Slovakia

Britská hviezda vojnovej hudobnej scény zomrela vo veku 103 rokov

Boris Johnson uviedol, že Lynnovej šarm a magický hlas nadchýnali a povzbudzovali krajinu počas jedného z jej najtemnejších období.

Londýn 18. júna (TASR) - Vo veku 103 rokov zomrela vo štvrtok britská speváčka Vera Lynnová, ktorej nahrávky a vystúpenia boli značne obľúbené počas druhej svetovej vojny. Informovala o tom stanica BBC s odvolaním sa na jej rodinných príslušníkov.

Lynnová počas vojny vystupovala pre spojeneckých vojakov vo viacerých krajinách vrátane Indie a Egypta. V máji, pred 75. výročím víťazstva nad nacizmom, umelkyňa hovorila o statočnosti a obetiach, ktoré charakterizovali jej vojnovú generáciu.

Lynnová, ktorá mala šľachtický titul dame, sa v máji stala najstaršou interpretkou v Británii s albumom v top 40, keď výber jej najväčších hitov opätovne vstúpil do rebríčkov na 30. mieste.


Na archívnej snímke z 20. augusta 2010 britská speváčka Vera Lynnová počas ceremónie pri príležitosti 70. výročia Bitky o Britániu v centre Londýna. Vera Lynnová, ktorá si svojimi piesňami o túžbe po domove a mieri získala veľkú obľubu medzi vojakmi počas II. svetovej vojny, zomrela vo veku 103 rokov vo štvrtok 18. júna 2020. Vyslúžila si prezývku The Forces Sweetheart (Miláčik vojska).
Foto: TASR/AP
O jednej z jej najznámejších piesní - "We'll Meet Again" - sa zmienila kráľovná Alžbeta II. vo svojom príhovore k národu počas karanténnych opatrení súvisiacich s koronavírusovou pandémiou.

Dame Vera, ktorá sa narodila v roku 1917 v Londýne, svojimi skladbami ako "The White Cliffs of Dover", "There'll Always Be an England", "I'll Be Seeing You" či "If Only I Had Wings" dodávala odvahu obyvateľom počas bombardovania Británie.

Britský premiér Boris Johnson uviedol, že Lynnovej "šarm a magický hlas nadchýnali a povzbudzovali krajinu počas jedného z jej najtemnejších období".

"Jej hlas bude žiť ďalej a tešiť srdcia budúcich generácií," vyhlásil Johnson v reakcii na úmrtie speváčky.

Charitatívna organizácia The Royal British Legion (RBL) nazvala Lynnovú "nezabudnuteľnou britskou ikonou a symbolom nádeje pre ozbrojené sily v minulosti i súčasnosti".

Football news:

Zinedine Zidane: real is real. The most important club in history
Nuremberg miraculously remained in the second Bundesliga. We scored in the joints on the 96th, both teams sobbed
Griezmann will miss Barca's last two games in La Liga. He was out for at least three weeks
Inter midfielder Brozovich was stripped of his driver's license. He was driving a Rolls-Royce under the influence of alcohol
Former player of the Australian national team and crystal Palace Edinak finished his career
These stadiums will open in 2020: record-breaking expensive-in the United States, with illuminated facades-in Georgia
Hames wants to leave Real Madrid and is actively looking for a new club