logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Slovakia

Bývalý šéf Opery SND hovorí o svojom odchode a vyvracia dôvody z ministerstva kultúry

BRATISLAVA 1. októbra (WebNoviny.sk) – Bývalý šéf Opery Slovenského národného divadla (SND) Slavomír Jakubek tvrdí, že z našej prvej opernej scény neodišiel z dôvodov prezentovaných Ministerstvom kultúry (MK) SR.

Ako píše v otvorenom liste ministerke kultúry Ľubici Laššákovej, ktorý poskytol médiám, „k 30. septembru sa skončil môj pracovný pomer v Slovenskom národnom divadle, keď už predtým po vzájomnej dohode s novým generálnym riaditeľom SND Vladimírom Antalom sme sa dohodli na mojom odchode z postu riaditeľa Opery SND“.

Dôvody tohto rozhodnutia však podľa Jakubeka neboli tie, aké sa objavili v stanovisku MK SR, upozorňuje bývalý riaditeľ Opery SND. Jakubek zároveň upozorňuje ministerku na vážne problémy celého národného divadla spôsobené nedostatočným financovaním.

Tvrdí, že dôvody jeho odchodu z vedenia Opery SND priamo nesúvisia s auditom, ktorého výsledky boli prezentované na kolégiu generálneho riaditeľa SND 24. septembra.

„Bolo to napätie a nátlak odborových predákov z Opery SND a z mojej strany i poznanie, že moje videnie ekonomických problémov i cesty k náprave sa výrazne líši od stanovísk, ktoré prezentovali zástupcovia ministerstva kultúry,“ tvrdí v otvorenom liste medzi iným Slavomír Jakubek. Dodáva, že z týchto dôvodov „nepovažoval svoje ďalšie pôsobenie na poste riaditeľa Opery SND za vhodné a zmysluplné“.

Podľa Jakubeka samotný audit však nepriniesol vo vzťahu k Opere SND „žiadne nové a podstatné skutočnosti, iba potvrdil vedomosť o nesúlade jej potrieb ako erbovej národnej inštitúcie a rozpočtových možností. Snaha hľadať príčiny problému v niekoľkých prestížnych medzinárodných projektoch, ktoré Opera SND realizovala, prípadne v režime hosťujúcich operných umelcov, je neadekvátna a nezodpovedá realite“.

Jakubeka tiež mrzí, „že sa na verejnosť dostávajú v tejto súvislosti skreslené a nekorektné čísla, ktoré len zahmlievajú podstatu problému“. Dodáva, že aj minimálne aktivity Opery SND smerom do zahraničia sú dobrou investíciou do budúcnosti nielen umeleckou, ale i ekonomickou.

„Výsledkom takýchto aktivít je plánované hosťovanie Opery SND a svetová premiéra diela slovenskej autorky na svetoznámom festivale Bregenzer Festspiele. Prvá slovensko-ukrajinská spolupráca, na ktorej bude participovať európska režisérska osobnosť Andriy Zholdak a spolu s Rastislavom Štúrom aj medzinárodná dirigentská hviezda Andriy Yurkevych. Historicky prvá spolupráca čaká našu národnú opernú scénu aj s Operou ND Praha, a to pri príležitosti storočnice SND. Záujem o nás má tiež Maďarská štátna opera v Budapešti, Veľké divadlo v Ženeve, veľké talianske operné scény v Janove či Bologni, prestížny haydnovský festival v Rakúsku a iní renomovaní partneri,“ konkretizuje ďalej v otvorenom liste Jakubek.

Upozorňuje, že nedostatočné financovanie SND sa podpísalo pod katastrofálny stav a technickú vybavenosť oboch budov SND i Umelecko-dekoračných dielní SND.

Prvá operná scéna Slovenska zmenila 25. septembra šéfa, dôvodom sú finančné straty potvrdené ministerským auditom. Generálny riaditeľ SND Vladimír Antala (dočasne poverený vedením SND po odvolaní Mariána Chudovského, pozn. redakcie) po konzultácii s ministerkou kultúry Ľubicou Laššákovou vymenoval a uviedol do funkcie nového riaditeľa Opery SND Rastislava Štúra, ktorý doteraz pôsobil na pozícii šéfdirigenta Opery SND.

Doterajší riaditeľ Opery SND Slavomír Jakubek odstúpil z funkcie v pondelok 24. septembra. Výsledky auditu „potvrdili, že práve spôsob riadenia Opery SND a jej činnosť mali vplyv na obrovské finančné straty a problémy celého Slovenského národného divadla,“ informovalo SND.

„Audit potvrdil naše indície, ignorovanie základov finančného riadenia a kontroly, ale aj ľudské chyby, ktoré dostali našu prvú scénu do kritickej finančnej situácie. Oceňujem sebareflexiu bývalého riaditeľa pána Jakubeka. Žiadna organizácia, štátna či súkromná, nemá šancu na prežitie bez dodržiavania základných princípov hospodárenia,“ cituje MK SR v tlačovej správe z 25. septembra vyjadrenie ministerky Laššákovej.

All rights and copyright belongs to author:
Themes
ICO