Slovakia

Burza na Wall Street pokračovala v raste a prelamovaní rekordov

Wall Street pokračovala na konci týždňa v raste a prelamovaní rekordov. Paradoxne jej k tomu pomohla správa z trhu práce, ktorá sklamala očakávania. Profitovali z toho predovšetkým technologické tituly, ktoré sa v poslednom čase skôr oslabovali. Podľa expertov totiž slabšia tvorba pracovných miest znamená, že centrálna banka (Fed) nebude v dohľadnom čase sprísňovať menovú politiku.

Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average si v piatok (7. 5.) pripísal 229,23 bodu alebo 0,66 % a uzavrel na novom rekorde 34.777,76 bodu. Na nové maximum sa dostal aj širší index S&P 500, ktorý si polepšil o 0,74 % na 4232,60 bodu. Technologický index Nasdaq Composite vzrástol o 0,88 % na 13.752,24 bodu.

Dow Jones si za uplynulý týždeň pripísal 2,7 % a S&P 500 1,2 %. Naopak, Nasdaq stratil 1,5 %.

Piatková správa amerického ministerstva práce ukázala, že v ekonomike USA sa v apríli mimo poľnohospodárstvo vytvorilo len 266.000 nových pracovných miest, pričom experti počítali až s 978.000. Ministerstvo navyše tiež revidovalo marcové číslo na 770.000 nových pracovných miest z pôvodne uvádzaných 916.000. Miera nezamestnanosti v USA v apríli dokonca mierne vzrástla na 6,1 % zo 6 % v marci. Ekonómovia očakávali pokles na 5,8 %.

Burzy zareagovali na správu pozitívne, keďže potvrdila názor, že Fed nebude v dohľadnej dobe meniť extrémne uvoľnené nastavenie menovej politiky. Ekonóm spoločnosti Capital Economics Michael Pearce uviedol, že správa "jasne pripomenula, že zotavovanie na trhu práce zaostáva za oživením spotreby".

Football news:

Southgate on Phillips: Gives a slim midfield and allows you to play effectively in the attack of the four
Christian Eriksen: I won't give up. I want to understand what happened to me
Zinchenko about 2:3 with the Netherlands: It hurts to miss in the last minutes, but this is football
Dumfries about 3:2 with Ukraine: The most beautiful goal of my career, but not my best game
I saw the best Euro match with my own eyes. Ukraine respect for the character, the Netherlands-for the power and class
My mother didn't eat in the evenings because she left everything to us. New England star Calvin Phillips
Wijnaldum celebrated a goal for Ukraine in the style of van Dijk. He has already done so-constantly supports a friend