov, my sme nemali platiť nájom za pozemok,“ podotkol Machálek. Argumenty vedenia zoo sú podľa neho vytrhnuté z kontextu, ohýbané a prispôsobované neznámemu zámeru. Prevádzkovateľ tvrdí, že najprv dostal ponuku presunúť Dinopark v zoo. Pre veľkosť modelov to však podľa neho nebolo reálne. Potom dostal výpoveď zmluvy o spolupráci, ktorú však považuje za neoprávnenú.

"Zmluva sa mala skončiť za 2,5 roka. Prečo bolo nutné ju ukončiť takmer okamžite a celú dobrú spoluprácu, keď sa za posledných takmer 20 rokov stal Dinopark jednou z najobľúbenejších detských atrakcií v meste? Nevieme," uviedol Machálek. Zoo Bratislava podľa neho nezaplatila za Dinopark po celú dobu jeho fungovania vôbec nič. Peniaze, ktoré prevádzkovateľovi išli na prevádzku parku, boli podľa jeho slov vyberané od návštevníkov podľa zmluvy o spolupráci. "Návštevníci vedeli, za čo platia. Za zoo a za Dinopark. Presne podľa cenníka a našej verejnej zmluvy. Peniaze, ktoré nám zoo preposielala, nikdy neboli jej majetkom a zoo ich nikdy nemala ani v rozpočte, nemohla nám teda čo platiť," skonštatoval Machálek. Dinopark sa podľa neho zaslúžil o zvýšenie návštevnosti bratislavskej zoo a myslí si, že skončiť musel pre svoju polohu a areál, ktorý dlhodobo obýval. 

Zdroj: ms

Uzavreté sú aj toalety pred Dinoparkom.

(ms, tasr)

Football news:

Pavel Nedved: Ronaldo will stay at Juventus. Dybala's agent will be in Turin next week
Wijnaldum about Liverpool fans: Sometimes I felt that I was not appreciated and loved enough
Nagelsmann, pig, get lost in Munich-1860. About 20 fans insulted the coach of Bayern
Mateus Fernandes: I dreamed of playing for Barca, but they did not treat me as a professional player there
Pogba and Manchester United continue to negotiate a contract extension. Sulscher confirmed
Mateus Fernandez: Messi is a genius. I watched his training sessions in Barca-it's incredible
Grealish's doubts about a move to Man City may be related to playing time