Slovakia

Čokoládu jeme na kilá. Odkiaľ ju dovážame a v čom na Švajčiarov nemáme?

7. júl 2020 Magazín Lifestyle

Spotreba čokolády a čokoládových cukroviniek na Slovensku podľa predbežných údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR v roku 2019 dosiahla 3,4 kilogramu (kg) na obyvateľa.

Ilustračný obrázok k článku Čokoládu jeme na kilá. Odkiaľ ju dovážame a v čom na Švajčiarov nemáme?

V roku 2018 spotreba podľa definitívnych údajov dosiahla 3,5 kg na obyvateľa a v roku 2017 až 3,8 kg na obyvateľa. Informovalo o tom oddelenie komunikácie ŠÚ SR pri príležitosti dňa čokolády.

„Spotreba čokolády a čokoládových cukroviniek na Slovensku posledné roky klesá. Treba si však uvedomiť, že čokoláda je tiež súčasťou spotreby cukrárskych výrobkov, ktorých ročne skonzumujeme porovnateľné množstvo ako čokolády a čokoládových cukroviniek,“ uviedol Róbert Vlačuha, riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva ŠÚ SR.

Čokoládové roky

Najvyššiu spotrebu čokolády na obyvateľa dosiahlo Slovensko v rokoch 2012 a 2014, kedy každý občan SR bez rozdielu veku v priemere za rok skonzumoval 5,1 kg čokolády alebo čokoládových cukroviniek.

V medzinárodnom porovnaní majú podľa štatistikov najväčšiu spotrebu čokolády Švajčiari na úrovni 9 kg na obyvateľa a Nemci na úrovni 7,8 kg za rok (údaje z roku 2015 podľa statista.com).

Deň čokolády sa podľa ŠÚ SR oslavuje 7. júla preto, že táto lahôdka sa na pultoch v Európe objavila práve v tento dátum v roku 1550 ako produkt privezený od mexických Indiánov.

Čokoláda sa vyrába z plodov kakaovníka. Experti posudzujú kvalitu tejto komodity podľa odrody kakaových bôbov, obsahu kakaového masla a cukru. Odborníci považujú za ideálny základ zloženia kvalitnej čokolády kakaové bôby spracované do kakaovej hmoty a prírodný cukor.

Top 5 krajín vývozu čokolády zo SR podľa hmotnosti: Maďarsko, Česká republika, Poľsko, Rakúsko, Spojené kráľovstvo.

Top 5 krajín dovozu čokolády do SR podľa hmotnosti: Česká republika, Nemecko, Francúzsko, Rakúsko, Poľsko.

Výroba čokolády Mondelēz

Zdroj: TASR

Football news:

Lewandowski on Chelsea: They are playing very well, but we are Bayern
Juventus wanted to sign defender Akieme, but Barcelona refused
Lazio has agreed with Mayoral and will offer real 15 million euros
In Romania, a special champion: everything was decided in the match, the format of which was chosen 3 hours before the whistle
Danny rose: I was stopped by the police last week: is This a stolen car? Where did you get it?. And this happens regularly
Barcelona refused to sell for 60 million euros Trinca u, bought from Braga for 31 million. The club count on him
Chelsea will compete with Everton for Regilon. Real Madrid is ready to sell him