Koronavírus, Česko

Česko by mohlo pre zvyšujúce sa počty infikovaných opäť sprísniť opatrenia. Foto: ilustračné, SITA/AP

Počet nakazených koronavírusom v Česku stúpa. V pondelok testy odhalili 2 521 nových prípadov, čo je najviac od apríla. Hospitalizovaných s ochorením COVID-19 je v ČR 544 ľudí, čo je najviac od mája. Hovorca českého ministerstva zdravotníctva oznámil, že sa preto budú musieť sprísniť opatrenia. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

„Za včerajšok máme nahlásených 77 nových hospitalizácií,“ povedal hovorca českého rezortu zdravotníctva Daniel Köppl. Na utorok zvolali na ministerstve centrálny riadiaci tím, ktorý má situáciu riešiť. Jedným z pravdepodobných nových opatrení sú častejšie a prísnejšie kontroly bezinfekčnosti.

Ľudia sú agresívni

„Minister Adam Vojtěch opakovane žiadal hygienikov, aby zvýšili frekvenciu kontrol dodržiavania opatrení,“ poznamenal Köppl. Mnohí ľudia podľa neho pravidlá nedodržiavajú a pri kontrolách sú agresívni.

„Infikovaní sú pomerne rovnomerne rozložení po celej republike, veľa nákaz je síce v Moravsko-sliezskom, Juhočeskom, Stredočeskom kraji aj v Prahe, ale rozdiely nie sú také výrazné,“ povedal hovorca českého ministerstva zdravotníctva.

Problémom sú nezaočkovaní

Viac ako 71 percent z nových nakazených sú neočkovaní ľudia, tvrdí Köppl.

„Stále nám robia problémy ľudia, ktorí nie sú očkovaní a chcel by som poprosiť všetkých, ktorí to z akéhokoľvek dôvodu odkladali, aby sa čo najskôr na očkovanie prihlásili. Situácia v tejto chvíli totiž nevyzerá úplne dobre,“ dodal hovorca rezortu zdravotníctva.