logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Slovakia

FOTO a VIDEO: Vo veži Dómu svätého Martina nestraší, ale skrýva pár historických predmetov i záhadných nápisov

Dóm svätého Martina, ktorý sa nazýva aj katedrálou pochádza z 15. storočia a vďaka Márii Terézii sa stal v dobe Rakúsko-Uhorska aj korunovačným kostolom. Je to najvyššia historická budova v našom meste a jedna z dominánt Bratislavy. Obdivovanou je nielen zlatá koruna, ktorá sa nachádza na vrchole veže, ale aj v jej útrobách sa nachádza niekoľko predmetov hodných obdivu...

Správcom Dómu ja Farnosť svätého Martina, ktorá pred niekoľkými dňami umožnila administrátorovi facebookovej skupiny Bratislava, My Love návštevu vo veži. Tá je s výškou 85 metrov druhou najvyššou kostolnou vežou na Slovensku - ešte o dva metre viac má kostol Nebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi.

Takýto výhľad veža ponúka: 

Svoje dojmy opísal v statuse správca spomínanej stránky takto: "Ako som sľúbil, tu je ďalšia lahôdka z výpravy do veže dómu. Príjemne ma prekvapilo, ako citlivo bola pred pár rokmi spravená rekonštrukcia veže a strechy. Žiadne holubince, pavučiny, prach... Aj napriek obnove tam však stále cítiť tajomnú atmosféru minulých storočí. V časti veže, kde sú hodiny, je na každej zo štyroch strán malé okienko. Keď som cez jedno vykukol, ocitol som sa rovno v obrovskom ciferníku obkolesený rímskymi číslicami. Škoda, že som sa nemohol vidieť zospodu. Pohyb hodinových ručičiek majú na starosti štyri malé elektrické strojčeky, ale o poschodie nižšie je stále starý mechanický hodinový stroj. A pod ním z povaly visia obrovské kovové závažia."

Na spomínanej stránke bolo zároveň zverejnených aj niekoľko dokumentačných fotografií:  

Zdroj: FB Bratislava, My Love

​Pri každých hodinách je aj malé okienko, ktoré zdola ani nevidno...

Zdroj: FB Bratislava, My love

Steny pri bývalom hodinovom stroji zdobia záhadné nápisy a nákresy, ktoré pravdepodobne súvisia s fungovaním a nastavovaním týchto mechanizmov. 

Zdroj: FB Bratislava, my love

Zdroj: TASR a Google Maps

​Všimli ste si, že kým pred niekoľkými rokmi bol číselník hodín čierny a arabské číslice zlatými písmenami, tak v súčasnosti majú hodiny bielu farbu a rímske čísla sú namaľované na čierno? Akurát ručičky, teda presnejšie ručiská hodín zostali v zlatom vyhotovení.

(ars, foto: FB Bratislava, My love, TASR, Google Maps, video: Bratislava, My love)

Themes
ICO