logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Slovakia

Európska únia vyšle do Kosova 61 volebných pozorovateľov

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová oznámila, že Únia vyšle na októbrové predčasné parlamentné voľby v Kosove tím 61 pozorovateľov.

Ich vyslanie má ukázať, že Kosovo je "naďalej politickou prioritou" EÚ, zdôraznila Mogheriniová.

Podľa nej voľby "prichádzajú v dôležitom momente", ktorý by malo Kosovo využiť na to, aby dosiahlo výrazný pokrok na ceste k EÚ, zaviedlo reformy a znormalizovalo svoje vzťahy so Srbskom.

Predčasné voľby v Kosove sa budú konať 6. októbra po tom, ako v júli odstúpil zo svojej funkcie predseda vlády Ramush Haradinaj, bývalý veliteľ Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK).

Haradinaj odstúpil, keď bol predvolaný vypovedať pred haagsky súd pre vojnové zločiny spáchané v Kosove. Odvtedy vedie vládu ako dočasný premiér, ktorý má doviesť krajinu do predčasných volieb.

Rokovania medzi Kosovom a Srbskom, ktoré sprostredkovala Európska únia, uviazli vlani na mŕtvom bode po tom, čo sa Kosovo rozhodlo uvaliť 100 percentnú daň na tovary dovážané zo Srbska.

All rights and copyright belongs to author:
Themes
ICO