Slovakia

Buchne Brusel po stole? Únia by prieťahy s vakcínou mohla riešiť súdne

Predseda Európskej rady Charles Michel varoval výrobcov vakcín proti novému koronavírusu pred možnými následkami za neplnenie zmluvných dodávok.

"Očakávame, že zmluvy potvrdené farmaceutickými spoločnosťami sa budú dodržiavať," povedal podľa agentúry Reuters v nedeľu Michel francúzskej rozhlasovej stanici Europe 1.

Avizoval, že EÚ si môže zabezpečenie dodržiavania zmlúv vynútiť aj "právnymi prostriedkami". Zároveň vyjadril pochopenie pre to, že môžu nastať problémy, je však potrebné vysvetliť dôvody.

Keď spoločnosť Pfizer oznámila oneskorenie dodávok vakcín o niekoľko týždňov, EÚ "buchla päsťou po stole" a meškanie sa znížilo na týždeň.

Po konzorciu Pfizer/BioNTech aj firma AstraZeneca v piatok oznámila, že dočasne bude schopná dodávať menej vakcíny, ako pôvodne prisľúbila.

Dôvodom je nižší objem v jednej prevádzke v európskom dodávateľskom reťazci. Vzniknutou situáciou sa bude v pondelok príslušný výbor pre očkovaciu stratégiu v EÚ.

Európska komisia predpokladala, že členské štáty EÚ budú vakcínami, ktoré si kúpili, schopné do konca leta zaočkovať najmenej 70 percent dospelej populácie. Michel však v nedeľu pripustil, že tento cieľ bude ťažké dosiahnuť.

Football news:

Mourinho on 4-0 with Burnley: The victory was needed for the sake of the smiles of the Tottenham players. Happy with Bale
Bale after Burnley double: My form is coming back. We must work hard and not talk nonsense
Golovin scores points every 32 minutes in 2021 - best result in Ligue 1
Beckham on Messi and Ronaldo: These are the players we want to sign at Inter Miami
Arteta after 3-1 with Leicester: Arsenal are unacceptably low in the table. We need to improve the situation
Golovin on two assists: The task when coming on as a substitute was to sharpen the game. Probably, it was possible
Schalke confirmed the resignation of the head coach, the sports director and three other people. The team is last in the Bundesliga