Slovakia

Duda zložil prezidentský sľub. Opozícia podujatie bojkotovala

Poľský konzervatívny prezident Andrzej Duda, ktorý minulý mesiac zvíťazil v druhom kole prezidentských volieb, dnes pred zákonodarcami zložil prísahu. Duda, ktorý je blízkym spojencom vládnucej národno-konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť, sa tak ujal druhého mandátu.

Väčšina opozičných zákonodarcov a niektorí bývalí poľskí vodcovia sa spoločného zasadnutia Sejmu a Senátu na protest nezúčastnili, uviedla agentúra AP. Podľa opozície voľby neboli slobodné a spravodlivé.

Andrzej Duda tesne porazil varšavského primátora Rafala Trzaskowského z Občianskej koalície. V druhom kole volieb konanom 12. júla získal Duda 51,03 percenta hlasov, Trzaskowski 48,97 percenta.

Volebný štáb Trzaskowského sa sťažoval na správanie verejnoprávnej Poľskej televízie, ktorá podľa neho za verejné peniaze pripravovala volebné materiály pre Dudu. Poukazoval tiež na to, že členovia vlády sa zapojili do volebnej kampane v Dudov prospech. Tento týždeň poľský najvyšší súd však potvrdil, že prezidentské voľby sú platné.

Na dnešnom zasadnutí poslancov a senátorov kvôli pandémii Covidu-19 panovali prísne hygienické pravidlá. Všetci v rokovacej sále Sejmu, dolnej komory parlamentu, mali nasadené rúško. Mnohí mali aj rukavice.

Niekoľko zákonodarcov v posledných dňoch oznámilo, že sa nakazilo koronavírusom. Duda prísahu skladal v rúšku, následný prejav však predniesol bez neho.

Football news:

Conte on 4:3 with Fiorentina: impressed with Inter's attack. We didn't have enough balance, we paid for it
Zidane about 3:2 with Betis: real can get better and will. A difficult game, but we believed in winning until the end
Dest said goodbye to the Ajax players and will fly to Barcelona today (Gerard Romero)
Vidal made his debut for Inter in the match against Fiorentina
Barcelona will only consider Zinchenko if Firpo leaves
The referee after VAR for a foul on Jovic removed defender Betis Emerson
Lampard replaced Kepu, but got 0-3 from West Brom in the first half. Then Chelsea got together and gave a comeback of the weekend: only the pupils scored