Slovakia

FOTO a VIDEO: Videli ste už ako vyzerá kostol na Kalvárii po svojej obnove?

Zdroj: FB Farnosť Bratislava - Kalvária

Približne rok trvala obnova vnútorných priestoroch Kostola Panny Márie Snežnej na bratislavskej Kalvárii. Ide o jeden z najznámejších bratislavských kostolov a to najmä preto, že za minulého režimu nechali komunisti zbúrať jeho vežu, nakoľko by podľa nich prekážala ľuďom vo výhľade na pamätník Slavín. Teda presnejšie nebol by až taký dominantný...

Takto vyzeral pôvodný návrh architektov Tomáša Bujnu a Matúša Gibalu vo vizualizáciách pražskej spoločnosti Vize:

A treba uznať, že realizácia sa celkom podarila:

Zdroj: Andrej Galica

​Pohľad na interiér kostola smerom od oltára...

Kostol bol postavený v pohnutých časoch vojny a nástupu komunistického režimu, keď farnosť spravovali františkáni. Keďže nebol celkom dokončený, 3. 10. 1948, v predvečer sviatku sv. Františka z Assisi, sa konala jeho slávnostná posviacka ako benedikcia - kostol vtedy požehnal kňaz Ambróz Lazík, administrátor Trnavskej apoštolskej administratúry. Na konsekráciu biskupom tak čakal viac ako 70 rokov od postavenia. Rekonštrukcia sa realizovala podľa projektu architektov Tomáša Bujnu a Matúša Gibalu, pod vedením br. Oskara Vaľka OP, administrátora farnosti Bratislava - Kalvária. Citlivo nadviazala na pôvodný interiér kostola, ktorého autorom je architekt František Florians (projekt z roku 1947). Nad bočnými oltármi pribudlo slovné zobrazenie sv. Františka a sv. Dominika so znakmi reholí, ktoré doteraz spravovali kostol, vyhotovila sa nová krstiteľnica s pôvodnou nádobou (ešte zo zbúranej Feiglerovej kaplnky) a nový svietnik na paškál, tiež nový oltár a ambona, sedes, osvetlenie a všetko sa zladilo v jednotnom jednoduchom štýle.

Zdroj: Andrej Galica

​"Smutnou skutočnosťou ostáva, že kostol počas búrlivých dejín v roku 1959 prišiel o svoju vežu, ktorá bola vnímaná ako neprijateľný symbol vedľa vznikajúceho pamätníka Slavín. Nádej na jej znovupostavenie priniesla správa Jána Figeľa, predsedu nového občianskeho združenia Obnovme vežu na Kalvárii, ktorý na konci sv. omše informoval o pripravovanom projekte. Ďakujeme všetkým dobrodincom a priateľom nášho kostola za veľkú podporu duchovnú i materiálnu," píše sa na FB stránke Farnosti Bratislava - Kalvária. 

Zdroj: FB Farnosť Bratislava - Kalvária

​Aj na vstupných dverách do kostola vidno zakomponované symboly kresťanstva - kríže...

Zdroj: Andrej Galica

​Kostol teraz pôsobí neuveriteľne čisto a elegantne...

Zdroj: Andrej Galica

​V kostole sa pred dvoma týždňami konala slávnostná vysviacka za účasti bratislavského arcibiskupa Stanislava Zvolenského:  

VIDEO: Biskup sa vyštveral na vrchol Slavína, aby pripomenul zbúranie veže kostola na Kalvárii...

"V rámci zverejňovania unikátnych záberov z vrcholu bratislavského Slavína si vypočujte krátke zamyslenie nad hviezdou, ktorá pamätník završuje," napísal bratislavský biskup Jozef Haľko k videu nakrútenom v 50-metrovej výške pri hviezde na úplnom vrchu pamätníka. Presne toľko merala aj veža neďalekého kostola Panny Márie Snežnej, ktorú nechali komunisti zbúrať...

​(ars)

Football news:

Ander Herrera: I didn't feel love from Manchester United. The management and I had different views
Pique is ready to take a pay cut at Barca
Eto'o accused France Football of disrespect: I spent 1-2 seasons on the right, and the center forward was 25 years old
Barcelona are concerned about the shape of the Target. The club believes that he did not work enough on vacation
Laporte was supported by van Dyck: Sorry, bro. No joy, even though we are rivals
Lautaro Martinez: Messi is the best in the world. He is always one step ahead of the rest
The Atletico stadium was painted pink as part of the campaign to fight breast cancer