Nemocnica, koronavírus

Foto: ilustračné, SITA/AP.

Počet úmrtí v dôsledku nákazy koronavírusom vo Francúzsku presiahol 100-tisíc. Francúzsko je tak treťou krajinou v Európe, po Spojenom kráľovstve a Taliansku, a ôsmou na svete, ktorá presiahla túto smutnú hranicu.

Vo štvrtok francúzske úrady potvrdili 300 nových úmrtí a celkový počet dosiahol 100 077.

Podhodnotený počet úmrtí

Podľa odborníkov je však počet úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19 podhodnotený o tisíce. Analýza úmrtných listov ukazuje, že niektoré prípady nenahlásili alebo pacientov neotestovali, keď zomreli doma, na psychiatrických jednotkách alebo v zariadeniach chronickej starostlivosti.

Francúzsko, ktoré má 67 miliónov obyvateľov, potvrdilo najviac prípadov nákazy koronavírusom v Európe – viac ako 5,2 milióna. Nemocnice sa zapĺňajú pacientmi s koronavírusom, pričom tento týždeň počet chorých s COVID-19 na jednotkách intenzívnej starostlivosti presiahol 5 900.

Vo Francúzsku platí už tretí lockdown

Začiatkom apríla začal vo Francúzsku platiť tretí, čiastočný, lockdown, pričom sa zatvorili školy aj obchody, ktoré nepredávajú základný tovar, a obmedzilo sa domáce cestovanie.

Od decembra platí nočný zákaz vychádzania a všetky reštaurácie, bary, posilňovne, kiná a múzeá sú zatvorené už od októbra. Od 26. apríla by sa však mali postupne začať otvárať školy a vláda očakáva, že okolo polovice mája začnú s uvoľňovaním ďalších obmedzení.

Úrady očakávajú, že dovtedy dostane aspoň jednu dávku vakcíny 20 miliónov ľudí, čo je zhruba 38% dospelej populácie Francúzska. V súčasnosti dostalo aspoň jednu dávku 11 miliónov ľudí.