Slovakia

EÚ: Pri hraniciach s Ukrajinou je vyše 150 000 ruských vojakov

Povedal to v pondelok šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell. Vyjadril sa tak po brífingu, ktorí ministri zahraničných vecí krajín EÚ absolvovali s šéfom ukrajinskej diplomacie Dmytrom Kulebom, uviedla agentúra Reuters.

Borrell uviedol, že ide o dosiaľ vôbec „najpočetnejšie" nasadenie ruských vojakov na ukrajinských hraniciach. Neuviedol pritom, aký je zdroj tejto informácie.

„Riziko ďalšej eskalácie je očividné," upozornil. Zároveň však dodal, že nateraz nie je plánované zavedenie nijakých nových ekonomických sankcií voči Rusku, či vyhostenie ruských diplomatov. Samotný Kuleba po rozhovore s ministrami vyzval EÚ na uvalenie nových sankcií na Moskvu.

Rusko začalo nedávno zhromažďovať veľké počty vojakov pri svojich hraniciach s Ukrajinou a aj na Krymskom polostrove. Tieto kroky, ešte viac vyhrocujúce napätie medzi Ruskom a Ukrajinou, medzičasom kritizovala Európska únia, NATO i Ukrajina.

Ruská armáda uviedla, že pri hraniciach vykonáva vojenské cvičenia - v reakcii na kroky NATO, ktoré "ohrozujú Rusko", pripomína AFP.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu minulý týždeň povedal, že k západným hraniciam Ruska boli úspešne nasadené "dve armády a tri výsadkárske jednotky" a že cvičenia "do dvoch týždňov" skončia.

Football news:

Jungberg on Arsenal's relegation from the Europa League: Villarreal were better in both matches. It's sad to admit it
Paulo Fonseca: It was difficult to beat Manchester United 4:0. Roma scored 3 goals, but they realized almost all their chances
Maguire about 2:3 with Roma: The game was played on opposite courses, like in basketball. Allowed them to create too many chances in the second half
Unai Emery: Arsenal had the best chances to score, but Villarreal deserved to go further
Solskjaer on Manchester United's schedule: This was done by people who have never played football at this level. It is physically impossible for the players
Mikel Arteta: Arsenal were more dominant in the 2nd half, but were not good enough in the 1st
Sulscher reached the final of the European Cup for the first time as a coach. He won the Champions League final with Manchester United as a player