Slovakia

Británia naliehavo potrebuje zahraničných vodičov nákladných áut

Prísne vízové predpisy, ktoré vstúpili do platnosti po brexite, aktuálne sťažujú príchod kvalifikovaných pracovných síl, čo ešte zvýšilo tlak na logistické odvetvie.

Londýn 26. septembra (TASR) - Veľké problémy s distribúciou benzínu a potravín nútia britskú vládu k radikálnej zmene postoja. Podľa správ britských médií chce premiér Boris Johnson umožniť prostredníctvom výnimiek umožniť príchod tisícom vodičov nákladných áut zo zahraničia, aby vyriešil ich akútny nedostatok.

Prísne vízové predpisy, ktoré vstúpili do platnosti po brexite, aktuálne sťažujú príchod kvalifikovaných pracovných síl, čo ešte zvýšilo tlak na logistické odvetvie. V poslednom čase sa objavili správy, že niektoré energetické koncerny pre nedostatok vodičov nedokážu zásobovať niektoré čerpacie stanice a na niektorých staniciach sa vytvorili dlhé rady. A práve tieto obrázky podľa britskej tlače presvedčili Johnsona, aby zmenil svoj postoj.

"Boris má už plné zuby negatívnych titulkov v novinách a chce, aby sa to vyriešilo, a už sa nestará o vízové povinnosti," citoval Financial Times zdroj blízky britskému premiérovi.


Na archívnej snímke britský premiér Boris Johnson 14. mája 2021 v Londýne.
Foto: TASR/AP
Predstaviteľom firiem a podnikateľských zväzov odľahlo. Konfederácia britského priemyslu (CBI) však varovala vládu, aby nepočítala s tým, že krízu vyrieši niekoľko tisíc zahraničných vodičov, predovšetkým v situácii, keď kvalifikovaní pracovníci chýbajú v mnohých odvetviach.

"Nemáme vyučených mäsiarov, nemáme vyučených zváračov, nemáme kuchárov, nemáme elektroinžinierov, preto je v celej ekonomike nedostatok pracovných síl," uviedol šéf CBI Tony Danker v rozhovore pre BBC.

Vláda požaduje od firiem, aby zamestnávali viacej britských pracovníkov, aby ich vyškolili a tiež, aby im dávali vyššie mzdy. Danker priznal, že reforma je potrebná, ale kritizoval vládu za jej prístup. "Za noc nespravíte z výdajcu batožiny mäsiara ani z majiteľa obchodu kuchára."

Podľa odhadu odvetvového zväzu Road Haulage Association vo Veľkej Británii aktuálne chýba približne 100.000 vodičov nákladných áut. Preto je na mnohých miestach nedostatok rôznych tovarov a regály sú prázdne. Spoločnosti BP a Esso nemôžu pre nedostatok vodičov zásobovať niektoré čerpacie stanice.

Football news:

Sinisha Mikhailovich: Osimhen is an illiterate player in a good sense of the word
Pique to a gay player who has made a coming-out: The football world is lagging behind, and you are helping us move forward. Thank you
Juventus was offered to sign Witzel as a free agent in the summer
Vinicius was racially abused during the match with Barca. La Liga will inform the prosecutor's office
Kristoffer Ayer: According to the level of Liverpool's attack, it seems as if they don't notice some of the opponent's players
In Barca, they are dissatisfied with the game of Pique, Alba and Busquets. Some players may be sold after Koeman's dismissal
Messi and Mbappe missed PSG training before the match with Lille