logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Slovakia

Epidémia osýpok v Samoe pokračuje: Zomrelo 50 detí

02. decembra 2019

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Wellington 2. decembra (TASR) - Počet detí, ktoré podľahli epidémii osýpok na Samoe, vzrástol o ďalších päť, pričom šírenie tohto ochorenia si doposiaľ vyžiadalo viac ako 50 obetí. Informovala o tom v pondelok vláda v Samoe, píše agentúra AP.
Vláda tejto ostrovnej tichomorskej krajiny v snahe zabrániť šíreniu tejto choroby vyhlásila v novembri mimoriadny stav - spustila povinný očkovací program, zatvorila školy a zakázala zhromažďovanie sa detí na verejnosti.

Austrália a Nový Zéland vyslali na Samou zdravotníckych špecialistov a zásoby príslušného materiálu, zatiaľ čo Detský fond OSN (UNICEF) rozdal obyvateľom viac než 110.000 vakcín proti osýpkam. Samoa má zhruba 200.000 obyvateľov.

Medzi 53 obeťami epidémie je jeden dospelý a dvaja tínedžeri. Osýpkam podľahlo 23 bábätiek do veku jedného roka a 25 detí medzi jedným a štvrtým rokom života.

Od vypuknutia nákazy hospitalizovali celkovo 1100 ľudí, z ktorých 180 ostáva v nemocnici. Spolu 19 detí je v kritickom stave.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v pondelok povedala, že jej krajina sa snaží urobiť všetko, čo sa len dá, aby pomohla epidémiu poraziť. Wellington do Samoy vyslal viac ako 50 zdravotníkov a tisícky očkovacích vakcín. Pomoc a zásoby vyslali aj Británia a ďalšie krajiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

Themes
ICO