Slovakia

Epidemiológ Pavelka: V budúcnosti bude potrebná aj tretia dávka očkovania

„V budúcnosti bude treba aj tretiu dávku očkovania, ale v tomto čase je druhá dávka úplne postačujúca. Dôvodom je, že s očkovaním vo veľkom sa začalo v apríli a v máji na rozdiel od Izraela, kde očkovali vo veľkom v decembri minulého roka a v januári. Dávať teraz tretiu dávku by bolo priveľmi predčasné,“ vysvetlil Pavelka.

Zároveň zdôraznil, že tretia vlna pandémie bude epidémiou nezaočkovaných. Pripomenul, že delta variant koronavírusu je vysoko infekčný a každý s ním príde do styku. „Vírus je nebezpečnejší a riziko nákazy je vyššie, viac ľudí bude umierať, a to najmä medzi nezaočkovanými,“ poukázal Pavelka. Delta variant má tiež iné prejavy, podobá sa na chrípku. Epidemiológ zdôraznil, že z COVID-19 sa stáva preventabilné ochorenie, ktorému sa dá predchádzať očkovaním. Vyzval preto najmä na druhú dávku vakcíny.

Štátna tajomníčka MZ Jana Ježíková uznáva, že ľudia sú z pandémie už unavení a pripomenula, že očkovanie je slobodnou voľbou. „Delta variant tu postupne prichádza, 40 percent z testovaných vzoriek je práve delta variant. Ak necháme slobodu v očkovaní, musíme aj prevziať zodpovednosť a prijať iné opatrenia,“ uviedla Ježíková. Opätovne poukázala na to, že vakcíny sú bezpečné a neboli vyvinuté narýchlo. Očkovacie látky tiež nie sú vyrábané z ľudských embryí. „Rovnako nie je pravda, že očkovanie pozmení DNA človeka. Vakcíny toho nie sú schopné,“ uistila Ježíková.

Štátny tajomník a pediater Kamil Száz tiež vyzval na očkovanie detí a učiteľov. „Len spoločnými silami dokážeme zvíťaziť nad pandémiou,“ skonštatoval Száz.

Football news:

Mourinho is the first Roma coach to lose his debut derby, after Luis Enrique in 2011
Kane has 0 goals in the first 5 matches of the Premier League season. This is his worst start since 2015
Barca coach Schroider: We lacked the qualities of Fati. We will have a very powerful squad when everyone returns
Barcelona Interrupted a series of 3 matches without a win
Saka has 20 assists for Arsenal since the start of last season. This is the best result in the club
Alex Ferguson: Ronaldo dreamed of Real Madrid. This is the only club where world-class players appear from year to year
The 60-year-old vice-president of Suriname played for his club in the CONCACAF League and distributed money to rival players. He was suspended from football for 3 years