Zvolenie Ďuriš Nicholsonovej bolo o to väčším prekvapením, že frakcia európskych konzervatívcov a reformistov pôvodne nominovala na post šéfky výboru bývalú poľskú premiérku Beatu Szydlovú. Tá však dvakrát neuspela. A tak karta padla na slovenskú europoslankyňu. Podľa jej straníckeho kolegu Eugena Jurzycu to nebola náhoda. „Pri každej diskusii v rámci frakcie sa prihlásila tak, že naozaj zaujala,“ povedal Jurzyca o svoje kolegyni, ktorá aj v slovenskom parlamente patrila k najhlasnejším poslancom. Na včerajšom predstavení europoslancov v Bratislave už chýbala. Zdržala sa totiž v Bruseli. „Nemohla sa zúčastniť, lebo má pracovné povinnosti v Bruseli, ktoré vyplynuli zo zvolenia do významného postu,“ ozrejmil hovorca SaS Robert Buček.

Lucia Ďuriš Nicholsonová sa takto nahodila v svoj prvý deň v europarlamente.

Lucia Ďuriš Nicholsonová sa takto nahodila v svoj prvý deň v europarlamente.

Zdroj: Lucia Nicholsonová

Tesne po zvolení Ďuriš Nicholsonová tvrdila, že má zmiešané pocity. „Prakticky som sa to dozvedela vo štvrtok ráno a o desiatej bolo už hlasovanie, takže som s nikým o tejto funkcii nerokovala a ani som sa za touto funkciou neťahala,“povedala. Na sociálnej sieti si však neodpustila štipľavý komentár, ktorý venovala hlavne šéfovi parlamentu Andrejovi Dankovi. „Drvivou väčšinou hlasov ma podporili poslanci z rôznych krajín a z rôznych frakcii na post šéfky výboru EMPL, nikto sa ma nepýtal na vysokú školu ani na to, či som ,Cigánočka`,“odkázala lídrovi národniarov, ktorý ju v minulosti takto počastoval.

Sociálne otázky Ďuriš Nicholsovej nie sú cudzie. Už za vlády Ivety Radičovej zastávala pozíciu  štátnej tajomníčky rezortu práce. Je teda možné, že do národnej politiky sa nevráti. Ďuriš Nicholsonová priznala, že „zvolenie je pre ňu novou situáciou, ktorú nečakala a váži si ju“.Akékoľvek ďalšie aktivity vzhľadom na domácu politiku bude podľa vlastných slov reflektovať v súvislosti s novou funkciou na pôde EP.

Lucia Ďuriš Nicholsonová bolo v parlamente počuť.

Lucia Ďuriš Nicholsonová bolo v parlamente počuť.

Zdroj: Július Dubravay

Podľa politológa Radoslava Štefančíka  jej absencie na kandidátke SaS v parlamentných voľbách môžu ešte stranu zabolieť. „Myslím si, že bola tým ťahákom, ktorý oslovoval ľudí, ktorí nesúhlasili s mienkou pána Sulíka do Európskej únie a migračnej politiky, a že sa odkláňal skôr doprava,“ povedal s tým, že europoslankyňa bola vyvažovacím elementom, ktorý mohol osloviť druhú časť liberálnejších voličov. „Títo voliči možno budú voliť PS/Spolu alebo Kiskovu stranu Za ľudí,“ uzavrel.
V minulosti mala v europarlamente výrazné postavenie aj Anna Záborská, ktorá viedla výbor pre práva žien a rodovú rovnosť. Jana Žitňanská bola v ňom podpredsedníčkou.

Aj Beňová získala funkciu
Významnú pozíciu sa podarilo získať aj Monike Beňovej (50). Tá na predstavenie europoslancov prišla o barlách, pred časom si totiž pri behu poranila členok. Beňovú zvolili za kvestorku napriek tomu, že strana Smer-SD nemá v rámci frakcie silné postavenie.. „Je to veľká česť, frakcia ma podržala, dostala som aj podporu našej predsedníčky,“ povedala.