Slovakia

Francúzska vedecká rada varuje pred stratou kontroly nad koronavírusom

Rada tiež apelovala na príslušné úrady, aby v súvislosti s šírením koronavírusu pripravili plány prevencie pre najväčšie a najhustejšie osídlené aglomerácie či na domácu karanténu.

Paríž 4. augusta (TASR) - Francúzsko by mohlo "v ktoromkoľvek okamihu" stratiť kontrolu nad šírením koronavírusu. S týmto varovaním prišla v utorok vládna vedecká rada pre šírenie choroby COVID-19 v súvislosti s informáciami, že vo Francúzsku prvýkrát od apríla zaznamenali nárast počtu pacientov nakazených koronavírusom a vyžadujúcich intenzívnu starostlivosť.

Súčasný nárast podľa rady korešponduje s pohybom obyvateľstva počas dovoleniek, ale aj s postupným čoraz benevolentnejším prístupom k rešpektovaniu odporúčaní týkajúcich sa zachovávania fyzického odstupu či nosenia rúšok. Vedecká rada poukázala najmä na to, že tieto odporúčanie nerešpektujú najmä mladí ľudia, preto odporučila práve na nich zamerať informačnú kampaň.

Vedecká rada uviedla, že pokiaľ ide o epidémiu, "súčasná rovnováha je krehká". Varovala, že súčasný stabilizovaný stav, keď sú v krajine identifikované ohniská nákazy, sa môže kedykoľvek zmeniť na menej kontrolovaný scenár, aký teraz zažíva napríklad Španielsko.

Rada upozornila na riziko vysokej aktivácie koronavírusu SARS-CoV-2 na jeseň tohto roku, pričom pripomenula, že z krátkodobého hľadiska je udržanie kontroly na epidemiologickou situáciou do veľkej miery v rukách občanov.

Tento aspekt v utorok zdôraznil aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý verejnosť vyzval, aby zostala "ostražitá" a naďalej rešpektovala opatrenia zavedené v snahe spomaliť alebo obmedziť šírenie koronavírusu. V tomto zmysle sa v pondelok vyjadril aj francúzsky premiér Jean Castex.

Vedecká rada sa vo svojich odporúčaniach zasadzuje za zintenzívnenie informačných kampaní pre verejnosť, ale "zameraných najmä na mladých".

Tieto kampane musia zahŕňať aj používanie mobilovej aplikácie StopCovid, ktorá podľa vedeckej rady môže "zohrávať dôležitú úlohu pri kontrole epidémie v prípade jej obnovenia - za predpokladu, že ju ľudia budú mať stiahnutú".

Rada tiež apelovala na príslušné úrady, aby v súvislosti s šírením koronavírusu pripravili plány prevencie pre najväčšie a najhustejšie osídlené aglomerácie či na domácu karanténu.

Vedecká rada pripustila, že nosenie rúšok vo vnútri uzavretých verejných priestorov by sa mohlo rozšíriť na všetky verejné priestory.

Agentúra AFP pritom pripomenula, že takéto opatrenie v uplynulých dňoch z vlastnej iniciatívy prijalo už viacero francúzskych miest. V utorok o vydanie takého nariadenia požiadala parížsku prefektúru aj primátorka francúzskej metropoly Anne Hidalgová.

Football news:

Lucien Favre: it's Great when Dortmund wins 3-0, but Gladbach didn't have many players
De Gea failed to repel 18 consecutive penalties in the Premier League. The last save was in 2014
Torres on leaving Liverpool: there Was no Xabi, Mascherano, Benitez, there was no project... Nothing happened!
Koeman can't be on the Barca bench. All due to the fact that the club is suing Setien
Suarez turned down an offer from Inter Miami in the summer. He could become the highest paid player in the MLS
Barcelona gave Aceme rental Almeria. The defender wanted to sign Juventus
Manchester United lost the first game of the Premier League for the first time in 6 years and for the third time in 29 seasons